Да си направим великденски козунак с домашен квас

Публикувано на чт, 13 апр. 2017
2878 четения

Напоследък се завръща една стара и леко позабравена или пък изобщо непозната за повечето млади хора тенденция – консумацията на живия хляб, приготвен с домашен квас. Това е най-старият вид втасал хляб познат досега. В България хлябът заема основно място в хранителните навици и почти няма ястие, което да не се консумира с него. Но в последно време хлебните продукти, които ни предлагат в различните магазини, нямат нищо общо с натуралния и истински хляб – такъв, какъвто бабите ни го приготвят най-често за Бъдни вечер или на някой по-специален семеен празник. Днес производителите използват лабораторно извлечени маечни култури, които да им подсигурят масовата продукция и бързата печалба, а в същото време си позволяват огромни надценки и влошават здравословното състояние на българина.
Хлябът приготвен с домашен квас е абсолютно натурален продукт с хилядолетна история и е бил единствената техника в българските домакинства, преди да навлезе масово фабричния квас – маята. Естествено, процесът у дома отнема повече време за приготвяне, изисква практика и търпение, но резултатът си заслужава – вкусен, ухаещ, с коричка хляб, такъв, за какъвто всеки си мечтае, но много трудно открива. Една от ползите на този метод е, че при хората, страдащи от глутен чувствителност, хлябът с квас е по-лесно смилаем от заводския хляб. Чрез дългосрочната и бавна ферментация, чрез която се произвежда хлябът с квас, важните хранителни вещества като желязо, цинк и магнезий, антиоксиданти, фолиева киселина и други витамини от група В стават по-лесни за абсорбиране от организъма. В процеса на производство на този хляб глутенът се разгражда до безвредни нива.
Ето защо би било много добра идея именно на Великден, когато приготвяме вкусните погачи, да експериментираме и приложим този метод в приготвянето на козунаци.
За приготвянето на квас най-важното е да се използват чисти съдове, филтрирана или изворна вода, органични съставки. Брашното, което можете да използвате, е комбинация от бяло и пълнозърнесто ръжено (за предпочитание органични). Самото приготовление може да отнеме до 7 дни. А ако желаете по-бързо да получите квас за своите козунаци, може да пробвате с 2 филийки от квасен хляб, които се начупват в стъклен буркан. Слагат се 6-8 с. л. пълнозърнесто брашно (органично), 100-150 мл. филтрирана или изворна вода, разбърква се, покрива се с рехав плат или надупчена капачка. Гъстотата трябва да е като на тесто за кекс. Квасът се подхранва всеки ден (може и по два пъти) и се разбърква редовно с неметален прибор. Не е задължително хлябът да се е разтворил напълно, особено ако има коричка. След 3-4 дена имате готов квас. Този път не е нужно да отделяте квас за следващото месене, защото вашият хляб ще служи като начало за следващата реколта квас.

Великденски козунак с домашен квас:
100 г домашна квас; 150 мл прясно мляко; 150 г брашно

За доомесване:

500 г брашно; 150 г захар; 50 мл течна сметана; 2 бр. яйца (големи); щипка сол; 80 г масло; настъргана лимонова кора; настъргана портокалова кора; 1 ч. л. ванилена есенция; 100 г стафиди;

За мазане:

1 бр. жълтък; 1 с. л. прясно мляко; едра кристална захар за поръсване

Начин на приготвяне:
Закваската се разбърква с млякото и брашното и се оставя за няколко часа на топло, да удвои обема си.
Яйцата и сметаната се изваждат предварително от хладилника, за да са със стайна температура.
Брашното се пресява и се смесва в купа със захарта и солта. Добавят се лимоновата и портокаловата кора, есенцията, закваската и леко разбитите със сметаната яйца. Започва да се бърка с миксер или да се меси на ръка, докато се получи гладко тесто. Маслото се разтопява и започва да се добавя по малко, докато се меси, до изчерпване на количеството. В тестото трябва да започнат да се образуват мехури.
Купа се намазва с мазнина и тестото се слага в нея, покрито с кърпа. След 1 час леко се премесва, като тогава се добавят и стафидите. Оставя се за още 2-3 часа.
От тестото се оформят фитили, всеки от които се усуква и намазнява. Сплитат се по желание и се слагат в намазнена и набрашнена тава. Тестото се оставя за 10-12 часа на топло, докато почти утрои обема си. Намазва се с жълтъка, разбъркан с млякото. Поръсва се обилно със захар.
Фурната се загрява на 170 градуса с купичка вода на дъното. Пече се около 40 минути.
Михаела ДАВИДОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново