Общини, ВиК дружества и предприятия се обединяват за по-добро качество на питейната вода

Публикувано на ср, 15 юли 2015
466 четения

Сложиха кран на чешмата на площада пред Царевец.

Под контрола на Регионалната здравна инспекция, общини, ВиК дружества и ведомствени предприятия в областта обединяват усилия за по-добро качество на питейната вода. Вече са извършени съвместни проверки на всички водоснабдителни обекти за ефекта на обеззаразяване на водата, поддържането на съоръженията и състоянието на санитарно-охранителните зони около водоизточниците, съобщи д-р Лора Бижева, шеф на дирекцията за обществено здраве в РЗИ.
Издали сме предписание за непрекъснато обеззаразяване на питейната вода в Райковци, където има проблем. Трябва да бъде извършен ремонт на автоматичния хлоратор за дезинфекция на питейната вода и осигуряване на необходимите документи за всички биоциди и реагенти, прилагани в системата на пречиствателната станция “Йовковци”. Ремонтни дейности са необходими във водоснабдителните обекти в еленските селца Костел и Багалевци, на ПС “Болницата” – Свищов и напорен водоем във Вардим.
Издали сме предписание и до кмета на Елена за регистрация на водоизточника и съоръженията за питейна вода и организиране на мониторинг на добавената вода за село Усое. При анализ на питейната вода там е засечено микробиологично замърсяване от колиформи, сочи доклад на д-р Бижева.
Във Велико Търново и местността Ксилифор има 6 чешми, където водата е негодна за пиене, заяви д-р Бижева. Те са с предупредителни табели “Водата е негодна за пиене” и гражданите и туристите не бива да рискуват и да ги използват, апелират от РЗИ. Употребата на такава чешмяна вода е риск за стомашно-чревни заболявания, а също и хепатит А. Изследвания на проби са показали, че по отношение на качеството на водата има нарушения по микробиологични, а някои и по химични показатели.
Това са трите чешми около Ксилифор – двете са по пътя към бившата фабрика “Мавриков”, а едната – до хотела “Момина крепост”. Има и три чешми по ул. “Гурко”, където водата също не бива да се пие . Те се намират пред Сарафкината къща и на номерата 40 и 105. Затова разхождащите се по емблематичната за Велико Търново улица трябва да използват минерална вода.
От РЗИ са изследвани още и 9 от 13-те ведомствени водоснабдителни системи за питейна вода в областта, като 4 проби са показали наличие на нитрати над нормата. Става въпрос за водата на “Консорциум Агробизнес” АД, Поликраище, и “Зорница Комерс” ООД, Кесарево. Отклонения по химични показатели има и в питейната вода на “Хайпро България” в Павликени и “Ловико Лозари”, Сухиндол. Замърсяване на питейната вода има и при местни обществени водоизточници, посочи д-р Бижева. От 14 проби при 11 е установено наличие с колиформи, а при 5 проби има и замърсяване по химически показатели.
Заради тези резултати от изследване на питейната вода всички водоснабдителни дружества във Велико Търново, Свищов, Елена и Стражица и 10-те ведомствени предприятия изпълняват собствени мониторингови програми, които тази година са актуализирани. Съответните графици се изпълняват, са показали проверки на РЗИ.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново