Над 20 са изоставените къщи на улица “Гурко”

Публикувано на чт, 8 юни 2017
1295 четения

Каква ще е съдбата на вековното съкровище на Велико Търново?

Улица “Гурко” е едно от емблематичните места за Велико Търново. Няма туристически указател, в който да не е посочено, че това е една от основните забележителности на старата столица, наред с Царевец и Самоводската чаршия, които всеки един гост на града задължително трябва да разгледа.
Да, мястото е прекрасно – тихо, спокойно, пред взора ти се разкриват чудните меандри на Янтра и Боруна с паметника на Асеневци и Художествената галерия. И не може да не се сетиш за думите на дядо Вазов – “И като гледам този невероятен, невъзможен град, аз мисля, че пред мене стои видение, измама за очите!”. Сякаш тази гледка е била причината да ги изрече.
Тръгвайки по “Гурко” обаче ти става тъжно, защото имаш усещането, че животът почти си е отишъл от това приказно място. Оглеждаш се на ляво, на дясно, броиш – над 20 са изоставените и занемарени къщи. Някои от тях са пред разпад, което дори ги прави опасни за минувачите.
Има хора, които влагат средства, за да възстановят имотите си. Стремят се да запазят духа и романтиката на тази най-красива част на стария град на Велико Търново, но повечето се рушат, защото са на много собственици и те трудно постигат консенсус какво да правят с имотите си, обяснява възрастен мъж, който живее тук.
В случая Община Велико Търново не може да направи нищо.

Администрацията е с вързани ръце, защото къщите са частна собственост.

Ако някоя от тях започне да се руши и създава опасност за минувачи и живеещите наоколо, тогава Общината е в правото си да се намеси. Първо пише предписание към собствениците какво трябва да направят, за да укрепят имота си, дава им срок, в който това да се случи. Ако не бъдат предприети никакви действия, едва тогава администрацията има правото да я срути за нейна сметка. След това по съдебен ред започва процедура към собствениците за възвръщане на сумата, която Общината е изразходила по техния обект, посочва адвокат Кирил Анев, специализиран в правните услуги при сключване на сделки с недвижими имоти.
До ремонт на къщите се стига трудно, защото повечето от тях са паметници на културата, които са с национално или местно значение. При тези, които са с местно значение, режимът да се направи реконструкция е малко по-облекчен, но ако е с национално, една такава процедура – да се събори и построи дадена къща, е много по-сложна, защото проектът трябва задължително да се съгласува с Националния институт за недвижимо културно наследство, с цел запазване на архитектурния стил и автентичността на къщите. А едно такова съгласуване може да отнеме и година или две. От финансова гледна точка повечето от жителите в района нямат достатъчно средства само за документите, които трябва да се изготвят за ремонт, защото те струват около 10 000 – 15 000 лв., пояснява още Кирил Анев.
Ръководството на Общината от изминалата година работи в няколко посоки, за да подпомогне собствениците на такива сгради в старата част на града при извършването на ремонтите. Местната администрация не осигурява конкретно финансиране, но подпомага собствениците с изготвяне на планове и проекти за дейностите. През миналата година ние успяхме, на базата на всички комисии, които проведохме, да създадем една работна група, която се зае да издири имената на собствениците и даде видовете предписания към всяка една сграда. Имаше ефект, тъй като те сами предприеха действия по укрепване – някои по проекти за възстановяване на сградите, с укрепителни и конструктивни дейности, а други с т.нар. текущи ремонти дейности по фасади, покриви, улуци, поясни арх. Донка Колева, началник-отдел “Културно-историческо наследство” в Община Велико Търново. Тя подчерта още, че програмата е имала успех, защото Общината предварително е подготвила улични фасадни планове, които са нужни по закон. Те се представят пред Института за недвижимо културно наследство. Работата на администрацията в тази посока ще продължи, подчерта арх. Колева.
От своя страна брокерите на недвижими имоти обясняват, че търсенето на имоти в стария град не е голямо. Цената на къщите в историческата част на Велико Търново варира между 15 000 и 100 000 евро, зависи от състоянието им. Квадратният метър е около 500-600 евро.

Имоти по улица “Гурко” се търсят предимно от хора с инвестиционни намерения,

с цел правене на бизнес – къщи за гости, къщи за почивки за семейства, квартири, обяснява съсобственикът на “Century Homes” Калоян Ганев. Къщите по улица “Гурко” като цяло не са атрактивни за търсещите жилище във Велико Търново и причините за това са много.
По-голямата част от тях са тип гредоред и са по над сто години. Основите им са изгнили, технически са в много лошо състояние. Младите хора казват, че инфраструктурата не е особено подходяща, нямат места, където да паркират автомобилите си, придвижването с детски колички също е голямо изпитание. През зимата отоплението е трудно. Хората се притесняват още, че при пожар къщата им ще изгори като факел, защото по улицата преминаването на пожарен автомобил е почти невъзможно. Проблем има и с линейките, които трябва да отидат до тежко болен човек, за да му окажат първа помощ. Гледката е красива, но когато на паметника на “Асеневци” има концерт, почивката е невъзможна.
Проблемите, които един купувач може да срещне с имотите на улица “Гурко”, са наистина много. Една от къщите, които оглеждах, беше заградена с чужди дворни пространства. Говорих с един от съседите и той ми каза, че няма проблем да минавам от там, но реално аз трябва да нарушавам закона и да влизам в чужди имоти, за да стигна до вкъщи, разказва Павел Митри, един от новите собственици на имот в района. Преди да си купи къща, той оглеждал предлаганите в старата част имоти около три години.

Да си вземеш паметник на културата за мен е много добра инвестиция,

зависи от състоянието на имота. Въпреки усложненията, е гордост да си собственик на нещо, което се е съхранило толкова много години, а и цените са много атрактивни. Друг плюс да закупиш паметник на културата е ниският данък, както и това, че винаги ще си на място, което е туристическа атракция, но дългата процедура отказва хората да купуват такива имоти, допълва Митри.
Да живееш в картичка и паметник на културата е невероятно изживяване, но е съпътствано с много трудности. Понякога вечер е сложно да се прибереш, особено ако трябва да минаваш по малките стълби. Да не говорим за зимата. Тогава улица “Гурко” е ад на земята. Снегорин не може да мине и трябва да газиш в преспите, споделя студентът Недко Георгиев, който е бил тук на квартира известно време. Отишъл там, а не в новата част на града, заради красотата на мястото, но негативите се оказали много повече.
Къщи по “Гурко” се търсят основно от хора, които имат инвестиционни намерения. Купуват ги с цел правене на бизнес. Превръщат ги в къщи за гости, къщи за почивки за семейства, дават ги квартири на чужденци, които идват във Велико Търново като индивидуални туристи. Като цяло жилищата в тази част на града имат чужденци или хора на изкуството като артисти и художници, които черпят вдъхновение от невероятната гледка. Сред тях е и

художникът Никола Манев, който след промените беше купил една от къщите

на ул. “Гурко”, но така и не дойде да живее във Велико Търново.
И живеещите в района на “Гурко”, и брокерите на недвижими имоти са категорични, че би било хубаво Община Велико Търново да реализира проекта си, с който да направи пешеходна зона в района около река Янтра, което ще подобри условията както за живеещите в района, така и за туристите, защото в момента мястото остава изолирано.
Още преди сто години пътешественици от цял свят са се изумявали пред красотата на стария град. Сега на нас остава да ценим това, което имаме, и да го опазваме. Задачата ни е много сложна, но и много важна. Държавата е тази, която трябва да създаде нужните законови норми, както са го направили на други места по света, за да може културният туризъм да не е само куха фраза, а нещо наистина реално. Уникалният дух на Велико Търново заслужава да бъде усетен от японци, американци, австралийци, които пътуват по целия свят.
Весела КЪНЧЕВА,
Саня ГЕОРГИЕВА, стажант-репортер
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново