Споделените свещени места на Балканите дискутираха във ВТУ

Публикувано на пн, 17 Дек. 2012
173 четения

Близо 20 преподаватели, докторанти и студенти участваха в кръгла маса във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, посветена на темата “Споделените места на Балканите”. Форумът се проведе в събота в зала “Европа” на университета, а участниците бяха специалисти в области на историята, археологията и етнологията от Историческия факултет и Общински културен институт “Музей за история на София”. Проявата беше организирана от научния колектив на проекта “Балканите – език, история, култура. Академичен и културен диалог”.
Разискваните в докладите теми бяха в широк хронологичен диапазон – от Средновековието до Новото време.
Обсъдени бяха градовете и техните пространства на Балканите, споделени свещени места на Балканите, център и периферия. Поставените в разработките проблеми провокираха научен дебат относно “топографията” на градското пространство на Балканите и в Европа и неговата усвоеност в хоризонтален и вертикален план, пресечните точки на празника и делника за различните социални групи и етноконфесионални общности, споделените сакрални места от християни и мюсюлмани.
В рамките на работните заседания доц. д-р Росина Костова от Великотърновския университет, която е член на Международната комисия за история на градовете, представи основните цели и възможности за участие в проекта “Исторически атласи на европейските градове и българското (не)участие”.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново