Празникът на захарната метла събира гости в Стрелец

Публикувано на пт, 20 окт. 2017
366 четения

Гости отблизо и далеч ще се съберат в горнооряховското село Стрелец за Празника на захарната метла и маджуна в събота. Те ще имат възможността да разберат как се приготвя маджун и да опитат от него. Четвъртото издание на празника се организира от Кметството в селото, настоятелството на местното читалище “Заря – 1900” и Клуба на пенсионера “Нов век”. Те имат амбицията да издирят, съхранят и популяризират фолклорните обичаи в Горнооряховски регион, както и да възродят традицията за производството на маджун в селото.
Състави и индивидуални изпълнители, представящи народното и песенното творчество в цялото му многообразие, ще се представят на открита сцена в Стрелец. Със свои изпълнения ще участват фолклорни изпълнители от общините Горна Оряховица, Лясковец, Стражица, Павликени, Главиница. Най-малката изпълнителка е 4-годишната Виктория Петрова от с. Зафирово, община Главиница. Момиченцето ще пее в дует заедно със своята баба Диана Василева.
Отглеждането на захарна метла в Стрелец датира още от основаването на селото през ХVIII вeк. Климатът, наподобяващ този на Арбанашкото плато, е изключително благоприятен за виреенето на растението. Някога хората са се събирали в специални помещения, за да извлекат соковете на захарната метла и да ги превърнат в маджун, който в други части на страната се нарича петмез. По време на турското робство, преди появата на захарната метла, маджунът се е правел от дини и пъпеши.
С разпространението на метлата обаче тя става абсолютно предпочитана заради високата захарност. Процесът по направата на маджун е бавен и отнема няколко месеца. Започва още със засяването на семената през пролетта и приключва през есента. Метлата трябва да се окопава редовно, а при нужда и да се разрежда. Отглеждането ѝ наподобява това на царевицата, с тази разлика, че захарната метла е по-устойчива на суша.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново