Сладка билка от Парагвай се “пресели” във В. Търново

Публикувано на чт, 19 мар. 2015
1951 четения

Ивайло Проданов представи продукта си на изложението “Здраве, щастие, красота” във Велико Търново.

Стевията, която е заместител на захарта, е изключително полезна за диабетици, понижава лошия холестерол, подсилва имунната система, влияе положително и на хипертониците и помага за нормализиране на артериалното налягане

Билка от Парагвай се пресели във Велико Търново. Местните индианци гуарани използвали стевията не само за подслаждане, но и за лечение на болести и рани. Наричали растението – каа – кхе, което означава “сладка трева” или “медена билка”.
За първи път във Велико Търново семената на стевия внася от чужбина Ивайло Проданов, който ги отглеждал тестово на по-малко от декар. Идеята била после те да бъдат раздадени на хората, които да сеят стевия в дворовете си. Отначало интересът бил от приятели и роднини, някои със здравословни проблеми, други от любопитство. През втората година обаче имало голямо търсене и така започнал успешният бизнес на 38-годишния мъж.
През 1887 г. американският ботаник М. С. Бертони открил билката и я описал, а през 1931 г. френските химици Бридед и Лавел се заели да разгадаят тайната на стевия ребаудиана. Те станали свидетели как чай от нейните листа помогнали на няколко техни колеги да се справят със сериозни здравословни проблеми. Днес стевия се отглежда на много места по света. “Медената билка” намира широко приложение в хранителната индустрия на Япония, Китай, Корея, Тайван, Израел, Русия, Украйна, Перу, Бразилия, Парагвай, Канада и др., разказва Ивайло. От 2011 г. “сладката трева” е официално разрешена за употреба и в ЕС.
Всичко тръгна преди няколко години от проблемите на мои близки, които страдаха от диабет. Запознах се с качествата на стевията, какво съдържа и как действа върху човешкия организъм. Оказа се, че това е уникално растение, естествен заместител на захарта. Съдържа 0 калории и е много подходящо за хора с диабет и сърдечносъдови заболявания. Семената се внасяха от Китай на баснословни цени. Тогава ми хрумна, че и аз мога да отглеждам стевия на нашите географски ширини. И не сбърках, бизнесът тръгна добре, а и помагах на близките си да се лекуват, разказва Ивайло, който е маркетолог по образование.
Семената на стевията приличат на тези на глухарчето, но тъй като “сладката билка” е тропическо растение, у нас грижите са по-специфични. В родината си Парагвай стевията е многогодишно растение, но у нас достига най-голяма сладост на втората година, въпреки че и самият разсад е сладък. В България, поради различния климат от Южна Америка, стевията е едногодишно растение. Оставено навън през зимата то измръзна, затова преди това се изваждат коренищата и се съхраняват на хладно място.
Сладостта на стевията се съдържа в листата, а тези вещества се наричат стевиозиди. Те са 300 пъти по-сладки от захарта. Предимство на билката е, че тя може да се използва за подсладител и директно. А относно реколтата, при добри условия и агротехника от 1 кв. м със стевия може да се събере реколта, която да замени 7 кг захар.
В България “медената билка” не е много добре позната, но искаме това да се промени, категоричен е маркетологът. В други страни масово се отглеждат плантации, особено в Япония. Там тя добива популярност през 70-те години на ХХ век, когато служител на Министерството на селското и горското стопанство донася семената на растението в родината си. Започва масовото ѝ отглеждане, а паралелно с това и задълбоченото ѝ изучаване в над 60 лаборатории на изследователски центрове в Япония.
През 80-те години в Русия, Украйна и Казахстан започва масово отглеждане на стевия на плантации, създават се нови сортове и се извличат лечебни препарати. В руските научни среди стевия за първи път се квалифицира като растение – адаптоген. След аварията в Чернобил, стевия се използва за лечение и профилактика на пострадалите от взрива в атомната централа.
Тази година също е голям интересът към семената на стевия, но не продаваме, отбелязва Ивайло. Той допълва, че за отглеждане на билката е кандидатствал за финансиране по програмата за развитие на човешките ресурси. С близо 20 000 лв. сега е закупена таблетираща машина, а суровината е българска и е смес от натурални продукти. Дори няма магнезиев стеарат, който си е химия. Нашата цел е предимно да помагаме за здравословните проблеми на хората. В никакъв случай не приемаме начинанието си само като бизнес.
Ивайло тепърва ще търси финансиране, за да разгърне по-голямо производство на стевия. В момента той осигурява семена и ги раздава на земеделски производители. Те пък му връщат част от реколтата. Сметнахме, че това е добър вариант, защото разработването на нови площи не е лесно и иска доста работа. Помогнахме на много болни хора, тъй като стевията като заместител на захарта може да се консумира и като чай. Досега диабетиците се снабдяваха с продукта от чужбина, където е скъп. Обикновено това е Китай, но доставките са несигурни, не се знае какво още има в него, сертификатите са неясни, дори непреведени на български език. Сега във Велико Търново стевията се таблетира и може да се намери в супермаркети и аптеки. Съвсем достъпна е за болните хора, 200 хапчета струват около 5 лв.
Цялата активност на Ивайло сега е насочена към диабетно болните. Видях как мои близки починаха от усложненията на захарната болест и това ме потресе жестоко, признава той. Младият мъж вече е приел за своя кауза да помага не само на болните, но и на всички останали да не стигат до диабет. Българите обичат да си хапват сладки неща, особено децата. Ако в производството на сладкиши се влага стевия, вместо бяла захар, това ще намали риска от захарна болест. Не зная колко точно са диабетиците в България, защото статистиката е различна, всяка година се отчита все по-голям брой. Говори се, че проблемът засяга 10 % от българите. Тревожното е, че диабетът на възрастните вече се проявява и при младежите. В Парагвай, родината на стевията, диабетиците са под 1 %. Там захар не се консумира, истинският подсладител в южноамериканската държава е именно стевия. В Япония сладостта също се взима от парагвайската билка и страната е най-големият консуматор в световен мащаб.
Ивайло признава, че у нас стевията трудно може да се наложи като заместител на захарта, но поне диабетиците може да се възползват от нея, тъй като е натурален продукт на растителна основа, за разлика от захарина, който е химизиран.
Питат ме дали билката става за ракия. Не, не става, отговаря Ивайло. Но за кафе и чай е чудесна хранителна добавка. Освен това тя не води до пристрастяване и не повишава нивото на кръвната захар. Разбира се, ако се изпият много хапчета, може само да има слабителен ефект.
В подкрепа и помощ на диабетно болните Ивайло е подготвил втори проект и очаква той да бъде одобрен. Ако това се случи, от него ще могат да се възползват над 13 000 диабетици, регистрирани във Великотърновска област. Ивайло споделя, че е потресен от липсата на информация в селата, които е обикалял. Там живеят хора с тежък диабет, стига се до ампутация на крайниците, а всичко това може да се отложи или въобще да не се случва, ако болните прибавят към терапията си и природолечение. Възрастните хора в тези райони разчитат само на телевизията, където се рекламират лекарства, след като хората вече са болни. А ние искаме да им помогнем да не се стига до болестите, е категоричен Проданов. Той обяснява, че стевията оптимизира функциите на панкреаса, намалява стойностите на “лошия”холестерол, като се подобрява еластичността на кръвоносните съдове, стопяват се мастните депа и човек отслабва. Половин кафяна лъжичка стевия се запарва с 250 мл вода. Запарката се разделя на три и се пие половин час преди ядене. Действа профилактично и тонизиращо.
Тъй като билката съдържа витамини, аминокиселини, антиоксиданти, полезни полизахариди, растителни липиди и микроелементи, подсилва и имунната система. Тя влияе положително и на хипертониците и помага за нормализиране на стойностите на артериалното налягане.
Хилядолетната история на индианските племена е доказала, че парагвайската билка потиска потенциалната опасност за аденом на простатата, рак на гърдата или на кожата.
При хора с алергии трябва да се внимава, тъй като растението усилва отделянето на хистамин и това засилва алергичните прояви, уточнява младият мъж. Вече имаме впечатления от хора със стомашни проблеми, които употребяват стевия, казва Проданов. Те се обаждат и съобщават, че имат подобрения срещу киселините и язвата, болките им намаляват, а също и неприятната киселинност.
Производителят обяснява, че билката обича леки почви, топлина, влага в пръста и въздуха. Може да се отглежда както в градината, така и в саксия на балкона. Вирее и като стайно растение, близо до прозорец. Но зимува в къщата и напролет се изнася отново на балкона.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново