Директорът на ОДМВР – Велико Търново главен инспектор Илиян Личев: “Хората да не се страхуват да търсят контакт с полицията”

Публикувано на чт, 15 май 2014
1090 четения

Главен инспектор Илиян Личев е роден през 1976 г. във Велико Търново. През 2000 г. се дипломира в Академията на МВР в Симеоново и още в същата година започва работа в системата като районен инспектор в РУП – В. Търново. Впоследствие повече от 7 години работи в сектор “Криминална полиция” към районното управление в старата столица. Бил е оперативен работник и разследващ полицай, а през 2012 г. става шеф на великотърновските криминалисти. През март бе назначен за заместник на предишния директор на ОДМВР главен инспектор Христо Христов. Със заповед на министъра Личев оглави дирекцията на 15 април, след като неговият предшественик бе отстранен от длъжност заради трагичната операция на СОБТ в Лясковец. Женен, с едно дете.

– Г-н Личев, измина близо месец от вашето назначение като директор на областната дирекция на МВР във Велико Търново. Успяхте ли вече да навлезете в работата и новите си задължения? 
– Полека-лека свикнах с работата в движение. Поддържаме резултатите, които са постигнати досега, опитваме се да ги надхвърлим. Това е ново за мен, но не мога да кажа, че работата на дирекцията ми е била непозната. Още в Районното управление във В. Търново съм поддържал контакти с различните сектори, както и с ръководството. Давам всичко от себе си, а дали ще успея да се справя, времето ще покаже.
– Какво е състоянието на ОДМВР към момента, в който я оглавявате? 
– Дирекцията е в много добро състояние, благодарение на предишния директор гл. инсп. Христо Христов, който успя да изгради добре работещ екип от качествени служители. Благодарение на него сега навлизам тук по-лесно в работата.
– Какви ще са основните приоритети в работата ви?
– Ще се следват приоритетите на ръководството на МВР – борбата с битовата престъпност, борбата с разпространение на акцизни стоки без бандерол и наркотичните вещества. Особено ще наблегнем в борбата с битовата престъпност, която най-пряко рефлектира върху живота на гражданите. Ще се опитаме да доизградим колектива, да се подобрят взаимоотношенията между отделните структури както на ниво районни управления, така и на ниво дирекция. Целта ни е да се изградят наистина работещи екипи, в които, най-общо казано, униформеният състав подпомага оперативните служители в осигуряването на постоянен приток на информация. Това е едно от основните неща в нашата работа. Ще се опитам да направя така, че качеството на придобитата информация да се повиши, а това ще повиши и резултатите в борбата с престъпността.
– До колко в това отношение има значение доверието на гражданите към полицията? В голяма степен тази информация се придобива именно от тях.
– Не в голяма степен, а почти цялата информация. Както виждате, се ограничи броят на ползваните специални разузнавателни средства. Безспорно без тях не може, например, когато се получи информация за дадено престъпление, за да се доразвие, може да се наложи използването на СРС. Но не бива да се залита в другата крайност и да се разчита само на тях. Поради това много пъти сме апелирали към гражданите да търсят контакт с полицията. Те са хората, които знаят и виждат определени неща. Например, през последните седмици имаше няколко измами по селата в Свищовско. Престъпници влизат в домовете на възрастни хора под предлог, че ще купят нещо, гражданите се подлъгват, пускат ги, проявяват непредпазливост, като им показват къде държат парите си. Престъпниците се възползват от това и извършват кражба или грабеж – възрастните хора не могат да им окажат никакъв отпор. Скоро смятаме, че ще имаме резултати в залавянето на извършителите, но проблемът е, че в нито едно от селата, откъдето са минали тези хора, не се намери човек, който да е запомнил марката и модела на автомобила, да запише регистрационния му номер. Ако има малко повече бдителност, смятам, че това ще улесни значително нас, а това ще доведе и до добър резултат за тях.
– Вероятно хората изпитват страх. Често престъпниците се оказват на свобода с условни наказания или след минимални ефективни присъди. Не малко от гражданите се притесняват от опити за отмъщение… 
– Съвсем отговорно мога да заявя, че работя от 14 години в тази система и нямам информация някой да е бил пребит или да му е нанесена по друг начин вреда заради това, че е съдействал на органите на реда, че е свидетелствал и т.н. Наш ангажимент е да осигурим неговата безопасност, има различни способи, с които неговата самоличност може да се запази в тайна. Така че апелирам към гражданите да не се страхуват.
– Ще има ли промени в ръководния състав на дирекцията и управленията? 
– Няма да има никакви драстични промени. Ще има по-скоро козметични, които са предложени още от предишния директор г-н Христов, когото аз дълбоко уважавам. Аз съм ги подкрепил и може би в рамките на месец те ще се реализират.
– Подготвя се нов Закон за МВР, очаквате ли той да внесе някакви трудности при изпълнението на тези приоритети, които споменахте – говоря основно за тези на организационно ниво? 
– Не, мисля, че няма да има някакви драстични промени и че толкова ще се изменят сега съществуващите структури и взаимоотношенията между тях. Така или иначе, това е една система, която трябва непрекъснато да се адаптира към постоянно изменящата се сфера на сигурността. И ако не действаме сравнително адекватно – ще изостанем в резултатите от работата.
– Съществуват ли проблеми с ефективността на служителите? През изминалите години много опитни служители напуснаха дирекцията. Отразява ли се това на работата? 
– В повечето районни управления се съхрани приемственост между служителите, а това е най-важното, за да може един служител да стане оперативен работник. Докато той не види как се получават на практика нещата, как се събира информация, няма как да е ефективен. Ясно е, че информацията не идва просто така на вратата на районното управление. Мога да дам за пример РУП – Горна Оряховица, които наистина успяха да запазят тази приемственост. Там през няколко години постъпваха нови служители, старите се пенсионираха по-бавно и се получи застъпване, което позволи на младите колеги по-спокойно да бъдат въведени в работата. За съжаление, в РУП – В. Търново, това не можа да се случи по същия начин. Това е и сред причините аз да приема предишното си назначение като началник на “Криминална полиция”. Смятах, че ще мога да бъда полезен в изграждането на един колектив. Действително в управлението има много млади служители, има такива, които въобще не са от града и пътуват ежедневно, има и такива, който дойдоха от други дирекции. Работата в криминалния сектор беше наистина затруднена, но смятам, че това вече е преодоляно.
– Има ли проблем с личния състав? Разполагате ли с достатъчно служители във всички управления? 
– Не бих искал да коментирам кадровата политика на министерството. Мога да кажа, че в момента изчакваме приемането на новия ЗМВР, за да разберем какви точно ще са процедурите и изискванията за кадрите. След влизането му в сила, ще направим всичко възможно да се запълни целият щат на дирекцията. Ще се направи вътрешна ротация, за да има постепенно израстване на всеки един служител, и ще се стремим към това всички районни управления да бъдат напълно окомплектовани.
– Как стои въпросът с материалната обезпеченост? Разполагате ли с необходимата техника, автомобили? 
– По отношение на техниката, знаете, че навсякъде е осигурено необходимото. Не сме стигнали до там, да се придвижваме с коне, както твърдеше кметът на Златарица. Да, действително колите са стари, но това е, с което разполагаме. Ясно е, че ако имаше нов автомобил, нямаше да си го прибера за мен – щях веднага да го дам на съответния участък. Проблемът не е само в Златарица, имаше проблеми в Килифарево, в Ресен, Балван – подменили сме им автомобилите. Опитваме се да реагираме адекватно, колкото ни позволяват възможностите.
– Съществува ли проблем със служителите на секторите “Базова научно-техническа лаборатория” (БНТЛ)? Говори се, че поради нови изисквания за заемане на длъжностите в него, може да се стигне до проблеми с експертизи, до съкращения на щата и неефективна работа. 
– В инструкцията, която регулира дейността на БНТЛ, има предвиден необходим брой служители, които трябва да са в едно звено. Има няколко опции – за експерт, лаборант, технически сътрудник и т.н., но никъде не е посочено, че трябва задължително да има определен брой хора точно от тези длъжности. В момента сектор “БНТЛ” е оптимално натоварен, считам съвсем отговорно, че може да бъде натоварен с още 80 % и ще работи напълно ефективно. Доколкото разбирам опасенията, те са относно лаборантите, но тяхната дейност е основно спомагателна и няма нищо общо с извършването на експертизите. Гарантирам, че проблеми няма да има нито в качеството на изготвянето на експертизи, нито в сроковете за тях, нито в тяхната стойност. Нито пък ще има някакви драстични съкращения на щат.
– Вашето назначение дойде след трагично приключилата операция в Лясковец и последвалите вътрешни проверки. Как повлия случаят на служителите на дирекцията? Има ли демотивация или притеснение сред тях? 
– Няма как да не се отрази. Избягвам да коментирам този случай, действително искам да изчакам всички служители, обвързани с проверката, да си свършат работата и да излязат със своите становища. Не искам и да коментирам причините поради които се стигна до него, но действително той доведе служителите до някаква степен на демотивация. Смятам обаче, че това е преодоляно и всеки си изпълнява нормално служебните задължения. Това е инцидент, който можеше да се случи навсякъде в страната. Така стана, че се случи на наша територия. Дано да се направят някакви изводи, макар и закъснели.
– Какъв човек сте извън работното място, как прекарвате свободното си време? 
– Доколкото е възможно се опитвам да съм със семейството си, нашата работа е такава, че отнема голяма част от живота ни и отношенията с близките ни изостават. Затова се опитваме да наваксваме колкото можем във времето, в което все пак не сме заети със служебни задължения. Нямам някакво хоби, преди бях запален по фитнеса, но когато се роди дъщеря ми, реших, че докато поотрасне, искам да съм колкото се може повече с нея, а не да губя това време по залите. Сега обаче мисля отново да отделя малко време и да си възвърна малко формата, защото съм се отпуснал (смее се).
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. авторът 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново