Електробус вози пътници пробно във В. Търново, Г. Оряховица и Лясковец

Публикувано на вт, 21 юли 2015
3200 четения

Емил Кимак, представи тестовия електробус.

Чешката машина измина 413 км, излиза 6 пъти по-евтино от дизелов автобус

Четири дена пътниците от Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец се возиха на електробус. Екологичната машина на батерии е производство на чешката фирма “SOR” и беше тествана по линиите, обслужвани в триградието от превозвача “Надежда – Надежда Христова” от петък миналата седмица до вчера.
Работи тихо, потегля бавно, движи се равномерно и плавно, са усещанията, които споделят пътниците, пътували с тестовия електробус. “За 125 км, колкото е целодневният пробег по линия № 14 от В. Търново през Лясковец до Г. Оряховица, изкарахме с едно зареждане на батериите. Изчисленията показаха, че разходът е 12 ст. на километър, което е 6 пъти по-евтино от използването на дизелов автобус”, посочи след тестовете Катерина Иринчева, представител на превозвача “Надежда”.
Тестовият чешки електробус е произведен през 2010 г., дълъг е 10,5 м, предназначен е за 66 правостоящи пътници, има 19 седалки и място за инвалидна количка, както и рампи за детски и инвалидни колички.
“Този прототип за тестовете във Велико Търново в градски и междуградски превози е втора употреба, струва 220 хиляди евро, а нов е 400 хиляди евро. При слизане по нанадолнище батериите му се самозареждат, което спестява 35 до 40 % разход на ток”, посочи Емил Кимак, представител на чешката фирма производител.
“SOR” произвежда електробуси от 5 г. За разлика от тролейбусите, те са с по-лека конструкция и сами си носят зареждането, тъй като нямат нужда от контактна мрежа. В градски условия с едно зареждане на батериите се изминават от 180 до 220 км, а междуградският пробег е до 250 км.
За този тип машини няма нужда от зареждаща станция. Нужен е контакт с трифазен ток с напрежение 380 волта и ток 32 ампера.
Фирмата произвежда и тролейбуси. Кимак посочи разликите между двата вида транспортни средства. В Чехия възстановяването на 1 км контактна мрежа за тролейбусите струва между 300 000 и 400 000 евро, а изграждането на нова е около 800 000 евро/км. На електробуса не му трябва тази начална инвестиция. Освен това машината е със 100 000 евро по-евтина от тролейбус със същите параметри.
Чешката фирма продава своите електробуси в Германия, Швейцария, Чехия и Словакия. В България техен електробус вече е тестван в София, Сливен, Габрово, Хасково, Пловдив и др.
“SOR” е третата чужда компания, която е оферирала своите електробуси на Община В. Търново, но е първата, която ги тества на място. Оферти има от фирми  от Израел и Китай, интерес проявяват и германци, посочи кметът Даниел Панов. И останалите фирми ще направят тестове на място.
Велико Търново е един от деветте български града, които ще кандидатстват за еврофинансиране за интегриран градски транспорт, част от който е въвеждането на електробусите. “След като направим проучванията, ще решаваме от къде да купим машини. Те ще са собственост на Общината. Тепърва ще решаваме и по кои линии ще бъдат и какви ще са отношенията ни с превозвачите”, посочи Панов.
Идеята за електробуси в градския транспорт беше одобрена и от кмета на Г. Оряховица. Инж. Добромир Добрев посочи, че те са алтернативата, която ще намали голямата запрашеност и ще редуцира емисиите на вредните газове в града, който е един от най-замърсените в страната.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново