Кошници с чисти храни тръгват към магазините

Публикувано на нд, 21 ян. 2018
415 четения

Кошници с чисти храни на Задругата на производителите, които съответстват максимално на човешкото тяло и отговарят на предварително зададени критерии, тръгват към магазините. Това съобщи във В. Търново Филип Хайвазиян, диетолог и председател на новоизбрания 7-членен управителен съвет на сдружението. Интерес към иновативната организация вече са проявили над 40 фирми в страната от всички сфери на хранителната промишленост –  месо и месопреработване, сладкарство, хлебопроизводство, зърнопроизводство, производство на мляко и млечни продукти, консервен бизнес и др. Задругата е отворена, към нея могат да се присъединят още фирми, които припознават амбициозната цел на сдружението да върне на трапезата българския вкус.

Всеки член на сдружението може да предлага свои храни в кошницата, но подборът ще бъде стриктен, обясни Хайвазиян. Основният принцип е на клиентите да се продават такива продукти, които всеки член на сдружението без притеснение би поднесъл на своите деца. Тези храни ще бъдат със сертификат и ще се продават в магазините. Вече се водят преговори с търговци по места. Задругата има намерение да открие свои търговски обекти във всичките областни центрове на страната.

Производителите на чисти храни ще бъдат партньор на Центъра за обществено здраве и анализи към МЗ, като Задругата въведе здравословното хранене в софийските училища. След това този опит ще бъде разпространен в цялата страна, каза Хайвазиян. Заедно с децата ще бъдат обучавани учителите и родителите, които да съдействат за устойчивост на правилното хранене. Освен това в Самоков ще бъде организиран Ден на отворените врати, където всеки  от сдружението покаже своето производство. Председателят допълни, че ще учат децата как да избират продуктите в магазините, как да пазаруват и как да си приготвят сами здравословна храна. Защото вече е тревожен проблемът със затлъстяването при подрастващите и появата на болести, характерни за възрастните хора. А един от рисковите фактори за това е храната, която днес промишлено е „заразена“ с консерванти, оцветители, подобрители, пълнители, мазнини и т.н., отбеляза Хайвазиян.

Емил Елмазов, като член на управителния съвет на Задругата и шеф на Съюза на билкарите в страната разказа, че сдружението вече си има своя харта. В един от постулатите и се казва, че колкото повече се преработва една храна, толкова по-нездравословна е тя. Следователно девизът ни е, че така трябва да се обработва градината и нивата, че природата да не забелязва, а човекът да оздравява, заяви билкарят. Той допълни, че недостигът на чисти продукти в храната не трябва да се компенсира с реклама.

Производителите споделиха още, че ще поискат законодателни промени в Закона за храните, където да се определи  дневна норма  на вредност на храната в човешкото тяло. Едва тогава човек може да си направи сметка дали е престъпил този праг на вредност и да коригира храненето. В тази връзка Сотир Немов, известен със сладкарския  си бизнес, обърна внимание на друг факт. Наистина са полезни суровите храни. Но да вземем ядките. Знае ли някой  откъде идват, къде са съхранявани, дали са обеззаразявани, през колко ръце и гризачи са преминали, каква е микробиологичната им структура. И не е ли по-добре те да бъдат преработени, за да се избегне замърсяването, което крие още по-голям риск за човешкото здраве.

Немов се спря и на палмовото масло, потреблението на което драстично е нараснало през последните години. Там, където то се произвежда, е изключително чисто. Но след това маслото търпи преработка, която влошава качеството му и то става вредно. За съжаление, държавата се фокусира  върху това какво е изписано върху етикета на един продукт, а не какви са точно съставките му и дали те не са вредни за човешкото здраве, особено за децата. Немов отчете и още нещо. Той разказа, че много пъти търговци са ме предлагали да прави пасти, които да струват  по 10 стотинки. А какво да вложим в тях на тази цена. После на пазара същите тези пасти биха стрували по 1,50 лв. В тази връзка бизнесменът категорично отрече да е произвеждал такива сладкиши и допълни, че продукцията му достига до 39 държави и досега няма оплакване от нея.

Накрая в подкрепа на девиза си за чисти храни, във В. Търново от Задругата представиха първия продукт от кошницата. Това бяха меденки, направени без бяло брашно и захар. Използвани са брашно от лимец, фруктоза, яйца, канела, олио, сладко от ягоди без захар, пектин и черен шоколад. За подсладител е прибавена стевия.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново