В социален център родители и деца с увреждания се забавляват в артателиета

Публикувано на ср, 30 Ное. 2016
557 четения

Ваня Иванова

Родители и деца с увреждания се забавляват в петъчни ателиета за творчество, които предлага Центърът за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) във Велико Търново. Той се намира на бул. “България” № 24 (бившия Пионерски дом). В тези ателиета участват специалистите на Центъра. В тях деца от 7 г. и младежи до 25 г., които посещават безплатните услуги на ЦСРИ, задружно рисуват и творят красиви предмети. Заедно с изкуството, децата с увреждания се учат как да се разбират с другите, как да се държат на различни места, кой може да им помогне, когато имат нужда. Те фантазират, играят заедно, помагат си, казват и показват какво чувстват и преживяват, не са тъжни и самотни. Говорят си за важни места във Велико Търново, за предстоящите Коледни празници, за любопитни факти и експерименти. Всичко това се споделя от родителите им, а също и от техните обучители и приятели – психолог, логопед, социален педагог, социален работник, рехабилитатор, арттерапевт. Управител на социалната услуга е Ваня Иванова. Тя се грижи за всички – да им бъде приятно в ЦСРИ, да има играчки, да се чувстват сигурни, да споделят по всяко време своите идеи. На всяко забавление присъства и малката рибка Серго, която си има свой аквариум, и всички много ѝ се радват. Със Серго малчуганите се учат да говорят, да четат и пишат правилно, да смятат, да се грижат за тялото си, да се справят с трудностите, да откриват скритите си способности и таланти, да се чувстват личности и да се зачита тяхното мнение. Ателиетата за творчество са отворена група, идват и здрави деца, а това е много важно, защото подрастващите общуват помежду си, помагат си един на друг, имат добри комуникации, чувстват се добре. Те творят заедно, а има случаи, когато изработват общ предмет, който украсява коридорите на Центъра. Обикновено това са големи плакати, на които всеки е рисувал. Радостта да си видят рисунките е голяма.
В центъра децата с увреждания не се чувстват различни. Родителите също си имат свое кътче в ЦСРИ, където споделят своите малки победи и проблеми. Благодарение на това специалистите успяват да надградят познанията на децата им и всички заедно да постигнат успех, защото много важно е родители и специалисти да бъдат партньори и да си помагат взаимно. Тогава предпоставките за доброто развитие на малчуганите и младежите са налице.
ЦСРИ е разкрит през 2005 г. в рамките на проект “CLIP” за младежи, напускащи домовете. От януари 2009 г. Центърът се специализира за работа с деца и младежи до 25 г. с увреждания и техните семейства, разказва Ваня Иванова, която е управител от 2012 г. Социалната услуга се управлява от Фондация “Международна социална служба – България”. Вече е направен филм за работата на ЦСРИ, който ще бъде показан за първи път в Деня на отворените врати на Центъра на 2 декември 2016 г. Тогава са поканени да присъстват деца, родители и колеги специалисти от другите социални услуги в общината. Срещата е насрочена за 16,00 часа.
В момента 43 деца и младежи с увреждания посещават ЦСРИ за почасови услуги. Има и изнесена подкрепа по домовете, когато детето е на инвалидна количка и придвижването е затруднено. Такъв е случаят с 13-годишния Ради, който страда от прогресивна мускулна дистрофия. Момчето се лекува в Израел и между болницата и ЦСРИ във В. Търново се поддържа тясна информационна връзка.
С децата и младежите в Центъра се работи и индивидуално със специалист. Обикновено те идват в ЦСРИ след препоръка на учители или лекари, или на други родители, които вече са ползвали услугите. Семействата са отворени, търсят съвети и помощ как да се справят с определен проблем на детето. Напоследък се налага груповата терапия, която отчита успехи. Има деца, които имат проблеми със социалната адаптация, други са дезорганизирани в училище, нямат добри навици и умения. Именно в групата тези деца се отпускат, показват възможностите си. Един път в месеца всички посещават природни забележителности, театър, спортни инициативи.
Родителите вече не се срамуват да показват децата, не ги крият, както беше в миналото. Ние, като специалисти, много се радваме на този факт, тъй като считаме, че сме част от тази стигма, която се опитваме да обърнем, коментира управителката на Центъра. Дори при най-малкия успех, толкова незначителен за другите, сме щастливи, допълва Иванова. Тя твърди, че едно дете с тежка диагноза трудно може да бъде излекувано, но това, че са го научили на елементарни навици, да бъде по-самостоятелно, да знае, че може да потърси помощ, да се интегрира в обществото, е най-големият успех.
Голям успех за ЦСРИ е, че дете с детска церебрална парализа на инвалидна количка, вече се изправя на крака и с помощта на майката, без количка се качва в лека кола. Това е резултат на тригодишни усилия на екипа на Центъра. Всяко дете с увреждания е уникално със своите възможности да се бори със заболяването си, казва Ваня Иванова. Тя апелира към родителите, ако забележат нещо необичайно в психическото развитие на малкия човек вкъщи или затруднения при общуването и в училище, да потърсят специалисти. Всяко забавяне при решаване на проблема може да има необратими последици.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново