Старият град във Велико Търново се превръща в руини

Публикувано на вт, 27 ян. 2015
994 четения

Един от собствениците на тази сграда не само че не се грижи за нея, но и заплашва, че ще съди Общината, ако бъдат предприети действия по демонтажа ѝ.

Чиновническо безхаберие, утежнени законови процедури и нехайство на собствениците водят до унищожаване на културното наследство

Старият град във Велико Търново се руши, много от къщите са паметници на културата и вече са се превърнали в руини. Засегната е едва ли не всяка трета къща. Причината за апокалиптичната картина по пътя на туристите са чиновническото безхаберие, утежнените законови процедури и нехайството на собствениците. “Разтревожена съм, че вече няма да има какво да опазваме като културно наследство, защото, ако не се вземат светкавични мерки за опазване на сградния фонд, той много бързо ще падне и после няма възстановяване”, коментира пред “Янтра ДНЕС” арх. Донка Колева, председател на общинската комисия по опасните сгради в Стария град.
“Правим задължителните по Закона за културното наследство комисии за огледи на опасните и самосрутващи се сгради, но ако в тях не дойдат задължителните представители от Националния институт по недвижимото културно наследство, нищо не можем да направим. Срещаме и огромно неразбиране и нехайство от страна на собствениците”, коментира арх. Колева. Такъв е случаят със свличащата се къща на улиците “Иван Вазов” и “Д-р Лонг”. Зданието е с няколко собственици и единият от тях е заявил, че ако Общината предприеме действия по демонтаж на сградата, ще я съди. Същевременно частникът не полага усилия за поддръжката на имота си във вид и състояние, незастрашаващи живота и здравето на хората.
В подобно състояние са по-голямата част от сградите в този район. В плачевно състояние с падащи отломки от покрива е бившата детска градина до катедралния храм “Рождество Богородично”, която с решение на общинските съветници е дадена за безвъзмездно стопанисване и ползване от Великотърновската митрополия. От църквата не вземат мерки.
Същевременно собствениците не могат самоволно да вземат решение за събарянето на сградите или за по-кардинални ремонти по фасадите, особено ако къщите са със статут на някакъв паметник на културата – индивидуален или групов. Следва дълга и сложна процедура по архитектурно заснемане, писане на проекти и размяна на преписки с Министерството на културата и НИНКН, които в най-добрия случай отнемат близо година. До тогава имотът може буквално да е изчезнал, както се е и случвало.
Следващата седмица във Велико Търново идват двама инспектори от НИНКН, с които представители на Общината, Историческия музей, арх. Милен Маринов, регионален инспектор към Министерството на културата за опазване на културното наследство и РДНСК от понеделник до петък ще правят комисии и огледи по залежали преписки. За огледи са най-малко 7 имота със статут на паметници на културата. Собствениците на някои от тях имат неизпълнени предписания, други сами са инициирали комисии за предстоящи ремонти и има издадени заповеди на кмета, посочи арх. Донка Колева. За да се събори или преустрои сграда паметник на културата, трябва да има заповед от министъра на културата.
Проблемите с опасните сгради не са само в Стария град. В окаяно състояние е дори сграда на Пожарната. Розовото здание на ул. “Никола Габровски” се руши, а пожарникарите го заградиха с високи метални пана. “Сградата се води в нашите активи, заградихме я, за да предпазим пешеходците от падащи отломки, защото е до автобусната спирка. Изпратил съм докладна до МВР, за да се предприеме процедура по събарянето ѝ, но това отнема време”, заяви пред “Янтра ДНЕС” шефът на Пожарната във Велико Търново Красимир Кръстев.
През миналата година с комисии е работено по 19 опасни сгради във Велико Търново, заяви Мая Петрова от отдел “Дейности по устройство на територията” в Общината. По общинските регистри като опасни сгради през годините се водят над 200 имота. В новия град по-проблемни са необезопасените и изоставени строежи. Под особен надзор са поставени двадесетина от тях, заяви инж. Динко Кечев, директор на дирекция “Строителство и устройство на територията”.
Проверката на “Янтра ДНЕС” показа, че до сега няма глобен нито един собственик на изоставена и рушаща се сграда паметник на културата, където санкциите се налагат от министъра на културата и са от 1000 до 5500 лева. От Общината също няма санкциониран собственик.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново