Д-р Петьо Стоев, началник на вътрешното отделение в болницата на Павликени, ревматолог: “Мъжете боледуват до 20 пъти по-често от подагра”

Публикувано на чт, 31 ян. 2013
5280 четения

Подаграта е заболяване, което се характеризира с намалено отделяне на пикочна киселина с урината и с излишък в кръвта, съчетано с увеличен прием на пурини с храната, казва д-р Петьо Стоев, ревматолог и началник на вътрешното отделение в общинската болница на Павликени. Употребата на алкохол и голямото количество месо увеличават риска от “болестта на боговете”, “царската болест” и “болестта на благоденствието”, както още в пети век са наричали подаграта, тъй като била свързана с богати пиршества. В миналото заболяването е било синоним на всички видове артрити, известни с острите си ставни кризи.
Няма точни данни за разпространението на болестта у нас, но тя зачестява заедно с увеличение на прехранването, затлъстяването и метаболитния синдром. Роля за появата на подаграта играят генетичните и външните фактори, но в основата стои нарушеният метаболизъм на пикочната киселина – повишена синтеза или нарушена елиминация чрез бъбреците.
Мъжете боледуват от 6 до 20 пъти по-често от подагра, отколкото жените. Това се дължи на определен хормон в женския организъм, който предпазва от заболяването. Обикновено подаграта се проявява около 50-годишна възраст. Тя почти не се среща при деца и мъже под 30-годишна възраст, както и при жени преди менопауза.
За рискови фактори се смятат диабетът, артериалната хипертония, екстремното затлъстяване, исхемичната болест на сърцето, хроничната бъбречна недостатъчност, употребата на определени медикаменти, особено при профилактиката за отхвърляне на присадени органи. Д-р Стоев обаче обясни, че всеки може да се предпази от подагра, ако води здравословен живот – поддържане на нормално тегло, повече движение и спорт и по-малко месо.
Има първична и вторична разновидност на заболяването
Първичната подагра се дължи на наследствените фактори. Докато вторичната се явява като следствие на друго заболяване, при което е нарушен метаболизмът на пикочната киселина и съдържанието и в кръвта е увеличено. Това състояние се нарича хиперурикемия.
Подаграта има четири стадия. Първият се нарича асимптомен и при него има високо ниво на пикочна киселина в кръвта, но няма симптоми на подагра със ставни кризи и бъбречно заболяване. Това състояние може да продължи с години и ако човек не се изследва, да не разбере, че е болен. Едва когато настъпи вторият стадий, свързан със силни болки в ставите, става ясно, че има сериозен проблем.
Острият подагрозен пристъп обикновено започва през нощта
Пристъпът може да бъде провокиран от травма, хирургична интервенция, прием на алкохол, храни, богати на пурини и др. Най-честата локализация на пристъпа са хрущялите, краищата на костите, околоставните пространства и бъбреците. В ставите се наблюдават дегенеративни промени в хрущяла, ерозии на костните краища, разрастване на синовиалната течност. В бъбреците се появяват фиброза и инфилтрация, а също уратни камъни, както и хронична бъбречна недостатъчност.
В 80-90 процента от случаите ставното засягане е на първата става, която свързва палеца със стъпалото. Може да пострада и глезенът, ходилото, петата, коляното, малките стави на ръцете, лакътят.
Засегната става е силно болезнена, топла, оточна и зачервена. Могат да се възпалят околните меки тъкани, сухожилия и др. Движенията са много болезнени, а често и невъзможни. В повечето случаи се повишава и телесната температура.
Обикновено ставната криза продължава от 3 до 10 дни. При по-тежките пристъпи болният може да остане вкъщи и до няколко седмици. Но кризите могат да се появят отново след една-две години, дори по-рано, и да доведат до някои рентгенови промени в ставите.
Третият стадий се нарича междупристъпен период, обясни д-р Стоев, който подчерта, че през това време болните се чувстват добре и са работоспособни.
Хроничната форма с тофи се проявява 10 г. след първата криза. Това е четвъртият стадий на заболяването. Тофите са кристали от мононатриев урат. Първоначално те са меки, но постепенно се втвърдяват, имат бяло-жълтеникав цвят. Големината им е от главичка на топлийка до орех. При възпаление тофата може да се размекне и да се образува фистула, от която да изтича кашообразна материя.
Тофите се локализират по вътрешната страна на ушната мида, в основата на палеца на крака, по гърба на ходилото, петата или Ахилесовото сухожилие, малките стави на ръцете и лакътя, предмишницата и др. Д-р Стоев допълни още, че заедно с тофите се развива и хроничен деформиращ артрит в резултат на ерозиите в хрущяла и прилежащата кост. Причина за това са образуваните в тях кристали, както и хроничната възпалителна реакция.
Болките в палеца на крака и хеперурикемията са първите сигнали за подагра. Зачервяването на засегнатата става, наличието на тофи, увеличеният брой левкоцити в кръвта, повишената скорост на утаяване на еритроцитите и изследването на урината и количеството на пикочната киселина в нея само могат да потвърдят диагнозата, обясни ревматологът.
Острата подагрозна атака се овладява с нестероидни противовъзпалителни лекарства. Лечението трае от 3 до 12 дни. Д-р Стоев препоръча на мястото на възпалената става
да се поставят студени компреси 
и локално да се приложат противовъзпалителни мазила.
Ставната криза може да бъде овладяна и чрез вътрешно инжектиране на кортикостероиди, посочи още ревматологът. Това се налага, когато има противопоказания за употребата на нестероидни противовъзпалителни средства, а и когато не са дали ефект. Терапията с кортикостероиди не бива да продължава повече от 1-2 седмици. Специалистите смятат, че най-добрата профилактика на кризите е коригирането на пикочната киселина в кръвта. Това води до редуциране на пристъпите и тяхното подтискане. Профилактиката може да продължи от 9 до 12 месеца след корекцията на пикочната киселина и липса на нови кризи.

Диетата е задължителна
Разрешените продукти са зеленчуци и плодове без малини и сини сливи, мляко, млечни храни, сирене, захар, белтъци от яйца. Добре е да се консумират цитрусови плодове, които пречистват организма от токсини. Препоръчва се пиенето на много течности, предимно алкална минерална вода до 2,5 л дневно. Храненето да бъде най-малко 5 пъти дневно.
Трябва да се ограничи солта, месото – да бъде предимно пилешко, телешко и заешко. Сланината и тлъстата риба могат да се включват в менюто най-много три пъти седмично, и то по 60-70 грама. По-малко вредно е месото от стари животни, отколкото от млади. Трябва да е варено или печено, а не чрез пържене. Подаграта се влияе добре от картофите и ориза, но не бива да се прекалява с тях.
Ограничения се налагат и за тестените храни – хляб, мекици, милинки, баници, но най-вече пиците, които съдържат както тесто, така гъби, мазни колбаси. Не се препоръчват доматените сосове и пресните домати.
Забранените храни са карантия, мазни месни бульони, тлъсти риби, както и алкохол от всякакъв вид, включително и бира. Диетата забранява използването на гъби, гъбен бульон, боб, грах, спанак, патладжан, цветно зеле, кафе, силен чай и шоколад.
Желателно е пациентите да имат един разтоварващ ден в седмицата, но не гладуване. И тъй като болните от подагра са предимно пълни хора, теглото задължително трябва да се нормализира с повече движение.
Не съществува напълно излекуване от заболяването, ако то е наследствено. Прогнозата на подаграта е благоприятна, ако тя е открита рано. Ревматологът препоръча пациентите да търсят лекар още при първите прояви на болестта, както и при всички видове болки в ставите. При хронифициране на болестта и поява на бъбречна недостатъчност прогнозата е лоша. Пациентите минават на хемодиализа, при която единственият изход е трансплантацията. При хроничната подагра с тофи може да настъпи дори трайно инвалидизиране.

Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново