Професионален танцьор организира автентичната сватба за Гинес край Петропавловския манастир

Публикувано на вт, 7 февр. 2017
1233 четения

Валентин Димов мечтае все повече хора да се “заразят” с българските традиции.

Валентин Димов има 20-годишен опит на сцената и иска да запази за поколенията българските традиции

Професионален танцьор с 20-годишен опит на сцената организира мащабната възстановка на автентична хайдушка сватба, за която край Петропавловския манастир се очаква да се съберат над 10 000 гости от страната и чужбина. Валентин Димов е от Разград и е председател на сдружение “Лудогорие”, което от шест години организира събори с традиционни сватби. Досега всички фестивали са се провеждали в местността Пчелина до неговия роден град, а от тази година, със съдействието на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица, съборът ще бъде на поляните край манастира “Св. апостоли Петър и Павел”. Затова съборът има и ново име – “Болярска среща”, и ще се проведе на 21, 22 и 23 юли.
Както “Янтра ДНЕС” единствен писа, с автентичната сватба организаторите искат да подобрят своя световен рекорд, вписан в книгата на Гинес. Специално за събитието ще бъдат опънати месали, на които ще се настанят 4000 гости. За сватбата са поръчани 4000 глинени купи, 4000 глинени чаши, 4000 дървени лъжици, погачи , сирена и вино. Сватбарите ще бъдат нагостени с боб по хайдушки, приготвен от шеф Виктор Ангелов, в най-голямата лудогорска тава на Балканския полуостров. В жертва на празничната трапеза ще падне едно теле и десетки агнета. Искам да покажа на младите хора и на дечицата всички сватбени обичаи, сподели Валентин Димов. Затова по време на тридневния празник сватбарите ще могат да се включат в целия ритуал – от открадването на първата китка на момата през сглядите, сватосването, окончателното кандисване на опърничавия бъдеш тъст до венчилото. Младоженците – Георги Георгиев от Луковит и Ива Янчева от София, ще се врекат във вечна вярност пред очите на всички гости. Двамата са двойка от години, но са избрали да си кажат заветното “да” с автентичен ритуал. Жоро е председател на Националното сдружение за култура, традиции и изкуство “Свети Георги Победоносец” в Луковит и от години се занимава с исторически възстановки. “Искаме да направим истинско народно веселие, невиждано досега. С автентични костюми, в автентична етнографска обстановка, съчетани с автентични и неподправени обичаи”, признава организаторът.
“Още след третото издание на събора, като видяхме колко много хора се събират, установихме, че е добре занапред да подсигурим две сцени. М.г. например пристигнаха 200 автобуса с участници от цялата страна и чужбина, а Пчелина беше блокирана от народ. През двата дни полицията не допускаше никой да влезе в местността, а опашката с коли, автобуси и хора беше 6-7 км. Баби и дядовци, цели семейства с деца бяха принудени да вървят километри пеша, за да видят обичаите от време оно. Оттогава започнах да търся подходяща локация в страната с повече места за паркиране, защото с всяко следващо събитие ние надграждаме, а хората се увеличават. Целта ни е да заразим повече хора с българските традиции и ето, че успяваме”, разказва Вальо.
След дълго търсене той попаднал на поляните край Петропавловския манастир и преценил, че мястото е удобно за мащабите на готвения от него събор. “Велико Търново се намира в географския център на страната, което го прави лесно достъпен за хора от всички краища на България. Освен това успях да получа пълна подкрепа от трите общини, за което съм им много благодарен. Това е мястото, където в бъдеще искам да направя и каракачанска, и македонска сватба”, не крие удовлетворението си танцьорът от ансамбъл “Абритус”.
Хайдушката е петата автентична сватба, която Валентин Димов иска да възстанови. През 2014 г. на събора беше поставен балкански рекорд за най-дългата сватбена софра. Тогава около месалите седнали 1520 души, облечени в традиционни носии. За пресъздаването на тази истинска сватба са били поръчани 1000 глинени купи, 1500 дървени лъжици, 300 погачи, 13 агнета на чеверме, 200 кг сирена, 7 казана с боб и 500 литра вино. На традиционната тракийска сватба миналата година гостите били гощавани с курбан, приготвен от 25 агнета, 2,5 тона вино, 650 кг сирена и кашкавали. Тогава събитието кандидатства за Гинес не с един, а с цели три рекорда – за най-голямо количество сватбена яхния (два тона), за най-многолюдна старинна сватба (на сватбата са присъствали над 3000 души) и за най-дълга сватбена софра (952 м обща дължина). Сега организаторите имат амбицията да подобрят и тези рекорди.
46-годишният предприемач не крие, че пътят му до световните рекорди не е бил лесен. Едва 22-годишен Валентин се разболял от тежка болест и за кратко време претърпял пет животоспасяващи операции. Едно от обещанията, които дал пред себе си, преди да влезе за пети път в хирургичната зала, е, че ако се оправи един ден, ще направи възстановка на сватбата, описана от Антон Дончев в романа “Време разделно”.
“Преди няколко години, когато казах на колегите какво съм решил да правя, те ме обявиха за луд. Но стана незабравимо. Дойдоха 130 състава от страната, хиляди хора облякоха български носии, песни, смях, веселие. Сега, като гледам клиповете, заснети от БНТ, не мога да повярвам, че това е наше дело. И тогава се зарекох, че ще правим сватба всяка година. И всеки път ще е различна, докато обиколим всички етнографски области”, признава Вальо.
А след това разказва през какви перипетии преминал, докато подсигури всички 52 медни чана, които са задължителен елемент от сватбата на ала “Време разделно”. След големи усилия той попаднал на пловдивския майстор, изковал култовите звънци специално за случая, а след това ги купил. “Не се пазарих за цената. Исках те да останат тук, при хората, които вложиха много сили и енергия, да го има събора”, признава Вальо. Днес чановете са притежание на историческия музей в Разград, който ги получил даром от инициатора на събора. Като дарител, Димов настоявал за едно – в експозицията да се отбележи датата на възстановката и да изложат снимки и филми от знаменателното събитие.
Цяла година Валентин Димов и хората от неговия екип работят по организирането на поредния събор. “Още в деня, когато приключи дадено събитие, ние започваме да готвим следващото. В началото си мислех, че сватбите може да омръзнат на хората, но се оказа, че те са толкова богати откъм обредност, че винаги ще са интересни. Сватбата е най-хубавият ритуал от българския фолклор, когато два рода се събират, идват всякакви гости, сядат около една трапеза, веселят се”, обяснява организаторът.
За неговите събития няма такса за участие или вход за гостите. Единственото условие е хората да са облечени в народни носии. “За да може един състав да дойде на нашето събитие, са му нужни средства. Те трябва да си подсигурят транспорт, да си го платят, ако общината не ги подкрепи, да имат нещо за хапване, пари за нощувки. Като организатор поне мога да им подсигуря безплатна изява и почерпка. Затова съм обявил на всички, че никога няма да събирам такса вход за моите събития. Дори всеки, който седне на трапезата и уважи младоженците, може да вземе съдовете и приборите за спомен. Това е мястото, където на една софра сядат различни хора. Ти не знаеш кой е човекът до теб или срещу теб, а така се запознаваш с нови хора. Някои си разменят координати, стават приятели и се събират на всеки събор”, обяснява Вальо.
Златина ДИМИТРОВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново