Следваканционен махмурлук връхлита всеки трети отпускар

Публикувано на ср, 27 авг. 2014
192 четения

Депресирани, изнервени и уморени, често така се чувстваме след отпуската. Уж сме си отпочинали, а все по-трудно се справяме с битовизма. Приготвянето на закуската ни дразни, децата крещят още по-силно, а задръстванията до офиса като че ли са най-досадни. На работата колегите са още по-смръщени и още от сутринта си мислим, че вместо вечеря край морския бряг или в планината, ни чакат изнервени опашки в супера, където все някой е недоволен и се кара на касата.
Уж всичко започва отново и сме го правили десетки пъти, но всъщност нищо не е същото, защото сме загубили тренинга за справяне с напрегнатото ежедневие. Веднъж отвикнали от обичайното ниво на стрес, реакцията ни към него се изостря. Така дезориентирани и с натрапчиво усещане потегляме към битието, такова, каквото го познаваме.
Вече години наред по света се говори за следваканционна депресия, която може да продължи от няколко дни до две-три седмици, казва Йорданка Илиева, психолог в Регионалната здравна инспекция във Велико Търново. Среща се и определението следваканционен махмурлук, което можем да усетим на физическо смазващо ниво. И докато в България сме склонни да слагаме подобни състояния в графата “глезотия” или направо “мързел”, то в чужбина отдавна предлагат мерки със справяне с изнервящата ситуация.
Първата крачка е да разпознаем следваканционния синдром, а това са меланхолия, умора от незначително усилие, липса на концентрация и мотивация, безпокойство. Впрочем, следваканционната депресия връхлита всеки трети отпускар, но тя може да бъде и полезна. Често именно след отпуска човек може да предприеме отдавна отлагани стъпки и да промени живота си. Това не бива да става отведнъж, а стъпка по стъпка – това е най-правилният подход, ако наистина искаме да стигнем далече.
Особено важно е, още като се върнем вкъщи от отпуска, да започнем да си правим планове за следващата ваканция. Да, факт е, че току-що сме се прибрали, но пък повторните планове за бъдещето ще ни държат в кондиция през дългите работни месеци. И вместо да сърфираме зомбирани из всякакви социални мрежи, можем да надникнем в туристическите сайтове и отсега да си изберем следващата дестинация. Както и да започнем да отделяме пари за нея.
Не бива да забравяме и за хранителния режим, на който сме се подложили през отпуската. Лятото свършва, но това не значи, че грижите за тялото трябва да бъдат захвърлени както банския в чекмеджето. Наистина през ваканцията сме се научили да мързелуваме и да спим до късно. Така пропускаме закуската. И друго, хапваме по заведения, където пържените и пикантните храни са бол. Пийваме си и повече бира и концентрати. А и се излежаваме на плажа и така пропускаме и обяда. Като се върнем от отпуската с някое друго килце отгоре, това ни дразни.
Говорете, разказвайте за отпуската, споделяйте впечатления, това са основни прийоми за справяне със следваканционния синдром. И нека не ви пука, че колегите ви продължават да са намръщени, сигурно и те като вас минават през период на адаптация.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново