Млади доброволци извезаха с ценни старинни шевици знамето на Европа

Публикувано на чт, 21 сеп. 2017
933 четения

Памела и д-р Любенова с вълнение показват знамето.

Памела от Полша се влюби в България, вече сама шие български мотиви

За мен е огромна радост отново да съм във Велико Търново, споделя Памела от Полша. Тя е една от доброволките, които взеха участие в изработването на уникалната карта на Европа с шевици от различни държави. Извезаха я върху лен участниците в международния проект – З.Н.А.М.Е по програма Еразъм+, който реализира “Работилница Седянка”. В него, освен Памела, участваха още Хавиер от Испания, Катаржина от Полша, Петър от Македония, Павла от Чехия и Нел от Белгия. Младите хора на възраст от 17 до 28 години дошли в България с цел да усвояват български народни занаяти и да ги предадат в тяхната родина. Всички те имат интереси, свързани с комуникацията между различните народи. Целта ни беше да подготвим едни културни посланици на България в Европа, обясни д-р Любка Любенова, председател на националното движение “Работилница Седянка”
Знамето е с размери 120 на 90 см. Всеки от младежите е давал идеи и разказвал коя е най-характерната бродерия за мястото, от което идва. Всички шевици са изключително редки и ценни, повечето от тях са много старинни. Румънските, сръбските, гръцките и украинските много се доближават до българските, обяснява д-р Любенова. По думите ѝ причината за сходствата е, че шевицата е пътувала своя път и е нормално да има толкова много прилики. Родолюбивата българка споделя, че трудността при изработването на знамето е била в това, че някои от шевиците е трябвало да се разположат на много малка площ. Проблем за седенкарките и доброволците от Европа е било да намерят бродериите, характерни за Ирландия. Надписът “Европа” нарочно оставихме на български език, защото мислим, че и ние много сме дали на света, категорична е д-р Любенова. Дизайнер на целия проект и на самата карта е Ани Йовева от “Работилница Седянка”.
Памела и д-р Любка Любенова вече показаха извезаното знаме в училище “Емилиян Станев”, където полякинята е работила с децата. Те толкова се зарадвали и веднага попитали Памела отново ли идва, завинаги ли ще остане при тях, и били много разочаровани, когато узнали, че тя е дошла да се срещне с тях само за час.
Моята майка е учителка и чрез работата си в България успях да преоткрия нейната професия, споделя красивата полякиня. Самата Памела е завършила за медицински физик, но след 11-месечния си престой в България, решила да смени заниманията си и започнала да работи в голям международен екип, който се занимава с културните връзки между народите.
Сред доброволците, които са участвали в проекта на “Работилница Седянка”, Памела най-бързо усвоила българския език. Интересно ѝ е, че българският и полският си приличат и общите думи са много.
Като много други чужденци, Памела е впечатлена от българската кухня. Любими са ѝ баницата, тараторът и шопската салата. Първото нещо, което си купила, когато кацнала на летището, било точно баница.
Полякинята, облечена в народна носия, е на корицата на първия брой на списанието “АБВ на българската шевица”, което “Работилница Седянка” издаде преди няколко месеца. Когато облякох старите одежди, се развълнувах много, защото това бяха дрехи, които са изработени с много любов от някоя незнайна българка, която е втъкала в тях душата си, споделя Памела. Когато шие, самата тя се успокоява, изтъкала си е сама и много хубава чанта. Според полякинята желанието на българите да запазят старите традиции и занаяти е много по-голямо, отколкото в нейната родина.
Важно е представителите на отделните държави да се обичаме, а не да се делим. Искам това да е Европа, в която да живеем, Старият континент не е на политиците, а на хората, размишлява младата полякиня.
Според д-р Любенова участието в този проект за младите хора е едно пътуване към самите тях, но и към нас, българите.
В следващите дни картата на Европа ще бъде показана във великотърновските училища, за да могат децата да се докоснат до нея.
Новият международен проект, по който “Седянка” вече работи, се нарича “Имало едно време, така и до днес”.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново