Петрослав Белчев просълзи зрителите с филм за подвига на българите в Одринската епопея

Публикувано на чт, 21 Ное. 2013
1034 четения

Документален филм, посветен на 100-годишнината от Балканската война и Одринската епопея, засне великотърновецът Петрослав Белчев. Кинолентата носи името “С нами Бог. Часът на Одрин” и беше представена за първи път пред публика по време на Националната научна конференция “Библиотеки-четене-комуникации”, в която участваха водещи учени от Сърбия, Румъния и България. Младият творец просълзи многобройните зрители в залата с въздействаща картина и силен дикторски текст.
Петрослав е студент по кинорежисура в Нов български университет, а лентата с продължителност 16,5 минути е негов дебют в документалното кино. Той е работил над продукцията в продължение на пет месеца, а финансирането е било подсигурено от Регионална библиотека “П. Р. Славейков” по проект към Фонд “Научни изследвания” на образователното министерство.
“Идеята за този филм се роди преди повече от три години. Още от училище обичам историята, затова за мен беше истинско предизвикателство да представя по възможно най-достъпен начин част от славните събития в нашето минало. Моята цел беше да представя битката за Одринската крепост като нещо значимо, с което българите наистина да се гордеят. Искам да разкажа тази история по достъпен за хората начин, защото повечето документални филми са претрупани с много ненужна информация”, признава Петрослав.
Студентът е не само режисьор на филма, но се е справил отлично и като сценарист, оператор и монтажист. Негови консултанти са историците проф. дин Милко Палангурски от Великотърновския университет и директорът на военния архив в старата столица Светлин Радев. Двамата са и единствените наши съвременници, които участват в лентата. Шефът на архива е предоставил много архивни фотоси и документи, които също присъстват във филма.
Част от снимките са правени сред руините на Одринската крепост и връх Шейновец, където се е състояла първата битка по време на Балканската война. Петрослав се е постарал да покаже и летището до Свиленград, за което малцина знаят, че е първото в света бойно летище. Именно от там на 16 октомври 1912 г. е излетял и самолетът на българските пилоти Радул Минков и Продан Топракчиев, които извършват първата в Европа бомбардировка. Тяхна цел са складовете на гара Караагач край Одрин. “Ние, българите, винаги се мъчим да сме първи, а там, където наистина сме признати, не го споменаваме. А в Балканската война много пъти сме били първи”, споделя Петрослав Белчев. И продължава да разказва за първата жена, участвала в боен полет. Това е българката Райна Касабова, която едва 15-годишна е хвърляла позивни от въздуха над Одрин.
Второкурсникът в Нов български университет има амбицията да продължи да снима по един документален филм на година, а желанието му е да направи историческа поредица за войните, в които участва Българската армия. Сега се е посветил на разпространението на “С нами Бог”, като има намерение да предложи лентата предимно в учебните заведения.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново