Историци от ВТУ алармират: До 5 г. вузовете ще бъдат принудени да закрият хуманитарните си специалности

Публикувано на чт, 19 ян. 2017
742 четения

Факултетът изпрати декларация до МОН и още куп институции

Стратегията за развитие на висшето образование за 2014- 2020 г. и Планът за действие към нея поставят под съмнение съществуването на хуманитарното висше образование в България и водят до неговото поетапно закриване до 2020 г. в българските висши училища. За това алармират преподаватели от Историческия факултет при ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Те изразяват безпокойство, че позицията на МОН относно финансирането на науката “е ясен знак, че държавата започва да се държи като частен актьор на терена на висшето образование”. Тази своя позиция членовете на факултетния съвет изразяват в декларация, адресирана до просветното министерство, Комисията по образование и наука в Парламента и омбудсмана.
“Определяйки списъка с приоритетни специалности въз основа на чисто пазарни критерии, държавата на практика абдикира от ангажимента си да финансира хуманитарните и социалните науки. Те подлежат на поетапно закриване до 2020 г. чрез прогресивно намаляване на финансовите ресурси”, се казва в отвореното писмо. “Считаме, че налаганите рестриктивни коефициенти, действащи по отношение на финансирането на обучението, както и на приема на студенти, следва да бъдат изцяло премахнати, считано от учебната 2017-2018 г., тъй като запазването им би означавало специалностите от областта на хуманитарните науки буквално да бъдат унищожени. Смятаме, че е недопустимо неглижирането на така важното за обществото университетско образование по история и че държавата, в лицето на МОН, следва да включи професионалните направления “История и археология” и “Социология, антропология и науки за културата” в списъка на приоритетните”, е записано още в декларацията.
“През последните 5 г. базовата издръжка на един студент е намаляла с 30 %, което е неопровержимо доказателство за отношението на държавата към висшето образование като цяло. Но последното, което се случва, е въведеният от МОН коефициент на всички направления. За хуманитарните е под единица, а точно от този коефициент зависи колко студенти ще приемем и какви пари ще получим за издръжката им. Ако се съгласим с тези промени, които екипът на Меглена Кунева направи, само след 5-6 г. университетите ще бъдат принудени да закрият хуманитарните си специалности”, обяснява зам.-деканът на историците доц. Петър Кънев. И признава, че висшите училища продължават да нямат отговор на ключови въпроси, като например как е формирана рейтинговата система в България или как се изчислява въпросният коефициент за финансиране.
Доц. Кънев сподели, че финансовите рестрикции се диктуват от кръгове на влияние в МОН и МФ, които смятат, че пазарният принцип и финансовата целесъобразност са единственото, което има значение. “Не може държавната политика да се базира само на потребностите на пазара на труда или само на студентските нагласи. От 20 г. хиляди кандидатстват право, това съобразено ли е с пазара на труда. Не.”, обяснява доц. Петър Кънев.
Категорична позиция в защита на хуманитарните специалности, сред които историята, археологията, българската филология, излязоха още преподаватели от Нов български университет, СУ “Св. Климент Охридски” и ПУ “Паисий Хилендарски”. Те също обявиха, че тези специалности гарантират оцеляването ни като българи и дори започнаха подписка в интернет.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново