Гости от четири континента дойдоха на 50-ия юбилей на ВТУ

Публикувано на пн, 13 май 2013
463 четения

Повече от 120 гости от 24 държави от Европа, Азия, Северна и Южна Америка уважиха тържествата за половинвековния юбилей на Великотърновския университет. Специално за празника пристигнаха 35 делегации от вузове – партньори на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” в чужбина, и 15 – от България. Сред тях бяха ректорите на някои от най-големите и авторитетни висши училища в света. Търновската алма матер отпразнува своята 50-годишнина на 11 май, когато православната църква почита паметта на двата равноапостоли. Патрон на тържествата, които ще продължат до края на 2013-та, е президентът Росен Плевнелиев.
Честванията започнаха с водосвет и молебен за здраве, отслужени от Великотърновския митрополит Григорий. След това пред паметника на светите братя Кирил и Методий беше поставена летописна записка-послание за 100-годишнината на университета. “Всяка празнична годишнина е повод за спомени и равносметка, но и надежда за по-добро бъдеще. Ние, чиито съдби бяха и продължават да са свързани с Великотърновската алма матер, имаме основание да кажем като древните римляни “Направихме, каквото можахме, а нека другите след нас да направят повече. С вяра, надежда и любов за Великотърновския университет напред към неговата 100-годишнина. На многая и благая лета!” е записано в посланието, запечатано в метален тубос.
“От създаването си до днес, Великотърновският университет следва и пази традициите на Търновската книжовна школа, чийто първоприемник е. Случайно или не, но нашият университет е отворил врати точно 1100 г., след като моравският княз Ростислав праща свои пратеници да измолят от византийския император Михаил III учени, които да преведат книгите на славянски език. Императорът решава да изпрати братята Кирил и Методий да поставят основите на славянската азбука”, каза в академичното си слово ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ. Той припомни още, че през 1971 г. Висшият педагогически институт става официално университет и остава в историята на българското висше образование като първият извънстоличен вуз и вторият в България.
“През изминалите 50 години от своето основаване Велкотърновският университет съхранява националното, самобитното българско хуманитарно образование, което надгражда безконфликтно достиженията на световната наука, култура и цивилизация. За 50 години тук получават висше образование хиляди достойни българи, които определят в една или друга посока просветния и културен облик не само на Велико Търново, но и на България. Духовността и пиететът към българщината са приоритет за Великотърновския университет. Именно те са гаранция за получаване на задълбочени знания и висока професионална квалификация на базата на неговата дългогодишна образователна и научна традиция, съчетана с европейско качество. Затова свидетелстват многото възпитаници на университета, които успешно се реализират във всички сфери на живота, и са горди, че именно тук са получили своето образование. Историята и духовността на старата столица, съчетани с академичното познание и езика, отличават Великотърновския университет от всички останали университети”, подчерта ректорът проф. Легкоступ.
Аулата на ВТУ едва побра десетките гости на празника. Сред тях бяха председателят на Конституционния съд Димитър Токушев, областният управител проф. Пенчо Пенчев, кметът Даниел Панов и неговите заместници, председателят на Общински съвет Николай Ашиков, дипломати, общински съветници, почетни доктори на университета. Приветствие от името на чуждестранните гости поднесе ректорът на Университета “Фридрих Шилер” в Йена, Германия, който е сред най-старите вузове в света. Ректорът на СУ “Св. Климент Охридски” проф. Иван Илчев поздрави своите колеги от ВТУ от името на академичната общност в страната. Като представител на възпитаниците на търновската алма матер на трибуната се качи олимпийският шампион Христо Марков.
27 преподаватели и дарители на ВТУ получиха юбилейни медали по повод 50-годишнината на вуза. С отличието бяха удостоени всички досегашни ректори. Тази награда получиха още тримата най-големи дарители – доц. Невена Попова, която е завещала на вуза цялото си движимо и недвижимо имущество, библиотеката и архива си, арх. Димитър Съселов, дарил 100 000 евро само преди няколко месеца за развитие на младите учени, и Стефан Шарлопов, който е инвестирал вече 500 000 лв. в изграждането на университетския храм. С приза бяха наградени още бившият кмет на Велико Търново Румен Рашев, учредител на единствената в страната Академична награда за талантлив студент в размер на 5000 евро. Медали получиха още учени и преподаватели от университета със съществен принос в академичния живот.
109 зам.-ректори, декани, преподаватели и служители, чийто живот е свързан с историята на висшето училище пък получиха юбилейни грамоти. На всички чуждестранни ректори и гости търновската алма матер даде почетен юбилеен плакет, луксозни издания, в които са събрани всички ректори и почетни доктори, и много други също бяха отличени с почетен юбилеен плакет и юбилеен знак на ВТУ.
Празничните прояви продължиха през целия ден. Вечерта празнично шествие с тоги, водено от ректора проф. Легкоступ, премина от Пети корпус на ВТУ до МДТ “К. Кисимов”. В него се включи ръководството на университета, преподаватели, студенти и гости. Тържеството завърши с концерт на преподаватели и студенти от катедра “Музика” на Педагогически факултет в театъра.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново