С модерни интерактивни уреди обучаваха полицаи за “Управление на скоростта”

Публикувано на ср, 28 авг. 2013
256 четения

Полицай проверява реакциите си в рискова ситуация, посредством симулатор.

Десетки служители на ОД на МВР във Велико Търново, Плевен, Ловеч и Русе, предимно от секторите “Пътна полиция”, преминаха обучение по “Управление на скоростта”. Еднодневният курс беше организиран от сдружение “Отворена младеж”. Освен полицаи, курса преминаха и представители на общински и областни администрации, както и на неправителствения сектор. Обучението е част от проекта “Пътна безопасност в регионите от Югоизточна Европа” и е на стойност 2 млн. евро.
“По данни на Държавната обществена консултативна комисия по пътна безопасност в над 50 % от случаите именно несъобразената скорост става причина за тежките пътни произшествия с жертви на пътя. Поради това обучението ни е насочено именно към скоростта. Поканихме представители на тези институции, които имат пряко отношение към контрола на пътното движение и безопасността. Въпреки че има конкретни идеи, които ще споделим с тях по отношение на контрола, основният замисъл бе да придобият ясна представа за понятието “скорост” и значението му в различни ситуации на пътя”, обясни пред екипа ни Костадин Кръстев от “Отворена младеж”.
За целта сдружението използва модерни интерактивни уреди, най-забележителният от които служи за измерване на реакции в рискови ситуации на пътя. Уредът симулира шофиране на автомобил, като компютър създава най-различни ситуации на пътя, в които “водачът” трябва да реагира непосредствено. Освен него, полицаите и служителите на администрациите имаха възможност да изпробват очила, симулиращи действието на алкохол или наркотици, везна, която показва личното тегло в момента на сблъсък с определена скорост, софтуер с различни сценарии за последствията от ПТП лично за пострадалия от финансов, здравен и професионален аспект.
Вчера от сдружението представиха и втори проект – “Застъпници за пътна безопасност”. Той официално е започнал в понеделник и ще продължи една година. В това време във всеки град ще се регистрират групи от най-малко четири души, които ще извършват “одит” на определен пътен участък, посочен от сдружението. Доброволците ще получат екипировка, теоретична подготовка и малък бюджет и ще трябва за един час, чрез измервания и анализи, да достигнат до най-проблемните пътни фактори за дадения участък. След това ще изготвят презентация, в която освен анализ на проблемите, ще трябва да предложат и идеи за отстраняването им. Най-добрите екипи ще получат награди, сред които ваучери за 3000 лева, алкоочила, пакети с информационни и комуникационни материали и др. Общо са предвидени 137 награди. Най-добрите ще участват в първата “Младежка среща на върха по въпросите на пътната безопасност в България”, която ще се проведе през август 2014 г.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. Пл. МИЛЕНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново