Трапезица чака туристи, за да им разкрие тайните си

Публикувано на пт, 26 авг. 2016
850 четения

На 22 септември официално се очаква старопрестолно Велико Търново да предложи на туристите още една атракция. След продължителна реставрация Трапезица чака гости, за да им разкрие тайните си. “Янтра ДНЕС” ще ви разходи по хълма предварително, а наш екскурзовод беше заместник-кметът по културата Ганчо Карабаджаков.
След Царевец Трапезица е била вторият по значение укрепен хълм в столицата на Второто българско царство. Смята се, че зад дебелите крепостни стени са се намирали главните църковни сгради и резиденцията на патриарха. Археолозите са открили останките на 17 църкви, като в една от тях са били съхранявани мощите на св. Иван Рилски преди да бъдат отнесени в Рилския манастир. Тази църква е една от реставрираните и консервираните, в която туристите могат да надзърнат.
На територията на Трапезица е имало и къщи на знатни хора от търновската аристокрация. Ако сте късметлия, и сега можете да си намерите по хълма след археолозите парченце сграфитокерамика от онези славни векове на мощ и възход на България от епохата на Асеневци.
Първото нещо, което се вижда, стъпвайки на Трапезица, е красивата и внушителна 400-метрова западна крепостна стена, възстановена с част от дарението на азербайджанската фондация “Гейдар Алиев”, която предостави 1,250 млн. евро за преобразяването на историческия хълм в туристическа атракция. Реставрирани са още три средновековни църкви с оригинални стенописи от периода XII-XIV век. Оформена е централна калдъръмена туристическа алея с дължина около километър. Тя свързва горната станция на туристическия фуникуляр с Югозападната порта.
Вървейки по каменната алея, скоро се озовавате до Интерактивния експозиционен център на хълма. Той представя историята на Търновград и Второто българско царство с възможностите за виртуална разходка в миналото, които дават съвременните технологии, разказва Ганчо Карабаджаков. В модерния музей на хълма на български, английски и румънски език туристите могат да гледат видеоматериали на специални устройства. Има възможност и да си изберете теми, за които искате по-детайлна информация като църкви и манастири, история, архитектура. В 24 витрини посетителите ще имат възможност да разгледат находки, открити от археолозите при разкопките на крепостта през последните години, сподели Ганчо Карабаджаков. Покривът на новия център за съвременна интерпретация на културно-историческото наследство е прекрасна панорамна площадка, на която може и да се венчаете.
Тръгваме надолу по калдъръмената улица, а тя отвежда до реставрираните и социализирани църкви от двете ѝ страни. По незнайни причини в годините на социализма разкопките на Трапезица са били спрени, най-вероятно, за да се даде приоритет на Царевец. В разкритите двадесетина църкви от валежите и неблагоприятните атмосферни условия постепенно стенописите са били измити. Все пак има надежда да се види какво е имало в църквите на знатните боляри, защото са направени копия на някои от стенописите още от времето на първите разкопки в началото на 20 век. Община Велико Търново е в преговори с Националния археологически музей да ѝ бъдат предоставени копията или копия на копията, за да бъдат показвани на туристите на Трапезица, сподели Карабаджаков.
На крепостта е монтирано художествено осветление. Основно ремонтирани са улицата и тротоарите в подножието ѝ, оформен е и паркинг. По дължината на хълма са монтирани предпазни огради, които да гарантират сигурността и безопасността на посетителите. На всяка крачка на билото на хълма или по-надолу по каменната улица отвсякъде се разкриват приказни панорамни гледки към Царевец, Арбанаси и Велико Търново. Под големите сенчести дървета можете да приседнете и да се полюбувате на историческата приказка, в която се превръща Трапезица.
Археологията е скъпо начинание. Оптимист съм, че през годините напред разкопките ще продължат, защото, където и да копнеш на Трапезица, излизат интересни артефакти. Дано един ден да бъде осигурено финансиране и днешните дървени предпазни огради да бъдат заменени с крепостни стени по подобие на Царевец, оптимист е заместник-кметът по културата на Велико Търново.
Два алтернативни маршрута имат туристите, за да се качат на крепостта на болярите. Единият от тях е срещу 6 лева и пешком. Маршрутът е по старите бетонови плочи през гората. Сегашната караулка на охраната ще стане билетен център и санитарен възел. Туристите поемат по стръмната пътека, извиваща се между дърветата, и стигат до върха на хълма.
Вторият вариант излиза с 10 лева по-скъпо. Това е цената за качването с най-дългия фуникуляр в България. Станцията му е в подножието на гара Трапезица. До изцяло ремонтираната гара, която се очаква да стане действаща железопътна спирка и интерактивен музей, е направен паркинг за автомобили. Положен е нов асфалт и е изградена подпорна стена. До автомобилния паркинг е асфалтовата алея, върху която могат да паркират и туристическите автобуси. В посетителския център за туристите са направени по четири санитарни кабинки за дамите и господата. До сувенирното магазинче ще има и билетен център, където срещу 16 лева за билет – 10 лв. за фуникуляра и 6 лв. за посетителската такса на крепостта, се подготвяте за връщане няколко века назад към епохата на династията на Асеневци. Още на партера има асансьор, който да качи един етаж хората с инвалидни колички. Останалите туристи се качват по стълбището. В широко фоайе си чакате реда за качване на фуникуляра.
Децата до 7 години посещават Трапезица безплатно. С фуникуляра за учениците билетът с входната такса общо е 12 лева, а родителите с до три деца от 7 до 18 години плащат пакетен билет на стойност 26 лв. Българите над 65-годишна възраст показват личната си карта и ползват подемното съоръжение и разглеждат архитектурно-музейния резерват срещу 13 лв. 5 лева е билетът за инвалиди.
Строителните и монтажните работи по най-новата релсова атракция на старата столица продължи цяла година, а завършеното съоръжение стоя неизползваемо цели два туристически сезона, защото Трапезица не беше готова да посреща гости и да им покаже тайните си. Все още има какво да се работи, защото се оказва, че по мегапроекта на Министерството на културата за фуникуляра, който излезе близо 3 милиона лева, незнайно как не е направена аварийната стълба, която да върви успоредно на съоръжението, за да обезпечи евентуални неприятни ситуации. Оказва се, че тя ще струва 150 000 лв. и парите за нея ще дойдат от приходите, които ще оставят туристите. Цената на стълбата е част от разходите, взети предвид при определянето на цената на входния билет, гласуван от Общинския съвет. Общата стойност на проекта на Министерството на културата за Трапезица по ОП “Регионално развитие” е 4,833 млн. лв. С част от парите беше монтирано художествено осветление по реставрираните археологически останки в южната част на крепостта. Целта беше да се направи връзка с Царевец и спектакъла “Звук и светлина”. Сега на фуникуляра трябва да бъде направена профилактика за 15 000 лв. заради двугодишното му бездействие.
С подемната машина наведнъж могат да пътуват 12 туристи. Трасето на съоръжението е с дължина 135 метра. За него са използвани три вида релси, всяка от които е дълга повече от 11 метра и тежи по 1,2 тона. Въпреки големия и променлив наклон, кабината през цялото време е в хоризонтално положение. Пътуването с асансьорното съоръжение е 3 минути.
Разчетите на Регионалния исторически музей са годишно през Трапезица да минават не по-малко от 30 240 туристи, а разходите за поддръжката на съоръженията, охрана, заплати на персонала, ток, вода, текущи ремонти са изчислени на 163 022 лв. ежегодно.
Крепостта “Трапезица” ще приема туристи с фуникуляра шест дена в седмицата – от вторник до неделя. Архитектурно-музейният резерват на средновековните търновски боляри ще посреща туристи от 1 март до 31 октомври от 9 до 18 часа.
Очаква се най-новата туристическа атракция на Велико Търново да бъде узаконена и въведена в експлоатация и да отвори врата за първите туристи в деня на Независимостта. Тогава посещението ще е безплатно.
С решение на Министерски съвет Община Велико Търново получи за 10 години правото да стопанисва и управлява крепостта “Трапезица”, която е изключителна държавна собственост. След това ОбС гласува тази дейност да бъде възложена на Регионалния исторически музей.
Трапезица ще разшири диапазона на туристическото предлагане в старопрестолно Велико Търново. С нея се прави още една крачка към реализиране на идеята старата столица да бъде предложена за включване в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново