Катерина Николова: “Висшето образование в Дания провокира младите хора да мислят и да са активни”

Публикувано на пт, 20 окт. 2017
329 четения

Защо много току-що завършили гимназисти избират пътя на обучението в чужда страна и какво им носи този избор? Това пожела да коментира пред “Янтра ДНЕС” Катерина Николова, която преди година заминава да учи в Дания.
Образованието в Дания е безплатно за всички граждани на Европейския съюз. Всички студенти имат право да получават помощ от държавата – SU (Statens Uddannelsesstоtte), като условието за това е студентът да работи по 10-12 часа седмично. Благодарение на това студентите тук имат време за лекции, тъй като не им се налага да имат работа на пълно работно време, за да се издържат сами. Много често е възможно да се намери работа, която не е с фиксирано работно време или пък е през уикендите, или вечерта. Освен това, въпреки че е по-трудно, не е невъзможно да се намери работа без датски език.
Аз уча Маркетинг мениджмънт във VIA University College. Специалността е на ниво AP degree (специалист) – 2 години, като след това по избор мога да продължа още година и половина с top-up за бакалавър, разказва Катерина Николова. В края на AP degree и в края на top-up има по един стаж, който трае цял семестър, т.е., ако искате да вземете бакалавъра, имате два задължителни стажа. За края на всеки семестър до сега сме работили върху проект, който включва всички дисциплини, които сме изучавали. Имаме изпитен период, в който подготвяме рапорт по проблем, зададен от университета, и получаваме една оценка за целия семестър. Тук сухото знание по отделни предмети не е толкова важно, колкото това да умеем да работим многостранно и да можем да съчетаем различните курсове по добър начин. Няма ги дългите изпитни сесии, няма ги многото изпити, които раздробяват дисциплината на отделни предмети, сякаш нямат нищо общо един с друг, обяснява Катерина.
В началото, когато започнала да учи висшето си образование в Дания, ѝ било странно да учи на чужд език (английски), вместо на майчиния. Впоследствие обаче ѝ харесало мнението ѝ да бъде търсено, уважавано и чуто, дори и на друг език. Никой от лекторите не можел да произнася правилно името ѝ, но това няма значение за нея, тъй като усмивката и отворения им светоглед компенсира тези малки подробности.
Още с първото влизане в сградата на университета се забелязват разлики. Навсякъде има интегрирана техника под формата на дисплеи, екрани, принтери. Има специална стая за игри с плейстейшън, работни станции оборудвани с екрани за всеки екип. Първия път, в който видях библиотеката, не можех да повярвам – голяма колкото класна стая, не много книги вътре. Библиотеката обаче разполага с изключително много бази данни онлайн, до които всички студенти имат достъп. Бюфетът е изцяло зареден с пресни, топли и студени здравословни ястия, които винаги са прясно приготвени. Хората наоколо са от всички краища на света – запознаваш се с различни истории, култури и обичаи, всеки ден научаваш по нещо ново. Студентският офис към университета организира най-различни събития – пътешествия из Дания, вечер на филмите, състезания и колективни игри, дори покер вечер, допълва описанието на датското образование Катерина.
Университетът разполага и с “VIA Student Incubator” – програма, която помага на студенти с бизнес идеи да ги осъществят. Програмата предлага офис, където можеш да работиш, безплатни консултации по различни въпроси и много професионални контакти.
Почти всичките ни лектори са млади хора, които имат реален опит в областта, в която преподават. Неформалната обстановка в клас подтиква към дискусии и дебати. Лекторите не са там, за да ни дадат информация. Те са там, за да ни помогнат сами да стигнем до нея. Упражненията често са дори повече от лекциите, като винаги работим с действащи компании. Самият модел за обучение на университета, в който уча, включва 50 % инициатива от страна на студентите, като лекторите единствено ни насочват. Тук никой не те задължава да си напишеш домашното – приети сме като големи хора, които могат сами да преценят кое е важно за тях и какво трябва да направят за това, казва тя.
След приключване на втория семестър от образованието ѝ, младата българка заела позиция на маркетинг мениджър в местна компания за мъжки бижута за българския пазар.
Без завършено образование, без диплома в ръка, те ме взеха без колебание. Тук хората са готови да вложат време в теб, за да успееш, категорична е Катя.
Едва ли има млад човек избрал да учи в чужбина, който съжалява. Напълно различният метод на обучение, възможностите за работа и отношението на хората към нас водят със себе си абсолютно спокойно битие, ниско ниво на стрес и удоволствие от живота. Много от студентите избират да се върнат в България след образованието си в чужбина, тъй като начинът на живот все пак е много различен и трудно се свиква. В това обаче няма нищо лошо, защото тези млади хора, видели малко повече от света, се връщат с опит, мотивация и желание за по-добра работна среда и образование в България, заключава Катерина Николова.
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново