Проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика: “Горещините искат на масата да има двойно повече плодове и зеленчуци”

Публикувано на вт, 27 юни 2017
617 четения

Горещините изискват промяна в храненето и месните и мазни продукти отстъпват място на два пъти повече плодове и зеленчуци. За предпочитане от месата е пилешкото и рибата, казва проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика. Вече не ни се ядат мазни колбаси, наденички, кюфтета, кебапчета, баници, торти, нуждаем се от повече витамини, минерали и фибри. Те алкализират организма и това има диуретичен ефект. Сега е моментът да се отървем от токсините, които сме натрупали през зимата от тежките меса и мазни храни. Вече има достатъчно пресни зеленчуци на пазара, като тиквички, зелен боб, грах, картофи, може да си позволим дори тънки пици с богати растителни добавки.
Според проф. Байкова, закуската трябва да бъде лека – кисело мляко с плодове, филийка пълнозърнест хляб с лютеница или с извара с краставица и домат. Дори на децата в някои европейски страни предлагат филийка с ябълка и канела. Тази закуска хем е подсладена естествено, хем е здравословна. Не бива да забравяме и мюслито, овесените ядки, с лъжица кисело мляко, мед и плод. В 10,00 часа може да си пийнем чаша фреш или да похапнем череши, праскови, кайсии, ягоди все още се намират.
Вече имаме слънчеви зеленчуци и една богата салата за обяд е прекрасно разтоварване. Може да прибавим зеленчукова супа от картофи, моркови, броколи, зеле, домати. Не бива да забравяме тараторът, който си спечели българска слава по света за здравословно и нискокалорийно национално ястие.
Трябва да се знае също, че месата произвеждат много топлина в организма и сега в жегите се затруднява топлоизлъчването, а може да се стигне и до топлинен удар. Това е опасно състояние, тъй като топлоотделянето спира. Що се отнася до вечерята, то една шопска салата е достатъчна. Но може да прибавим и парче бяло месо.
В горещините трябва да ограничим и сладките храни. Ако ги предозираме, рискът те да се превърнат в мазнини е голям. Дори по-голям, ако консумираме малко повече мазнини. Сега не бива да забравяме суровите ядки. 100 грама на ден ни носят много минерали. В организма има ензимни системи, които служат за тяхното пълноценно усвояване.
Алкохолът в горещините не е за препоръчване и той трябва да се изтегли към края на деня, да бъде по-лек. Дори виното не е подходящо, ако не е разредено. Кафето и алкохолът извличат водата от клетките, затова е добре да се сервират с чаша вода. Добър избор за лятото е бирата.
Сега имаме голямо разнообразие от безалкохолни напитки – газирани подсладени и минерални. Във всеки случай по-подходящи са минералните, тъй като подсладените носят допълнителна енергия на организма. Освен това въглеродният двуокис подкиселява вътрешната среда, която и без друго при тази дехидратация е с кисела среда и това не е добре за организма. Препоръчителни са всички видове български минерални води, които съдържат натрий, за да компенсираме засиленото му отделяне в жегите. По този начин организмът се алкализира. Що се отнася до енергийните напитки, те трябва да се избягват.
По принцип напитките трябва да са охладени, но има и друга теория да не бъдат с голяма разлика от температурата на тялото, коментира още проф. Байкова. Обикновено температурата на организма е около 37 градуса и ако пием много студени течности не е добре за храносмилателния тракт. Дори в арабските страни, където е много горещо, пият напитки с температурата на тялото, за да се намали топлоотдаването.
Но има нещо друго, когато организмът е прегрял, трябва да се пие течност за охлаждане и се препоръчват по-студените напитки. Не бива да забравяме, че в жегите трябва да пием с 50 процента повече течности, отколкото в по-хладното време. Всеки може да си направи сам баланс на напитките. През зимата нормата е 30 мл на килограм телесно тегло, а през лятото – 40 мл. Това е индивидуално, защото е свързано с условията на околната среда.
Горещото време е опасно за хората, които страдат от артериална хипертония и те трябва да внимават с храната и разходките навън. Поради дехидратацията на организма, лекарствата през лятото могат да се коригират и да се намали дозата, но това може да определи само лекар. Но не бива да се спират. Хипертонията е заболяване, което се поддържа цял живот и се коригира до нормалните стойности с медикаменти. Не бива самоволно пациентите сами да решават да спрат лекарствата, защото може да се стигне до нежелани инциденти, макар през зимата да се увеличава честотата на сърдечносъдовите усложнения. Горещините са стрес за организма и най-крехки са пациентите, които имат сърдечна недостатъчност. И когато се храним с тежки храни, това засилва сърдечносъдовия риск.
Но как да се хранят работниците, които са на обектите и изразходват много енергия. Според проф. Байкова, вегетарианският модел не е за препоръчване. Тези групи хора може да си хапват два пъти седмично пилешко месо или постно свинско. И непременно да ядат риба, най-малко два пъти в седмицата. Този модел намалява риска от слънцегреенето.
Не бива да забравяме и нещо друго. Ако тези работници работят в най-горещите часове на деня, те трябва да са с подходящо облекло. То трябва да бъде светло, от памук и да има някакъв въздушен слой, а не плътно прилепнало към тялото. И още нещо, вече казахме за течностите, но тези работници трябва да пият вода поне по половин литър на всеки половин час. Шапката е неизменен спътник на работника. В никакъв случай да няма преяждане и препиване, алкохол по време на физическа работа, дори и бира.
Много хора започват диети през лятото за намаляване на теглото, но това можем да направим по-рано и постепенно, като намалим мазните храни, сладкишите, увеличим двигателната активност. Наистина, ако се подложим на драстичен режим, за кратко време можем да свалим 2-3 кг. Но така ще стресираме организма, а и после трудно ще задържим постигнатото. Освен това при гладуването пада кръвното налягане и кръвната захар, може да ни причернее за кратко, та дори и да паднем. Добре е, ако искаме да отслабнем, да го направим постепенно. Всеки ден да се лишаваме от по някоя калорийна храна, тестени изделия, сладкиши, да разчитаме повече на зърнените разновидности. Не бива да изхвърляме банана, защото това е един картоф със захар. Той обаче съдържа свежи биологично активни субстанции като калий, магнезий, които в много случаи липсват в организма. Затова два банана могат да заменят сутрешната закуска. Когато обядът и вечерята са леки, предимно на растителна основа, може и парче бяло месо, с много плодове и зеленчуци, то за 10 дена може да се намалят 2-3 кг от теглото. И ще го задържим, защото корекцията не е свързана с гладуване.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново