Негово Кралско височество принц Луитполд фон Байерн, принц на Бавария: “Качествената бира е направена без химия”

Публикувано на вт, 14 юли 2015
649 четения

Негово Кралско височество принц Луитполд фон Байерн – принц на Бавария, посети Велико Търново на 8 юли. Той беше специален гост на първата бирена кралска баварска сомелиерска вечер, организирана и домакинствата от “Болярка ВТ”. Принцът даде специално интервю за “Янтра ДНЕС”. Пред ценители и търговци беше представена бирата “Калтенберг”, която се произвежда във Велико Търново по технологията и семейната рецепта на баварската кралска фамилия.

– Ваше Кралско височество принц Луитполд, на какви критерии трябва да отговаря бирата, за да бъде определена тя като качествена?
– На този въпрос не е много лесно да се отговори, защото хората обичат да пият различни видове бира. Все пак бирата е продукт, за чието производство трябва да се спазват точни правила и да се влагат определени продукти. В Бавария бирата е природен продукт и в нейното производство не използваме химия. Най-общо казано –  качествената бира е бирата, направена без химия. Хубавата бира се прави само от вода, хмел, малц и мая. Не използваме някакви други съставки. За нас е табу в бирата да се влага ечемик, който не е преработен до малц. Не използваме царевица, не слагаме захар, ориз, картофи. Както имаме чисто малцово уиски, така казваме, че се произвежда чиста малцова бира. Нещо друго, което е важно за качеството на бирата, е сортът на хмела. Той трябва да е приятен на вкус, а не да горчи прекалено много, да убива вкуса и да ви стяга гърлото.
Бирата трябва да има постоянство във вкуса си. Бирата винаги е свеж продукт. Тя не е като виното, бирата никога не става по-добра, когато остарява. Всяка бира трябва да се консумира, колкото може по-свежа. Бирата трябва да се произвежда внимателно и в този процес да се избягва оксидацията, след това бутилката трябва да я предпазва от светлината. Бирата е много чувствителна на окисляване и ако тя се оксидира, вкусът ѝ се променя. Това са ключовите моменти. В края на краищата най-важното нещо е, че бирата трябва да е приятна за този, който я консумира, и да го накара да изпие още една.
– В какво се отличава бирената култура на баварците и българите?
– Традициите на пивоваренето в Бавария се коренят в далечното минало, още във времето на монасите, които били първите пивовари и консуматори на тази напитка. Управляващата фамилия в Бавария, моите прадеди, още през 1260 г. започват да правят бира. Приносът на кралското семейство в развитието на пивоварството е много голям. През 1487 г. херцог Албрехт Четвърти фиксира цената на пивото. През 1810 г., когато младият принц, който по-късно станал крал Лудвиг Първи, се оженил, в чест на това събитие били устроени народни веселби в Мюнхен и това всъщност е първият бирен фест “Октоберфест”. Поради големия си успех той станал по-късно широко популярно събитие, което се празнува всяка година и до днес. Така бирените традиции се пазят и пренасят от векове.
Важно е да отбележим, че ние правим бира по прочутия Закон за чистотата на бирата от 1516 година. Гарантираме го с личния герб на фамилията Вителсбах, който се поставя на етикета на всяка бутилка, включително и на тези, които идват от Велико Търново. Законът е бил приет, за да спрат некачествените напитки, които даже в някаква част са били опасни. Този закон, по който се прави “Калтенберг” и във Велико Търново, регламентира производството на пивото, което за пореден път заявявам, че трябва да бъде от хмел, малц (не от пшеничен, а от ечемичен), мая и вода. Допреди това всеки е приготвял бирата, както си прецени, включително са слагали вътрешности на животни и халюциногенни съставки, които са опасни. Днес в Германия в почти всеки град и село си има собствена пивоварна и хората много се гордеят и емоционално са свързани с местната си бира. Ако дадете на баварец една каса бира, той ще ви свърши много повече и по-качествена работа, ако примерно му дадете същото количество пари.
В България по-силна е винената култура. Радва ме това, че през последните години се наблюдава много голям интерес към бирата. За разлика от нас, където има множество малки, средни и големи пивоварни, в България индустрията е монополизирана от три международни компании, а българските пивоварни са много малко. Смятам обаче, че създаването на пивоварни с по-малък капацитет в отделните региони ще доведе и до популяризирането на културата, бита и туризма.
– Какъв е животът Ви като знатна особа и принц?
– Животът на кралските особи е необичаен само в приказките. Аз не правя нещо по-различно от останалите. Обожавам си работата. Ставам рано, закусвам, отивам в пивоварната и се грижа за нея като за мое дете. Не живея в лукс и охолство, защото това не е в стила ми. За мен е важно да продължа да развивам традициите на моя род в производството на качествена баварска кралска бира.
– Плодовите, нискоалкохолни бири стават все по-актуални. Какъв е Вашият коментар и отношение към плодовите бири?
– Така наречените плодови бири не са бира. Ако някой трябва да ги прави, това със сигурност не са пивоварите. В ресторантите барманите могат да приготвят каквито пожелаят коктейли, включително и такива на основата на бира. Ресторантите имат свободата да правят стотици хиляди видове коктейли, много от тях се базират на бирата и в това няма нищо лошо. Аз вярвам, че бирата трябва да има много ясна дефиниция – бирата се прави само от малц, хмел, вода и мая. Останалото е бирен микс.
Опитът, който имаме в Германия, сочи, че който е смесил марката си бира с плодови вкусове, рано или късно изцяло разрушава репутацията си. Това естествено като резултат води до това, че пазарът го изхвърля и компанията му изчезва. Ще ви дам и пример. Първият, който направи плодови бири в Германия, беше “Хенингер”. През 1960 година “Хенингер” беше най-голямата пивоварна в Германия. През 1986 година компанията започна да смесва бира с лимонада. Това вдигна продажбите ѝ с 600 000 хектолитра и от “Хенингер” бяха много горди. Пет години по-късно никой не искаше да пие бира с лимонада и изобщо бирата на тази компания, защото тя изгуби репутацията си на истинска пивоварна. Подобна съдба имат и много други пивоварни, които искаха да увеличат продажбите си, смесвайки бира с плодови вкусове, а резултатът е унищожение на репутацията им на квалитетни и компетентни пивоварни. Двете групи – любителите на бирата и на бирените коктейли от ресторантите, не могат да се смесят. Аз вярвам, че ако мениджърът на един ресторант има креативност, би създавал коктейли с бира и би поощрявал барманите си за това, но трябва да се държи на чистотата на бирата, произвеждана в пивоварните. Модата на плодовите бирени миксове ще отмине.
– Отразява ли се икономическата криза в консумацията на пиво?
– Не е задължително да има връзка между двете неща. Много зависи от консуматорската култура на дадената държава. В Англия и Ирландия, когато бяха годините на рецесия, продажбите на бира се увеличиха драматично драстично. Когато бизнесът не се развиваше добре, консумацията на бира тръгна нагоре, което звучи налудничаво, но така стана. В други държави процесът обикновено е по обратния начин. Ако отидем в Русия днес, то продажбите на бира са намалели с 30 %, но мисля, че консумацията на водка не е спаднала, а расте. Като цяло, по време на рецесия хората спестяват, но не искат и не са склонни да се лишават от малките си дневни удоволствия и забавления, каквото е пиенето на бира.
– Има ли нелоялна конкуренция при производителите на бира?
– Винаги има много яростна конкуренция между пивоварите. Това, което можем да видим на повечето международни пазари, когато има консолидация чрез закупувания и сливания на компании, веднага следва контрареакцията. Тя се изразява в увеличаването на броя на нови малки пивоварни, които се появяват. Клиентите не искат да губят правото си на избор.
В днешно време пазарът се е променил много, защото чрез интернет има значително повече достъп до информация. Увеличава се интересът на младите хора към различни вкусове, към интересни нови продукти и това не може да се преодолее с масова медийна комуникация. Затова непрекъснато има разнообразие от нови продукти, които се появяват непрестанно на всеки пазар. Ние имаме много дългогодишна история в пивопроизводството и вярваме, че това ще ни помага и в бъдеще да бъдем избирани от клиентите срещу маркетинга, който комуникира основно през интернет.
– Спазва ли се все още Законът за чистотата на бирата?
– В Германия този закон все още се спазва и е задължителен за германските пивоварни. Ние спазваме този закон от 1516 година, където и да произвеждаме “Калтенберг”, а го правим в 15 държави в Европа и Азия. Искаме да сме сигурни, че където и да произвеждаме, тази бира ще има един и същ вкус. Знаете, че днес хората много пътуват и ако бирата е различна в различните държави, то това ще има негативен отзвук.
– Бихте ли казали годишно колко хектолитра “Калтенберг” продавате?
– Съжалявам, не мога да ви дам тази информация, защото е фирмена тайна. Ние сме частна компания и не обявяваме тези числа заради конкуренцията. Ще ви кажа, че растем с продажбите в Германия, спечелваме нови пазари и в чужбина. На германския пазар оперират близо хиляда пивоварни и затова сме се концентрирали върху високото качество и специалните бири. В Германия присъстваме в около 14 000 ресторанта и сме доста добре представени.
– Ще удължите ли договора с “Болярка ВТ” за производството на “Калтенберг”?
– Надявам се да го направим, но това зависи и от собственика на “Болярка ВТ”. Ние вярваме, че “Болярка” има нужния капацитет и възможности да произвежда нашата бира. Винаги е въпрос какви и колко усилия се полагат към пазара. Съвсем наскоро започнахме да предлагаме “Калтенберг” с новата бутилка и тя е новото ни по-съвременно облекло. Този краен резултат е венецът на много усилена работа, защото има доста неща в производството, които трябва да се нагодят едно към друго.
– От колко години пиете бира и какво е вашето любимо пиво?
– Не е много удобно да го кажа, но предполагам, че първата ми глътка бира е била, когато съм бил на двегодишна възраст. Това е нещо нормално за баварец. Бирата, която си избирам, много често зависи от ситуацията. В Германия имаме различни бирени стилове. Имаме пилзен бира, обикновена лагер бира, както и много вайс бира, а в момента сме най-продаваната тъмна бира. Избирам си бирата спрямо храната, която консумирам, и времето. Имаме бира за закуска, бира за след спорт, бира за обяд, бира за вечеря – зависи от какво имате нужда и каква е ситуацията.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ   

loading...
Пътни строежи - Велико Търново