Пътни участъци край В. Търново сред най-опасните в страната

Публикувано на чт, 25 авг. 2016
2320 четения

Шосета убийци всяка година взимат своята дан

Рискови пътни участъци в областта са сред най-наситените с тежки катастрофи според националната статистика. Пътища убийци ежегодно взимат своята дан с фатални произшествия, при които биват отнемани и човешки животи. Отсечки в Прохода на Републиката са сред най-опасните в района, които често се превръщат в арена на зрелищни катастрофи. Първокласният път обслужва сериозен трафик между Северна и Южна България, което е и една от предпоставките за честите пътнотранспортни произшествия. Присовските завои – 200-метрова отсечка точно след южния изход на града, също не изостава в печалната статистика. Заради многобройните катастрофи там участъкът е наричан от шофьорите “Отсечката на смъртта”. Острите завои и обратният вираж създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия в малкия пътен участък, част от международното трасе “Русе – Свиленград”.
Засиленият трафик е само една от причините за многобройните инциденти на пътя. Основният фактор за произшествията си остава човешкият. Предупредителни табели и ограничения на скоростта не възпират водачите от неправилни изпреварвания, превишена скорост, както и забранени обратни завои. Рисковите маневри и несъобразената скорост почти винаги водят до фатален край. Пътят между Велико Търново и Горна Оряховица, който минава през Арбанаси, е третият най-опасен участък с висока концентрация на катастрофи.
Зоните с най-голяма концентрация на тежки инциденти в областта са двадесет на брой, показва справка за 2015 г. Любопитен факт е, че планински и усойни райони са само част от тях, останалите представляват равни пътища, където има разклони, при които са поставени ограничения на скоростта, които не се спазват от никого.
За миналата година участъкът с най-много пътни инциденти е Хаинбоаз. Той оглавява черния списък с висока концентрация на катастрофи. Два са районите, в които водачи интензивно се блъскат в крайпътни огради или се обръщат директно на пътя. Камиони и леки автомобили редовно катастрофират в района на острите завои към върха, като за последната година 38 са инцидентите в тези участъци. Особено през зимния сезон случаите на обърнати камиони са многобройни.
Присовските завои е втората критична точка, която поглъща тирове в злокобните си дерета. Непосредствената опасност тук идва от два 90-градусови завоя, с които незапознати шофьори се сблъскват изневиделица. Специфичното трасе създава сериозни предпоставки за повечето инциденти, като голяма част от тях са с тирове. Влошат ли се метеорологичните условия, разбираме за поредния тежък инцидент, затворил пътната артерия между Северна и Южна България. Километрични опашки и задръствания затрудняват трафика между Европа и Азия. Често цялото дере по протежение на отсечката бива осеяно с тонове разпиляна стока, а по платното остават отломки от удари.
Районът на туристическото селище Арбанаси също присъства в черната статистика, и то на челното трето място. 17 катастрофи отчитат от полицията, и то в частта между разклона за Ловната хижа и билото.
Въведени лимити и забрани в района, наречен “Бряста”, след Велико Търново също не се спазват от шофьорите, а последствията са ужасяващи. Дълга права, два леки завоя, пълна забрана за изпреварване и ограничение на скоростта от 60 километра в час са характеристиките на участъка.
Последният инцидент, взел човешка жертва на това място, бе в края на юни.
Противно на логиката, едни от най-опасните участъци около старата столица са прави и ясни отсечки с добра видимост, които на пръв поглед нямат характерните особености на такива. Кошмарът за шофьорите, пътуващи към Варна, настъпва в зоните около селата край Стражица и Лясковец. В коварния капан се попада лесно, тъй като изнервени от натоварения трафик шофьори тръгват да изпреварват неправилно. В този момент обаче или някой се престроява, или друг автомобил изниква от селските пътища. Развръзката е ясна. Платно, осеяно с изкривени ламарини, пострадали и дори жертви. Водещ фактор при пътните инциденти си остава несъобразената скорост. До фатален край води дори неравност на пътя или пък поднасяне на автомобила. Показателно е, че водачите сами не следят за своята безопасност и при ограничения от 60 км в час натискат газта и достигат двойно по-висока скорост.
Сходно е положението в районите около селата Балван, Пушево и Ново село. При последния инцидент в района един загина, а петима бяха ранени.
Същото се отнася и за пътя Плевен – София, минаващ през областта, при разклона за свищовското село Горна Студена. Рисков от обективна гледна точка е само зоната между областите Велико Търново и Търговище, където има няколко усойни завоя.
Всички рискови кръстовища са обезопасени, поставени са предупредителни и обозначителни знаци, две стационарни камери край Шереметя и Джулюница следят за нарушения на пътя. Развръзката е една и съща всеки път. Направена справка показва, че преобладаващият фактор за катастрофите е несъобразената със специфичните пътни условия скорост.
Всяка година съвместно с Областно пътно управление се прави обследване на рисковите пътни участъци, за да се вземат адекватни мерки за ограничаване войната по пътищата.
Въпреки превенционалните мерки и специализираните операции за обезпечаване на контрол по пътищата, жертви и пострадали не липсват. В сравнение с изминалата година за същия период броят на жертвите и пострадалите при катастрофи търпи леко завишение.
Мария НЕДЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново