Едва 7 % от учениците в професионални училища практикуват в местни фирми

Публикувано на чт, 16 Ное. 2017
229 четения

85 на сто от възпитаниците на професионалните училища в община В. Търново провеждат производствената си практика на реални работни места. Едва 7 % от учениците обаче имат възможност да реализират учебната си практика в местни фирми и предприятия. Това показват проучванията на Регионалното управление по образованието в старата столица. Данните бяха представени на кръглата маса “Средни училища – община – бизнес”, която се проведе по инициатива на РУО. В нея се включиха директори на учебни заведения, представители на бизнеса и местната занаятчийска камара, директорът на “Бюро по труда” Обрешко Нечев, Митко Господинов от Стопанската камара, Кирил Илиев от ТПП, шефката на общинската дирекция “Образование” Пенка Игнатова и др.
През последните години по-голяма част от учениците – 55 %, избират да продължат образованието си в профилирани гимназии, а в професионалните училища се записват 45 % от тийнейджърите. През миналата учебна година завършващите седмокласниците в Търновската община са били 617, а в училищата са записали 671 ученици, което означава, че са били привлечени младежи и от други населени места. 12 от сформираните паралелки са в професионални гимназии, а в тях се обучават 300 ученици. Профилираните класове са с четири повече, а записаните гимназисти са 371.
На този етап в Общината няма нито едно училище, което да е въвело дуалната система на обучение в сътрудничество с бизнеса, посочи експертът по професионално обучение в РУО Таня Димитрова. А законът дава и други възможности за съвместна дейност между образователните институции и бизнеса, обясни тя.
Прием по нови професии искат да въведат две средни училища в старата столица, стана ясно по време на срещата. Обучение по “Електронна търговия” има готовност да предложи на бъдещите осмокласници СУ “В. Благоева”. С интензивно изучаване на испански език и квалификация “Организатор интернет приложения” ще бъде новата професия. Нашето училище от години развива направление “Предприемачество”, а в учебните планове залагаме на засилено изучаване на информационни технологии, икономически дисциплини и чужди езици, по които имаме отлично подготвени кадри, обясни директорът Ангел Янчев.
Професионална паралелка за графични дизайнери подготвя СУ “Ем. Станев”. Специалността е от направление “Аудио-визуални изкуства и технологично производство на медийни продукти”, а такъв клас няма през последните 5 г. в Общината, каза директорът Кина Котларска. Тя обясни, че има остър дефицит на пазара на труда на подготвени кадри в тази област и вече са успели да получат подкрепата на местни ИТ фирми, издателства и др.
За да защитят необходимостта от тази професия, на кръглата маса бяха дошли проф. Милко Палангурски от ВТУ и Павел Дончев от ръководството на Клуба на програмистите. Практика на тези деца ние можем да подсигурим, освен това ВТУ развива магистърски и докторантски програми в тази област, сподели професорът.
“Уебдизайнери във В. Търново почти липсват, а тяхната работа е свързана с програмиране и изкуство. Ние работим на международния пазар и доходите са добри. Специалистите в тази сфера имат свобода и възможности за развитие”, заяви Павел Дончев, който е и собственик на ИТ фирма.
В. Търново е сред общините, които могат да се похвалят с ниско ниво на безработица – 3,4%. Регистрираните безработни лица са 1457, като 224 са младежи до 29 г., а от тях 131 са на възраст до 24 г., съобщи Обрешко Нечев. Това са все хора без средно или висше образование и без професия.
На пазара на труда липсват подготвени кадри в областта на дървообработването, а “Кроношпан” е един от големите работодатели в региона, който разширява своето производство, каза Нечев. Като начало трябва да бъдат назначени 200 души. Затова той препоръча в тази посока да бъдат насочени усилията на професионалните училища. По думите му липсват кадри в машиностроенето и химическата промишленост, дефицит се оказват и шивачките.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново