Георги Владев, председател на Единния казашки съюз – България: “Повече от всякога са ни необходими памет, справедливост и вяра”

Публикувано на чт, 6 мар. 2014
2798 четения

Георги Владев е сред основателите на Казашкия съюз у нас. Той е полковник от Българската армия и легитимен казашки офицер. Днес се занимава със собствен бизнес, свързан с Русия. Атаманът е внук на Степан Лавричков, който по силата на събитията в Русия през 1921 г. идва в България и се заселва в Девин. Полк. Георги Владев е и сред инициаторите за изграждане на мемориален комплекс край с. Марян в памет на загиналите руски воини.

– Полковник Владев, как се появи идеята за издигане на 9-метровия кръст до село Долни Марян? 
– Всичко тръгна от една легенда, според която в местността Ръта край еленското село Долни Марян войници са се хвърлили с конете си от високия хълм по време на сражението от 5 до 22 декември 1877 г. Това са 68 драгуни от Трети ескадрон на 13-и Орденски полк. Оказа се, че тази история е истина и с представителите на руския фонд “Закон, справедливост, милосърдие” решихме да запазим спомена за тях жив и издигнахме постамента. Инвестицията е някъде около 60 000 лева, това са наши лични средства и пари от фонда.
– Каква ще е следващата стъпка на Единния казашки съюз в района на Елена?
– Искаме да издигнем на мястото, където е бил командният пункт на генерал-майор Домбровски, който е бил начело на руските войници, четириметров постамент. Според нас той е един недооценен офицер, който прави нещо уникално за своите 29 години и с 5000 души успява да отблъсне 41 000 турска армия. Ген. Домбровски проявява гениална оперативно-тактическа прозорливост и успява да задържи турците известно време, докато дойдат подкрепления. Благодарение на него Сюлейман паша е отблъснат, получава 14 г. затвор за проваленото сражение и Елена е освободена. Според нас той незаслужено е останал в забвение и ние искаме неговото име да се помни от поколенията.
– Как и защо се появи Казашкият съюз?
– Това е начин да съхраним родовата памет. Моят дядо е бил казак, дядовците на останалите членове на съюза също са били казаци от Твер, Кубан, Дон. Заради Гражданската война и масовото изтребление на казачеството в Русия, те са намерили дом в България и нашата цел е да съхраним паметта за тях. Синовете ни също са тук с нас.
– Какво е усещането да облечеш казашката униформа?
– За хората, които сме живели в къщите на казаци, е истинска гордост, отговорност и мисия. Най-важното за нас е всички да бъдат върнати към православната вяра. Затова помагаме да се възстановяват манастирите, църквите в цялата страна. В България наследниците на казаците сме много – по наши изчисления около 200 000 души, в съюза членуват 8 300 казаци. Тази цифра е символична, защото толкова са казаците, които навремето са дошли в България.
– Каква е структурата на съюза?
– Той включва атаман на казашкия съюз, колегия на атамана, секретариат, четири казашки окръга с атамани и съвети към тях. Всички въпроси се решават на колективен принцип. Всеки един окръг има своя програма. Иначе по регистрация ние сме “Единен казашки съюз – България”. Председател на сдружението съм аз, казашки генерал Георги Василев Владев. Генерален директор на сдружение “Единен Казашки Търговски Дом – България” е казашки полк. Александър Иванович Ручкин. Председател на Надзорния съвет е казашки полк. Пламен Легкоступ.
– Как ще коментирате конфликта между Русия и Украйна? 
– Ние сме се наслушали в нашите домове на военни истории. Моят дядо е емигрирал от Русия, неговият брат е загинал на Крим. Аз съм военен офицер, цял живот съм се готвил да воювам. Надявам си по пътя на дипломацията и разума този конфликт да бъде разрешен без кръв и без жертви.
– Каква е вашата истина за този конфликт? 
– За мен по-важно е какво се случва в България. Аз съм българофил. Моят дядо е дошъл тук, получил е приют в България и това е нашата родина. Затова трябва да гледаме първо нашата си държава, а после какво се случва по света. Не е нужно да даваме оценки на случващото се по света.
– Кои са най-важните въпроси, които трябва да решим в нашия двор?
– България е православна държава, за това е важно да възстановим ценностите на православната вяра. Без вяра общество не може да има. Важен е личният пример, който даваме на децата си. Ако аз възпитам добре моите четири деца в родолюбие, а те възпитат добре своите деца, България ще е по-добре.
– Какъв е девизът на казаците?
– “Памет, справедливост, вяра”. Трябва да имаме памет за това от къде сме дошли, как са ни посрещнали тук, да сме справедливи, за да имаме реална оценка за случващото се. Без вяра първите две неща не могат да се случат.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново