Търновката Яница Брънзелова мечтае да възроди традициите на българското хорово изкуство

Публикувано на чт, 20 окт. 2016
1112 четения

Младият диригент дебютира на родна сцена с
концерт, посветен на Деня на народните будители

Да възроди традициите на българското хорово изкуство е най-съкровената мечта на младия диригент Яница Брънзелова от Велико Търново. Тя е амбицирана да работи, за да възвърне нивото на хоровото майсторство у нас, познато от времето на прочутия Маестро Васил Арнаудов. За нея диригентът трябва да е вдъхновяваща личност, която с излъчване и професионализъм мотивира хората да правят изкуство.
Търновката е възпитаник на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, където тази година завърши магистърска степен по хорово дирижиране в класа на проф. Мирослав Попсавов. Тя подготвя хоров авторски концерт, посветен на Деня на народните будители, заедно с екипа на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов”. Досега тя е работила само в академична среда, а с този концерт за първи път ще се представи на родната търновска сцена. Концертът под наслов “О, будители народни” ще се проведе на 28 октомври от 19 часа в Изложбени зали “Рафаел Михайлов”.
“Сега като че ли липсва онази запаленост на хората да пеят от малки и да музицират хорово. От моите преподаватели знам, че в онези времена хоровото изкуство е имало статут на национален културен ресурс, а пеещи самодейци от цялата страна масово са се изявявали на национални и международни сцени. Това ниво не се постига само при работа с възрастни. За да има резултат, изграждането на един хорист трябва да започне още в детска възраст. В началото малките деца могат да изпълняват по-леки пиеси, а след това, с развитие на музикалните им умения, да се стигне до високо хорово равнище, каквото е в музикалния театър например. Това е моята цел и моето призвание като хоров диригент”, признава Яница Брънзелова.
Тя твърди, че добрите традиции в хоровото изкуство у нас са прекъснати главно поради финансови причини. Заради обезлюдяването в малките населени места и липсата на средства много читалища вече не функционират, а там основно имаше сформирани самодейни хорови колективи. “Освен това с масовото навлизане на модерните технологии децата все по-малко се интересуват от нотното писмо и остават нотно неграмотни. Изкуството сред подрастващите като че ли все повече се неглижира, а това неминуемо се отразява върху културата на нацията”, споделя наблюденията си младият музикант.
Концертът с хора на търновския театър се организира по инициатива на Яница. Тя сама е подготвила и програмата, в която е включила произведения на български автори – будители. Сред тях са “Ръченица” и “Во царствие твое” на Добри Христов, “Тропар на св. св. Кирил и Методий” от Георги Робев, “Камбани над Търновград” от Жул Леви и др. Концертът ще завърши с хора на годежарите от оперетата “Българи от старо време” на Асен Карастоянов. Някои песни ще бъдат изпълнени акапелно, а други – със съпровод на пиано от Мария Добрева и Росица Тарапанова.
“Щастлива съм, че веднага след завършването имам възможност да практикувам професията на хоров диригент. Изключително съм благодарна на ръководството на търновския театър за доверието и шанса за развитие, който дават на младите хора”, сподели Яница Брънзелова.
Младата диригентка пее откакто се помни, а нейните сценични изяви започват още като ученичка заедно с народния хор при Детско-юношески фолклорен ансамбъл “Българче” с диригент Галина Иванова. След това продължава образованието си в Националното училище за фолклорни изкуства “Филип Кутев” в Котел, където завършва народно пеене. В музикалната академия среща своя вдъхновител и любим преподавател проф. Мирослав Попсавов, който я насърчава да продължи да се занимава с хорово дирижиране и от народната музика да се посвети на класическата. За своя дипломен концерт през пролетта търновката избра да представи част от Оратория “Месия” на Хендел. Тогава тя дирижира големия смесен хор на Теоретико-композиторския и диригентски факултет и Академичния симфоничен оркестър при НМА.
“Проф. Мирослав Попсавов е учител, който умее да внушава естетика, чувство на баланс и красота, без да отнема правото на избор на своите студенти. Той ме вдъхнови да обичам хоровото изкуство. Показа ми, че това е занаят, който се учи с практиката, а за да успееш, трябва да имаш добър личен пример, много настроение и проникновение”, разказва търновката.
Въпреки желанието ѝ да се занимава с класическо хорово дирижиране, тя не е загубила увлечението си и по народната музика. “В училището в Котел се научих да обичам корените си, защото всеки камък си тежи на мястото, а за да се случи това, човек трябва да знае от къде е тръгнал и какво ще го води напред. Хубаво е винаги да се връщаме към изконното българско творчество и тази любов да ни дава сили да правим изкуство днес”, убедена е Яница. Тя самата харесва и обича да изпълнява народни песни от родопския и шопския край. И признава, че нерядко използва знанията си за българския фолклор, докато подбира народни песни за репертоара на хористите.
Златина ДИМИТРОВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново