Между 2000 и 3500 лева месечно получават младежите, завършили математика и информатика във ВТУ

Публикувано на ср, 11 мар. 2015
7846 четения

доц. д-р Мирослав Гълъбов

В България има 10 000 свободни места за ИТ специалисти,
а в световен мащаб се търсят 4,5 млн. души

90 на сто от завършилите математика и информатика във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” се реализират отлично на пазара на труда, а месечните им заплати са между 2000 и 3500 лв. Голяма част от младите хора започват работа по специалността и още във втори курс или по време на задължителната практика и остават в съответната фирма след дипломирането.
Това сочат данните за реализацията на студентите от Факултета по математика и информатика през последните години. Възпитаници на ВТУ вече са водещи специалисти в световни софтуерни гиганти с представителства у нас и зад граница. “Във Велико Търново например има над 100 ИТ компании, някои от които са лидери в България в своята област, а други работят само на чуждите пазари. Радващо е, че основна част от техните служители са завършили нашия факултет. Списъкът на фирмите и организациите, където има наши кадри, е доста дълъг. Те работят в НЗОК, областните администрации, в служба ГРАО, мобилните оператори и др.”, не без гордост споделя деканът доц. д-р Мирослав Гълъбов.
Въпреки огромното търсене на подобни специалисти на пазара на труда и отличните възможности за реализация, с всяка следваща година броят на кандидат-студентите, които избират тези науки, намалява. “Според проучванията само в България например има 10 000 свободни места за ИТ специалисти, а в световен мащаб се търсят 4,5 млн. души. Но информатиката е наука, която има за основа математиката, а интересът на децата към нея като цяло намалява. Още в средния курс в училище тази наука спира да ги привлича, а това впоследствие рефлектира при нас, в университета”, обяснява доц. Гълъбов.
Обучение по две нови специалности – “Приложна математика” и “Математически структури в информационната сигурност”, разкрива за учебната 2015/2016 година факултетът. Първото предложение е за бакалаври, а от него ще могат да се възползват кандидат-студентите, които ще се борят за място във вуза през лятото. Другата възможност е магистърска програма, която също набляга на практическото приложение на математиката в информационните технологии.
“Приложна математика” ще се изучава само в редовна форма, а кандидатстването ще става с тест по математика, изпит по точната наука или с оценка от матурата. Завършилите тази специалност ще могат да се реализират на места, където математиката се използва като инструмент за получаване на практически резултати – банки, застрахователни дружества, в промишлеността, търговията, както и в научноизследователски групи. “Обучението ще съчетава математически дисциплини и информатика, като в програмата са включени часове по компютърна графика, мултимедийни системи, компютърни мрежи, операционни системи. Ще се набляга на използването на модерни софтуерни продукти в областта на математиката, които нашият факултетът притежава. Разполагаме с отлична база и висококвалифицирани преподавали за провеждане на това обучение”, заяви деканът.
25 години от своето създаване ще отбележи през 2015 г. Факултетът по математика и информатика. Той е част от търновската алма матер от 1990 г., а сега в него се обучават 576 студенти, 443 – по бакалавърски програми, и 133 – по магистърски. Кандидат-студентите могат да избират между шест специалности за бакалаври. С най-голяма популярност сред младите хора се ползва “Компютърни науки”, която беше въведена преди 10 години. Интерес има и към “Информатика”, която заедно с “Математика и информатика” е сред най-старите специалности във факултета. От тази учебна година част от факултета е и катедрата по книгоиздаване и библиотечно-информационни дейности, която също предлага две специалности. Общо девет са магистърските програми, а от тях най-много студенти предпочитат “Компютърна мултимедия” и “Информационни системи”.
Повече от 100 възпитаници на факултета са се обучавали по програма Еразъм в различни университети зад граница през последните пет години. “Нашият факултет има над 30 договора по Еразъм с вузове в цяла Европа. Младите хора имат възможност да следват за един или два семестъра или пък да участват в учебна практика в чужбина. Трета възможност е участие в интензивни програми”, каза доц. Гълъбов.
Той припомни, че възпитаници на факултета два пъти са печелили Академичната награда на община Велико Търново за най-добър студент в размер на 5000 евро. Мария Джумалиева беше първият отличник по математика и информатика, който заслужи високото отличие. Сега тя работи в ИТ отдела на Европейската комисия в Брюксел.
През 2013 година приза получи магистърът по компютърна мултимедия Стефан Тодоров. Той е участвал в редица научноизследователски проекти у нас и във Франция, а сега е част от екипа на голяма компютърна фирма в централата ѝ в Германия.
“През 2014 г. успяхме да акредитираме повечето специалности на факултета за срок от шест години с най-висока оценка – над 9. Обучението на студенти от областите на висше образование “Природни науки, математика и информатика” и “Педагогически науки” се провежда от академичен състав с висока професионална квалификация и опит. Във факултета работят 52 щатни преподаватели, като сред тях има 9 професори и 21 доценти. Най-хубавото е, че нямаме външни хора, а това е един добър атестат и за качеството, което предлагаме на нашите студенти”, подчерта деканът.
По време на обучението студентите придобиват умения за разработване на проекти от национален и международен мащаб. Те имат възможност активно да участват не само в научнопрактически конференции и студентски сесии, но и във виртуалното образователно пространство на страната. Студентите редовно участват и печелят призови места от национални и международни олимпиади и състезания по математика и програмиране.
В традиция се превърна и математическият турнир, който факултетът организира от осем години. Ежегодно в него участват между 130 и 180 ученици от цялата страна, а задачите, които решават, са във формата на държавния зрелостен изпит по математика. Основна цел на турнира е да популяризира специалностите по математика и информатика на ВТУ и да помогне на учениците в подготовката им за олимпиади, зрелостни и кандидатстудентски изпити. За участващите дванадесетокласници резултатите от състезанието са валидни за кандидатстване в четирите специалности “Информатика”, “Компютърни науки”, “Математика и информатика” и “Приложна математика”. За целта получените точки се преобразуват в оценка по шестобалната система, а с нея могат да се борят за място във вуза това лято.
Факултетът се намира в Трети корпус на ВТУ, а на разположение на студентите в учебните зали има над 160 компютъра. Някои от аудиториите са оборудвани с мултимедия, изградени са и лаборатории по определени дисциплини, като компютърни мрежи и 3D графика.
“Ние сме единственият факултет в страната, който разполага с т.нар. автостереоскопични 3D монитори. Благодарение на тази иновативна технология 3D изображението може да се види и с невъоръжено око. Опитваме се да следваме световните ИТ тенденции и вече използваме специален софтуер за създаване на компютърна анимация и компютърни игри. Тези програмни продукти са част от обучението в някои от магистърските програми”, обясни доц. д-р Мирослав Гълъбов.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново