Тестват израелски електробус по улиците в старата столица

Публикувано на пн, 26 окт. 2015
578 четения

Този електробус се различава от зарежданите на батерии по ултракондензаторната технология, посочи прокуристът на израелската фирма Милен Милев.

Израелският електробус и токозарядната му станция в кв. “Бузлуджа”. Екологичното возило струва 400 000 евро и още 100 000 евро за зарядната станция, разходът е 15 ст./км.

Електробус на израелската фирма “Chariot Motors” от 23 октомври е на тестови изпитания по великотърновските улици и линиите на градския транспорт.  Компанията е втората след чешката “SOR”, която прави опит да стъпи на местния пазар и демонстрира превозните си средства.
Израелските електробуси се различават от зарежданите на батерии по ултракондензаторната технология, която използват, посочи прокуристът на израелската фирма Милен Милев. Зареждат се чрез мобилни или стационарни станции. Във Велико Търново до старческия дом е поставена мобилна токозарядна станция 150 киловата, с която електробусът се зарежда за 6-8 минути и може да мине пробег от 30 км. Ултракондензаторната технология позволява при спускане по наклон да бъде генерирана електроенергия за зареждане при изкачването на стръмни участъци, какъвто е типичният релеф на Велико Търново, обясни Милев.
Разработените от израелската фирма транспортни средства са били обследвани от водеща немска лаборатория. Анализът е показал, че разходът за 1 км е около 15 ст., което е в пъти по-малко от този при тролеите или дизеловите автобуси.
Електробус на “Chariot Motors” струва около 400 хил. евро, още 100 000 евро е токозарядната станция от 150 киловата. За маршрутите във Велико Търново на една линия ще са нужни поне две зарядни станции на началната и крайната спирка. Електробусът има 29 седящи и 61 правостоящи места. Експлоатационната му годност е 10-12 години. Работи от минус 30 до плюс 50  градуса.
Електробуси, като този, който от няколко дена е във Велико Търново, обслужват транспортните линии във втория по големина израелски град Тел Авив, в  процедура е пускането им в съседна на България държава. Велико Търново е вторият български град след София, в който “Chariot Motors” прави демонстрационни тестови пътувания по линиите на градския транспорт.
По ОП “Региони в растеж” Велико Търново има резервиран бюджет от 10 млн. лв. за градски транспорт. След отварянето на Оперативната програма и схемата за транспорт, в зависимост от условията по нея, ще се прави избор какви електробуси да бъдат купени, посочиха от Общината.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново