Момиченца в началните класове сами бродират шевици

Публикувано на вт, 11 апр. 2017
434 четения

Шестгодишната Ева и десетгодишната Велина са най-малките участници в работилница “Седянка”. Момичетата са толкова добри и отдадени на бродирането, че работите им по нищо не се различават от тези на големите майсторки.
Шестгодишната Ева все още не е ученичка, сега ходи на предучилищна в СУ “Eмилиян Станев”. Преди 2 години започнала да гледа как майка ѝ шие и я помолила да ѝ направи схема, за да може и тя да опита. Засега е ушила една детелинка. У дома сме истинска задруга – аз, десетгодишният ми син Давид и малката Ева. В началото ѝ беше трудно да си координира движенията, разказва майката на момичето. Според нея е добре децата да шият, защото това повишава концентрацията им, заети са да следят схемите и бодовете, така стават последователни в действията си. Ева е сред малцината малчугани, които предпочитат да шият, вместо да си играят с таблета и телефона. Работи през почивните дни, след училище. Въпреки че е момче, на Давид, братът на Ева, също му харесва бродирането. Харесва му подредеността и това, че малко по малко се получават красиви фигурки.
Велина Костадинова е на 10 години и е ученичка в трети клас в ОУ “П. Р. Славейков”. Тя шие от около три месеца. Много искала да опита и нейната лична лекарка д-р Любка Любенова, председател на работилница “Седянка”, отишла у тях и започнала да учи малката чаровница как се шие. Бродирането е цяла вселена, тя може да научи много за нашия бит и традиции. Всяка шевица е една история. От друга страна, се учи на координирани движения, споделя майката на Велина. До сега момичето е ушило няколко фигурки – ябълка, череша, жираф, крокодил и един колан, с който участва в конкурса, организиран от работилница “Седянка”. Когато шие, 10-годишната госпожица е много внимателна, защото иска да не разшива.
Велина е добър математик. Може би математика ѝ помага и тя лесно работи със сложни схеми. Коланът, с който участва в конкурса, е с няколко цвята, бодовете са сложни. За да успее да го направи, едната нощ е работила до 1-2 часа през нощта, разказва д-р Любенова.
Коланът, направен от Велина, в задната си част е подплатен с кожа, а върху кожата малката майсторка е написала послание към внучките си, които след години ще го носят. Върху кожата е изписала сама трите си имена, на колко години го е направила, както и на коя дата го е завършила. Написала е и послание, което гласи – “Бъдете живи и здрави и се обичайте”.
В миналото момиченцата на 5-6 г. са започвали да усвояват тези умения. Колкото по-рано се започне, толкова по-рано се изграждат уменията и сръчностите с ръцете. За малките деца избираме модели, които бързо стават готови. Търсим в тях да има някаква закачка, за да може да им стане интересно и да харесат това, което са направили. Децата са изключително упорити, казва д-р Любенова.
Велина спечели една от двете специални награди в конкурса “Шарено коланче”, организиран от “Седянка”, тя беше отличена в категорията за най-малък участник. Другата специална награда отиде при Симеонка Стойчева, която е най-възрастният участник в надпреварата с най-много ушити колани. 94-годишната великотърновка е написала книга, в която разказва каква е технологията.
Софка Димитрова получи награда за най-стария начин за направа на колан – тъкане на кори. Втора награда отиде при Кремена Димитрова, реплика на тъкан колан, направена с бродиране. Третата награда получи Димка Боянова, коланът, с който участва в конкурса е изработен с мънистена техника. Награди за участие получиха още Иван Маринов и Йорданка Янкова.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново