Доц. Ивона Даскалова: “В България липсва програма за профилактика на диабета”

Публикувано на вт, 21 май 2013
1778 четения

Захарната болест се превръща в пандемия и в света боледуват над 300 млн. души. Очаква се през 2025 г. заболеваемостта да нарасне с 50 %. Това заяви във Велико Търново доц. Ивона Даскалова, началник на клиниката по ендокринология и болести на обмяната при ВМА и председател на Българската диабетна асоциация. Тя участва в Седмия конгрес на БДА с международно участие и Третата годишна среща за лечение на захарен диабет тип 2 с инсулинови помпи, който се проведе през почивните дни в старата столица.
На конгреса присъстваха над 200 ендокринолози, кардиолози, хирурзи, лични лекари, микробиолози и други от страната, както и над 30 гости от 12 страни. Сред тях са Швейцария, Аржентина, Швеция, Испания, Италия, Корея, Франция, Нова Зеландия, Египет и др. По време на форума имаше научни сателитни симпозиуми, а фармацевтични фирми показаха най-новите лекарства и инсулинови помпи за лечение на захарната болест.

– Има ли нови рискови фактори за отключването на диабета?
– Няма нещо ново, но е тревожен фактът, че българите с наднормено тегло се увеличават. Вече 60 % от хората имат този риск. Неправилното хранене с много мазнини и въглехидрати, стресът, наследствеността и обездвижването са рискови фактори за захарната болест.
Диабетът е сложно заболяване, но когато се открие рано във фазата на т.нар. преддиабет, при който повишението на кръвната захар над нормата е минимално, ние обучаваме пациента как да се храни правилно и как да спортува. Така с промяна на начина на живот и някои медикаменти можем да отложим проявата на болестта с 5 г.
Възникването на диабета може да бъде ускорено, ако пациентът има придружаващи заболявания. Обикновено това са есенциалната хипертония, смесената дислипидемия, затлъстяването, чернодробната стеатоза, артрозните заболявания и др. Задачата на ендокринолога да нормализира кръвната захар със съответните лекарства става все по-трудна. Не бива да забравяме, че неправилният контрол на диабета може да доведе до тежки усложнения като ампутация на краката. За съжаление, все по-чести са случаите, когато пациенти идват за първи път при нас с усложнения. В България липсва национална програма за профилактика на диабета. Десетки години правим опити да се създаде такава програма, още от 1986 г. Не зная каква е причината да нямаме, но заболеваемостта за последните 20 г. се е увеличила двойно.
Къде е България сред страните в Европа по отношение на лечението?
– Има много съвременни методи на лечение и ние се стремим да ги прилагаме. Познавахме досега само групата на метформините, но у нас вече се употребяват всички модерни лекарства за лечение на диабет. Говорим за втори тип захарен диабет, при който пациентите са на медикаментозна терапия. Разполагаме и с новите аналогови инсулини, а също и с инсулинови помпи, които приличат на малки джиесеми. Те се зареждат с инсулин, а консумативът се сменя на 2-3 дена. За съжаление помпеното лечение е много скъпо, но то си има своите предимства, особено при пациенти с лабилна кръвна захар. Здравната каса трябва да финансира това лечение, тъй като то е много по-евтино в сравнение със средствата, които се влагат след това като компенсация при болни с усложнения.
– Колко струва една инсулинова помпа?
– Различните фирми предлагат различни цени. Моята работа е да лекувам с тези помпи, да определям дозировките, да правя оптималните схеми за постигане на най-добрия ефект. В цял свят помпената терапия се използва от десетилетия, дори в последните години и при диабет от тип 2. У нас засега са регистрирани два вида инсулинови помпи – американски и корейски. Разбира се, има и от Германия, Франция и други, но всичките са много скъпи. Диабетът се лекува и живеем с надеждата, че един ден ще се намери ефикасно лечение. Когато бъде открито, откривателят сигурно ще получи Нобеловата награда.
– Разрешен ли е вече у нас инхалаторният инсулин?
– Да, разрешен е и в ендокринологичната клиника на ВМА, на която аз съм началник, вече лекувахме пациенти. Постигнахме много добър ефект, но той е 7 пъти по-скъп от инжекционния инсулин и не се заплаща от здравната каса. Пред нас, ендокринолозите, сега стоят няколко важни задачи. Те са постигане на ранна диагностика и превенция на захарния диабет, отлагане на сърдечносъдовите усложнения, ендоделната дисфункция и нарушенията на потентността при мъжете, а също и затлъстяването. За съжаление смъртността от сърдечносъдовите усложнения при пациентите със захарна болест е по-висок от тези, които нямат диабет.
– Преди години в страната имаше училища за обучение на диабетици във всеки областен град. После ги закриха. Това не е ли крачка назад в ефективното лечение на заболяването?
– Ендокринолозите обучаваме пациентите. Не зная каква е причината училищата да бъдат закрити, но във ВМА имаме такова училище, което е много добре организирано. Имаме програма, адаптирана към германския модел на обучение, и пациентите са много доволни. Дори някои от тях преминават курса по няколко пъти. Не бива да забравяме и интернет информацията, но най-близкият съветник на диабетика си остава лекарят. Аз имам пациент, който живее вече 45 г. със захарна болест и няма никакви усложнения. Мъжът е невероятно стриктен, изпълнява всички мои съвети и неговото дълголетие е факт. Значи може да има добър контрол на диабета. Нашите пациенти трябва да разберат, че са като всички останали хора, не бива да се отчайват или да се поставят в категорията на обречените.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново