Д-р Елка Миланова, началник на очното отделение при МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов”: “Може да загубим зрението заради перде”

Публикувано на чт, 6 окт. 2016
4047 четения

Замъглени или размазани образи говорят за опасното очно заболяване катаракта

Всеки втори над 50 години е засегнат от перде (катаракта), което, ако не се лекува, води до ослепяване. Заболяването не подлежи на профилактика и предотвратяване и рекламите, че има лекарства и хранителни добавки за лечение, са заблуда. Но за сметка на това се лекува единствено чрез операция, катарактата не може да изчезне от само себе си, отчита д-р Елка Миланова, началник на Очното отделение на великотърновската болница. Самото перде представлява потъмняване на естествената леща, която се намира в окото, и води до влошаване на зрението. При замъглени или размазани образи, дразнене от светлина, трудно виждане през нощта, може да се говори за катаракта. В повечето случаи тя се развива с напредване на възрастта поради което заболяването е наричано “старческо перде”. То може да засегне както едното око, така и двете очи едновременно. Затова веднъж в годината трябва да се прави профилактичен преглед при офталмолог. Има и други заболявания, които водят до замъглено зрение, затова трябва да се установи дали става въпрос за катаракта, или друга болест, за която да започне лечение. Операцията на перде се заплаща от здравната каса, но изкуствената леща, която се поставя, е за сметка на пациента. Тя струва от 680 до 2150 лв., зависи от екстрите. Най-младият пациент с катаракта в очното отделение е бил на 30 години, но тя е открита като вторично заболяване. Миналата година в болницата са направени 270 операции за перде на окото. Преди седмица само за един ден са оперирани 12 души.

Как се появява катаракта?

Очната леща е белтъчна структура, която с времето остарява и престава да бъде прозрачна. Появяват се мътнини, ядрото започва да жълтее и да пречупва по-силно светлината. Впоследствие се появява неясно виждане. Ако катарактата не се оперира, настъпва напълно загубване на зрението. Процесът обаче е бавен, продължава с години. Препоръчва се ранна операция на потъмнялата леща, а не да се изчаква пердето да “зрее”, както се е практикувало преди години в офталмологията. Така се използва по-малко ултразвукова енергия с по-малък риск от постоперативни усложнения. Колкото по-рано се оперира едно перде, толкова по-добре.
Като отключващи фактори за катарактата, освен възрастта, се смятат някои лекарства, диабет, синя светлина, травми на окото, работа при радиация, наследственост.

Какво представлява операцията на перде на окото?

Човек трябва да се оперира, когато катарактата започне да му пречи на ежедневните дейности. Прави се малък разрез в окото, през който минава инструмент с дебелината на връхче на химикалка. Той изсмуква повредената естествена леща и в окото се поставя изкуствена вътреочна леща, която сама се разгъва и заема постоянна позиция. Операцията е рутинна процедура и трае от 10 до 30 минути. Но има и изключения. Още на следващия ден пациентът си е у дома. Разбира се, за да няма болка, преди операцията се поставят обезболяващи капки. 95 % от оперираните получават подобрение на зрението скоро след операцията. При останалите пациенти подобрението може да настъпи след няколко дни или седмици, обяснява д-р Миланова. Общо вътреочните лещи са два вида – монофокални и мултифокални. Каква точно трябва да се постави, решава офталмологът. Но пациентите, избрали мултифокална леща пред монофокална, са по-доволни от качеството на живота си, отчита д-р Миланова. Веднъж премахната, катарактата не може да се появи отново. Възможно е след време пациентът да се оплаква отново от замъглено зрение. Това състояние е известно като вторична катаракта. Тя се третира с кратка лазерна процедура. Но да се появи вторична катаракта, вероятността е минимална. Според д-р Миланова не бива хората да казват, че като вече са над 80 години не трябва да се оперират от катаракта. Операцията се прави на всяка възраст и има много добри резултати.

Вече има лазерна технология за хирургия на пердето

Това е модерен, прецизен метод, който работи с ненадмината точност и компютърен контрол. Помага на хирурзите да индивидуализират процедурата за конкретното око. Ако се използва лазер, пациентът ще се възползва от редица жизненоважни преимущества. Макар всички човешки очи да споделят една и съща анатомична структура, всяко око е малко по-различно по отношение на размера, дълбочината, кривата на роговицата и други ключови характеристики. Затова преди операцията на катаракта всяко око трябва да бъде внимателно измерено и картографирано. И тук лазерът прави това прецизно. След това тези данни се използват за планиране на операцията. Но всяка една си е сама за себе си, тя е индивидуална. Не при всеки пациент може да се приложи лазер и това определя офталмологът. Това зависи от здравословното състояние на самия пациент.
В МОБАЛ операциите се правят с ултразвук по метода факоемулсификация, казва д-р Миланова. И тъй като заболяването зачестява, за да помогне на пациентите да имат по-широк достъп до офталмолога, великотърновското очно отделение се включва в националната информационна кампания за профилактика на пердето, като прави безплатни прегледи. Кампанията обхваща и глаукомата, също разпространено напоследък очно заболяване, което, ако не се лекува, води до слепота. Но тъй като глаукомата също си има световен ден за профилактика в началото на годината, то ние ще го спазим през 2017 г. и също ще направим кампания за безплатни прегледи, съобщава шефката на великотърновската офталмология.
Д-р Миланова допълни, че фондация “Право на зрение”, която организира националната кампания за профилактика на катаракта и глаукома, вече е провела информационна среща във Велико Търново с възрастни хора, които имат или са застрашени от очно перде. Интересът беше голям, хората питаха за всичко по проблема, но най-важното е да се провеждат годишни очни прегледи. Защото има много случаи на неоткрита катаракта. След това пък, като оперираме едното око, тя се появява и на другото и именно тук хората допускат голяма грешка. Казват си, че като виждат добре с едното око няма нужда да оперират и другото. Това не бива да се допуска, е категорична шефката на очното отделение при МОБАЛ.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново