В региона продължава кампанията за имунизиране против папилома вирус

Публикувано на ср, 10 апр. 2013
190 четения

До момента няма случай със странични ефекти, отчете регионалният координатор д-р Поля Стоянова

Преди шест месеца във В. Търново стартира областна програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, която включва безплатно ваксиниране на 12-годишни момичета против папилома вирус като причинител на цервикалния карцином. За целта върви масирана разяснителна кампания в училищата и сред семейства в областта, организирана от регионалния координационен съвет на програмата, създаден към Регионалната здравна инспекция с председател д-р Албена Ламбева, шеф на РЗИ. Вече са посетени училищата в Горна Оряховица, Велико Търново, Свищов, Павликени, Полски Тръмбеш, Стражица и др. и са проведени десетки консултации с класни ръководители, родители и специалисти, отчете д-р Поля Стоянова, регионален координатор на националната програма. Предоставени са и информационни материали в училищата, като в кампанията са ангажирани директорите и всички учители. Консултанти по програмата са д-р Мавроди Калейнски и д-р Красимир Шишманов.
По данни на общопрактикуващите лекари, които правят безплатните имунизации, през миналата година 2262 момичета на 12-годишна възраст в областта са подлежали на ваксиниране. Справка на РЗОК показва, че от тях са имунизирани 77 и до момента няма случай на странични ефекти. Тази година профилактиката продължава и със следващия набор 2001, а кампанията ще приключи през 2016 г. Д-р Стоянова припомни, че имунизацията не е задължителна и се прави след изричното съгласие на родителите. Освен това момичето трябва да бъде здраво, затова е необходима предварителна консултация с личния лекар, който преценява кога точно да бъде поставена ваксината.
Според д-р Стоянова много от родителите са настроени положително към имунизациите против папиломния вирус, те се интересуват подробно за рака на шийката на матката като заболяване, а също и от ваксините, които засега са две – белгийска и английска. Те не съдържат вирусен генетичен материал и не са инфекциозни. Прилагат се чрез интрамускулно инжектиране в тридозова схема и действат срещу най-онкогенните типове на папилома вируса. Ефективността е над 90 %.
Според данни на СЗО ракът на маточната шийка е второто по честота заболяване при жените между 15 и 44 г., след рака на гърдата, коментира д-р Стоянова. Всяка година нови 60 000 жени развиват тази болест и почти половината от тях умират. Особено неблагоприятна е заболеваемостта в страните от Източна Европа, където смъртността от цервикален карцином е над 2 пъти по-висока, отколкото в останалите части на региона.
22 са страните, в които е въведена ваксината срещу папиломния вирус. Миналата година в този списък се включи и Турция, където имунизациите са безплатни. Най-много момичета обаче са имунизирани във Великобритания и Португалия. В Австрия пък са ваксинирани и момчета, които са преносители на опасния вирус, без да боледуват, обясни д-р Стоянова.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново