Девет жалби за дискриминация от региона на В. Търново са получени от началото на 2015 г.

Публикувано на пт, 31 юли 2015
253 четения

Девет жалби за дискриминация от жители на област В. Търново са получени от началото на 2015 година, а по седем от тях са образувани преписки. Жалбоподателите са от старата столица, Свищов, Павликени и Горна Оряховица. Гражданите се оплакват от от дискриминация по отношение на етническа и политическа принадлежност, лично положение, пол, увреждания, религия, семейно положение. Това отчете във Велико Търново председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. Анна Джумалиева. Тя посочи, че за 2014 г. жалбите и сигналите са били общо 20, а образуваните преписки – 18. През 2013 г. обаче броят на жалбоподателите е бил два пъти по-голям. Статистиката сочи, че постъпилите жалби и сигнали са били 54, а образуваните преписки 27.
Две от преписките, получени до края на юли, са за дискриминация на етнически признак. Едната е образувана по жалба на жена от Свищов срещу областна дирекция във Велико Търново. Тя твърди, че след конкурс е била назначена като младши експерт в общинска служба в Свищов с изпитателен срок от 1 г., но след осем месеца е уволнена от работа. Тъжителката е убедена, че това е тенденциозно отношение към нея, заради нейния турски произход, религия, както и по политически причини. Петчленен състав на комисията ще трябва да се произнесе по жалбата през октомври.
Другата жалба е от мъж от Велико Търново срещу изпълнителна агенция. Той също се оплаква от незаконосъобразно прекратяване на трудовия му договор, докато е в изпитателен срок. Причината според него е произхода му, като в агенцията били уволнени и други етнически турци. От фирмата сочат, че договорът е прекратен законосъобразно, без прилагане на дискриминационни практики.
Жена от еленското село Беброво, която живее постоянно в Германия, се оплаква от съседа си. Той отглежда в двора си над 70 овце, по две крави и телета, 30 кокошки, прасе и четири кучета. Всичко това създавало невъобразим дискомфорт на жалбоподателката – миризми и мръсотия, животински звуци и шум от блъскащите се в тясното пространство на обора животни. След като потърсила съдействие от кметството и от областната администрация, но не ѝ помогнали, жената счита, че е дискриминирана по признак лично положение.
Тричленен състав на комисията вече е разгледал жалбата и е установил, че дискриминация няма. Съседът твърди, че след направените проверки от различни институции, се е съобразил с поставените към него изисквания и дори е съборил селскостопанските постройки, в които отглеждал животните, а те са преместени в имот на негови близки. Затова още на първото заседание хората от комисията се опитали да помирят страните, но без резултат.
В национален мащаб жалбите и сигналите на гражданите се увеличават с всяка следваща година, коментира доц. Джумалиева. Само за първото полугодие на 2015-а са постъпили 465 жалби и сигнали. 311 са образуваните преписки, а броят на постановените решения е 286. Преобладават жалби на хора с увреждания и случаи на дискриминация на работното място, свързани с трудово-правни отношения, посочи председателят на Комисия за защита от дискриминация.
Всеки сигнал се разглежда в 30-дневен срок, изготвя се доклад, след което влиза на заседание на комисията по дискриминация. Три или петчленен състав се произнася с решение по жалбата. Ако то не бъде обжалвано в 14-дневен срок, влиза в сила и е задължително за страните по спора, обясни процедурата доц. Джумалиева.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново