Д-р Енчо Ботев, оториноларинголог: Хъркането повишава риска от инсулт и инфаркт

Публикувано на вт, 15 мар. 2016
1589 четения

Нов апарат “CELON-ENT” с нови възможности за лечение на затруднено дишане от прекомерната употреба на носни капки, нощно хъркане, поради спадане на мекото небце, уголемяване на небните сливици и други заболявания, предизвикващи механично ограничаване на дихателния обем, представи оториноларингологът д-р Енчо Ботев пред журналисти и граждани. Той работи в “ДКЦ I – Велико Търново” и има 30-годишен стаж като специалист. Докторът заяви, че всеки пациент заплаща накрайника, който се използва при лечението и е индивидуален, тъй като здравната каса не поема тази процедура. Но пациентите могат да посетят специализирания кабинет по уши, нос и гърло на Диагностичния център с направление от личния лекар.
– Д-р Ботев, какви са възможностите на новия апарат за лечение на затрудненото дишане?
– Апаратът “CELON-ENT” е новост в електролечението на горните дихателни пътища. Посредством високата честота на импулса се създават микроскопични сраствания в тъканите на лигавиците на горните дихателни пътища, а това намалява обема им, без да се налага операция. По този начин дишането през носа се нормализира.
Намаляването на обема на мекото небце и мъжеца премахва хъркането, дължащо се на трептенето. Честите ангини увеличават сливиците, които в някои случаи също затрудняват дишането, но въпросният апарат позволява да се работи и в тази насока.
Апаратът разполага с два накрайника (апликатори) – за работа върху мекото небце и за намаляване на носните конхи. Те са скъпи, затова всеки пациент си ги купува. Интервенциите с накрайниците общо струват съответно 550 и 600 лв., но след това апликаторите остават при пациента, тъй като може да се наложи повторна манипулация.
В миналото при проблем с носната лигавица лечението се осъществяваше с една дълга крива ножица, която изрязваше лигавица и кост и това беше много неприятна процедура за пациентите. Сега тази манипулация се осъществява с новия апарат, слага се упойка, процедурата трае 15-20 минути и е почти безболезнена. След това за ден-два започват сраствания на самата лигавица, каналът на носа се отваря и човек диша по-добре.
По отношение на мекото небце нещата са по-различни. Самата модулация на хъркането се извършва с отпуснатото меко небце и мъжеца. Това може да се избегне с един или два сеанса. Затова именно предоставяме апликаторите на пациентите.
Хъркането е опасно за здравето на хората. То намалява процента на насищане на кръвта с кислород и повишава риска от инсулт и инфаркт. Затова в детска възраст ние премахваме третата сливица, защото тя води до израстване на твърдото небце нависоко и детето започва да диша с устата. А когато човек диша с устата, той поема допълнително количество въздух, който не е снабден с достатъчно кислород и това допълнително влошава оксигенацията на кръвта.
– Какво представлява сънната апнея?
– Сънната апнея е състояние на организма, има много симптоми, един от които е хъркането, предизвикано основно от спадане на мекото небце. Има и хора, които са предразположени към хъркане поради по-голяма долна челюст, която с възрастта се променя. Тя, заедно с подезичната кост, падат надолу при сън, притискат гълтача и затрудняват дишането. Когато хъркането е предизвикано от този проблем, то може да се ограничи с апарата “CELON-ENT”. Но си има строги индикации за използване на апаратурата. От друга страна, манипулациите са далеч по-щадящи и човек се възстановява бързо, не е необходим болничен престой.
Хъркането е симптом, а не заболяване, но най-трудно се лекуват именно симптомите. В София има специализиран център за изследване на сънната апнея, където се записва нощното хъркане и се търсят причините и за неспокойния сън.
– Използвали ли сте вече апарата за лечение на хъркането и какви са резултатите?
– За хъркането все още не съм, но за проблем с носната лигавица – да. Има добри резултати.

 

5 % от хората страдат от сънна апнея

Според проучване на специалисти по изследване на съня, 5 процента от хората страдат от обструктивна сънна апнея. Тя се изразява в нарушения на дишането по време на сън. Самото име означава стеснение на съдовене и получаване на задух. Но поради ниската обществена осведоменост, често заболяването остава неразпознато и нелекувано, което води до сериозни и често животозастрашаващи състояния.
Сънната апнея е два пъти по-честа при мъжете, отколкото при жените. Но след менопаузата честотата при двата пола се изравнява. Обикновено първите признаци на апнеята се забелязват между 45-50 години, но не са редки случаите и при по-млади хора. Най-често това са пациенти с наднормено тегло, което определя все по-голямата честота на заболяването.
Раса, фамилна обремененост, хормонални промени, аномалии в лицево-челюстната област, тютюнопушене, алкохол, употреба на сънотворни лекарства и др. влошават хъркането. Други симптоми на апнеята са сънливост през деня, чести заспивания, често ставане по малка нужда през нощта, събуждане сутрин с пресъхнала уста и гърло, натрупване на тегло, паметови и поведенчески нарушения.
Какви са усложненията?
Най-често сърдечносъдови. Хипертонията съпровожда в около 40 процента пациентите със сънна апнея, които са предразположени и към ИБС. Тя може да се прояви като остър коронарен инцидент и инфаркт на миокарда.
Друга потенциална смъртоносна последица е мозъчно-съдовата болест. Рискът от инсулт е 4 пъти по-голям при пациентите със сънна апнея. Смята се, че това е следствие на ендоделната дисфункция и ускорената съдова атеросклероза.
Сексуалните дисфункции при мъжете често остават несподелени дълго време и обикновено отвеждат пациентите при уролог, а причината е в сънната апнея. Освен това депресивните състояния също са усложнения на апнеята, тъй като човек не си доспива. Със задълбочаване на болестта рискът от депресия се увеличава с 80 процента. Сънната апнея е причина на ПТП. До 30 процента от челните удари са причинени от заспиване на волана при шофьори със сънна апнея.
Има ли решение?
Полисомнографското изследване на съня е най-точният метод за установяване на нарушенията по време на дишане. В България вече има такива лаборатории в университетските болници. Изследването включва електроенцефалографско изследване на мозъчната активност, отчитане на мускулния тонус, очните движения, следене на дихателните усилия и др. Полисомнографското изследване има водеща роля при назначаване на индивидуална терапия при всеки пациент.
Най-ефективно е лечението с т.нар. СРАР- апарати. Те осигуряват проходимост на горните дихателни пътища и качеството на съня се възстановява. До този момент няма медикаментозно лечение, което да дава задоволителни резултати. Правилно проведената терапия води до коригиране на нарушенията на съня и намаляване на сърдечносъдовия риск. Пациентите се чувстват тонизирани и работоспособни.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново