Общинските съветници спасиха Хуманитарна гимназия

Публикувано на пт, 26 юли 2013
338 четения

Общинските съветници във Велико Търново се обявиха против закриването на Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий”. Близо два часа продължи дискусията в местния парламент вчера, а в нея освен съветници се включиха и граждани. Сред тях имаше бивши и настоящи ученици и учители от училището. След призив от страна на зам.-председателя на ОбС Тодор Тодоров беше поставен край на дебата и се пристъпи към гласуване. Нито един от съветниците не даде своя глас “за”. Против предложението на администрацията се обявиха 32 души, а други двама се въздържаха. По този начин общинарите решиха да дадат още един шанс на училището със 130-годишна история.
Защо гимназията, в която своето образование са получили плеада бележити българи, се намира в това критично състояние, беше основният въпрос по време на обсъждането. “Най-голямата ни грешка е, че още в началото не успяхме да издействаме национален статут за това училище, както се случи в Априловската гимназия в Габрово, например. През последните 10 г. РИО позволи разкриването на хуманитарен профил и в други училища в града. С въвеждането на делегираните бюджети конкуренцията стана още по-ожесточена, а още масло в огъня наля обсъжданата идея за сливането на Хуманитарна с ОУ “Христо Ботев”, което се намира в същата сграда. Аз не се дистанцирам от тези грешки, но не приемам и обвиненията, че учениците са намалели, защото е паднало нивото на образователния процес.” Това заяви от трибуната литераторката Роза Мишева, която е сред доайените за създаването на Хуманитарна. Тя беше категорична, че е недопустимо училищните директори да решават съдбата на българското образование. Според нея това трябва да бъде държавна политика.
“Оказва се, че за да станеш търновски кмет, областен управител или депутат, трябва да си завършил Хуманитарна гимназия”, посочи общинският съветник Стоян Витанов. Той припомни, че в това училище своето образование са получили градоначалниците Петко Георгиев, Драгни Драгнев, Румен Рашев и Даниел Панов, губернаторите доц. Константин Дочев и проф. Пенчо Пенчев, зам.-областният Стефан Стефанов, дългогодишният депутат Бойко Великов и др.
“За мен проблемите на Хуманитарна не са финансови, защото за запазването му са необходими 0,1% от средствата в общинския бюджет. За да го спасим, ако се наложи тази година, пък и следващата, ще заделим тези средства”, коментира Стефан Михайлов. Той и колегата му Пламен Радонов предложиха още през октомври съветниците да започнат дискусия за развитие на образованието в общината поне до 2030 г. Местните парламентаристи приеха идеята им и гласуваха обсъждането да приключи до април 2014 г.
До крайното предложение най-старото училище в региона да затвори врата още от есента се стигна по предложение на местната администрация, а като основен мотив те изтъкнаха, че в училището остават само 47 ученици.
“Бях длъжен по закон да направя предложение за закриване. Друг е въпросът, че както повечето хора в залата съм емоционално свързан с това учебно заведение. Средства за училището ще намерим, но въпросът е какво ще правим следващата година, ако пак нямаме прием и останем с 22 деца. Пак ли ще трябва да дадем 80 000 лева?”, коментира кметът Даниел Панов. “Въпросът е не само пред Община Велико Търново. Необходима е съгласуваност – всяко училище да има определени специалности и те да не бъдат конкурентни. Трябва да реализираме идеята за базово училище, което да подготвя кадри за ВТУ. Важно е да се направи добър подбор на директор, който да участва в работната група по специалностите и да направи прием”, заяви още кметът. До края на годината работна група с експерти от РИО, Общината и ВТУ трябва да подготви проект за възраждането на училището и разкриването на нови и атрактивни за младите хора специалности, които да привлекат ученици, уточни градоначалникът.
За временен шеф на школото, до обявяването на конкурс, е назначена преподавателката по физическо Галина Пенкова-Донева.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново