Коледният базар предлага лакомства, сувенири и празнично настроение

Публикувано на пн, 15 Дек. 2014
611 четения

Вечер базарът грейва в празнични светлини.

Коледните базари са едно от най-любимите места в големите градове в Европа в дните преди светлия християнски празник. На нашия базар все още няма много хора. Търговците се надяват в дните преди Коледа нещата да се раздвижат. Ремонтните дейности в парк “Марно поле” са една от причините да има малко посетители на базара, убедени са те.
Иначе щандовете са различни. На един от тях се предлагат козуначени коминчета. Великотърновци предпочитат шоколадовите, които са най-сладки. Едно коминче се приготвя за около 10 минути. Имало е случаи хора да си купуват и по пет бройки от сладкото изкушение. Тестото е специално, обяснява Костадин Димитров, който ги приготвя. Той разказва още, че първите коминчета са се появили в Унгария преди около двеста години. След това започнали да ги правят в Румъния и Австрия.
Предлага се и тероарно кафе, което е смес от няколко вида арабика, от различни краища на света. Това го прави с много специфичен вкус и аромат. Такова кафе не може да бъде опитано никъде в града на друго място.
На базара човек може да похапне още топли принцеси, катми, палачинки, гофрети, както и казанлъшки понички. Предлагат се и най-различни видове ядки. Много хора се събират и около щанда с локума и халвите. От там великотърновци могат да си купят турска баклава, както и пишмание. Това са заоблени кубчета или топки от “конци”, които се топят на езика. То било създадено преди много години в турския град Измит, където живял прочут сладкар. Пред неговата сладкарница се редели дълги опашки от желаещи да опитат невероятните сладкиши, които правел. И както си е редно, той си имал любима – пълничка, но много красива. В нейна чест създал сладки, които нарекал с любов… “шишмание” или “дебеланка”. Един прекрасен ден мечтата му се сбъднала и сладкарят се оженил за своята любима. Скоро обаче животът му се превърнал в ад, защото съпругата се оказала свадлива и ревнива. Хайри не издържал дълго и се развел. Когато приятелите му научили, почнали да наричат сладките, създадени в нейна чест, “пишмание” – т.е. “разкаяние”.
Любителите на напитката на боговете – виното също няма да останат разочаровани. Жалко е, че ги няма кокетните казанчета с греяно вино, които са така характерни за коледните базари в централната част на Европа. Около тях през целия ден има много хора, които замезват с топли наденички, а сладките приказки нямат край. Успокоителен е фактът, че от нашенския щанд за вино човек може да си купи пелин, както и вина, които имат златни медали от различните видове изложения. Чашката червено вино, която може да изпиете на място, е на цена едно левче.
Два са щандовете с коледна украса. Единият е посветен на Дядо Коледа. Там може да си вземете белобрадия старец, който да поставите на терасата, на ограда или пък в двора. Има и кукли на Дядо Коледа, които свирят, пеят и танцуват. Цените са между 14 и 30 лева. Другият щанд също е много шарен и весел. На него се предлагат различни играчки, чорапчета, покривки.
Габровецът Стефан Цанев за поредна година също се включва в базара. Той продава различни изделия от дърво. Споделя, че младите, изненадващо за него, си купуват предимно точилки, а по възрастните – лъжици за разбъркване. Сред най-атрактивните ми стоки са часовник, който върви на обратно, и две чашки в една чинийка, споделя габровецът.
От неговия щанд човек може да си вземе и цървули. Бай Стефан обяснява, че много хора трябва да си закачат по едни в дома, за да помнят от къде са тръгнали. Първи на опашката трябва да са политиците, допълва той. Атрактивен е щандът с шапките и шаловете. На него се продават много забавни модели, с които може да направите сивата и студена зима по-весела. Няколко от магазинчетата предлагат кожени изделия и различни украшения, които са направени от глина или са ръчно изработени от различни материали.
Базарът не би бил истински без Коледната поща, където две от джуджетата на Дядо Коледа – Добродушко и Вестоноско, събират писмата до белобрадия старец. Някои от децата идват с готови написани писма, а други ги пишат на място с помощта на Добродушко. На писмата трябва да има и адрес за обратна връзка, защото Дядо Коледа изпраща отговор на всички, които са му писали. На джуджетата им прави впечатление, че тази година малчуганите си пожелават най-много таблети и телефони. Коледната поща е с работно време всеки ден от 10.00 – 18.00 ч. всеки ден. Пощата ще е отворена до 24 декември на обяд.
По традиция на Коледния базар има и щанд, на които благотворително се продават сувенири, изработени от децата и възрастните от социалните заведения във Велико Търново.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново