Три църкви във Велико Търново се нуждаят от спешни ремонти

Публикувано на пн, 19 мар. 2018
671 четения

През 2019 г. се очаква да стартира програма
за реставрация на културни ценности

През 2019 г. се очаква да стартира програма за реставрация на културни ценности от национално значение, съобщи за арх. Донка Колева, главен експерт в Дирекция “Култура, туризъм и международни дейности” в Община Велико Търново. Средствата от тази програма могат да бъдат използвани за реставриране на обекти, сред които се нареждат архитектурните шедьоври на майстор Кольо Фичето “Св. св. Константин и Елена” и “Свети Никола” в старата столица.
Църквата “Св. св. Константин и Елена” се нуждае от средства за завършване на интериора и реставрация на фасадата. За тяхното изпълнение са необходими не по-малко от 300 000 лв. Храмът е построен през 1872 г. и е втората по големина Фичева църква в страната. През 2012 г. започна нейната реставрация, като Общината, областната структура на Камарата на строителите и Великотърновската митрополия сключиха тристранно споразумение. Строителите осигуриха 125 000 лв. и през 2013 г. ремонтираха покрива, а наклоненият от години кръст на купола беше изправен. Направена бе добра хидроизолация, която спря течовете в храма. Бяха извършени и укрепителни работи, с които старинната сграда беше стабилизирана.
За църквата “Свети Никола” – първата завършена от Кольо Фичето, с която от калфа е произведен в майстор, трябва да бъде направено възстановяване на покрива и укрепване на корниза в западната част на храма. Църквата “Св. св. Кирил и Методий” също се нуждае от възстановка. Спешно трябва да бъде извършена реконструкция на купола и камбанарията, съборени при земетресението от 1913 г. Храмът е действаща, а покривът е ремонтиран периодично, посочи арх. Колева.
“До този момент Общината помогна на църковните настоятелства с изготвянето на протоколи и организирането на комисии за огледи, но като собственици те са тези, които трябва да участват в изработването на проектите, за да бъде завършено делото по възстановяване на храмовете. Надявам се до 2019 г. двете църкви “Св. св. Константин и Елена” и “Св. Никола” да бъдат реставрирани”, уточни арх. Колева.
За разлика от по-малките общини в област Велико Търново, старата столица няма възможност да получи европейско финансиране от Програмата за развитие на селските райони. Въпреки това пет църкви в общината, които бяха в тежко състояние, бяха частично реставрирани със средства от Фонда за бедствия и аварии към Министерски съвет. В момента в критично състояние е храмът “Свети Димитър” във Ветринци, за който Общината назначи съответната комисия и изготви необходимите протоколи. С тях църковното настоятелство може да кандидатства за финансиране към фонда за бедствия и аварии или към Дирекция “Вероизповедания”, посочи специалистът.
И допълни, че до 2020 г. се очаква да стартират също програми за европейско финансиране, от които да се възползват хората, живеещи в Старите градски центрове. Във всички европейски държави има различни механизми, с които се стимулират гражданите за поддържане на тези обекти. Има възможност също така паметниците на културата да бъдат отчуждавани и закупувани от общините, за да бъдат съхранени. В България единственият стимул е, че сградите – културни ценности, ползвани за жилищни нужди, се освобождават от данък сгради, но собствениците са задължени да ги поддържат.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново