Д-р Бонка Попова, председател на Областния съвет на БЧК: Подготвени сме да посрещнем всякакви предизвикателства при критични ситуации

Публикувано на ср, 4 мар. 2015
378 четения

– Д-р Попова, има ли потенциал великотърновската организация на БЧК да посрещне всякакви предизвикателства при критични ситуации?
– За нас най-значимото през миналата година беше адекватната реакция на организацията при създадената критична обстановка на наводненията в Килифарево, Дебелец и Велико Търново. Тя ни показа, че сме готови да посрещнем всякакви предизвикателства, подготвени сме за всичко. Ние бяхме едни от водачите и партньори на държавната администрация на съответните общини. Показахме, че имаме обучени доброволци, които помагаха през цялото време за намаляване на последствията от наводненията. В картата на БЧК в областта ние сме в 336 населени места в десетте общини и имаме кадри, които са повече от 30 години в доброволчеството – това са лекари, учители, работници и др.
Много се гордеем с младежката ни организация, която за нас е приоритет. Младите червенокръстци се увеличават. Само във Велико Търново има 3 младежки клуба, а също и други пет в останалите общини. Непрекъснато обучаваме нови доброволци и за миналата година те са 16 души. Проведохме 13 специализирани обучения по приемна грижа, първа долекарска помощ, действия в критични ситуации, работа с деца от детски и социални заведения.
Младият екип на БЧК участва в оздравителна програма на общината за превенция на затлъстяването при ученици, което да ги предпази от хипертония и диабет. С тази програма искаме да обърнем внимание на родители и учители към един проблем, който се задълбочава и тревожи цялата здравна служба. Затова проектът се реализира в центъра по спортна медицина, където има много добри условия децата с наднормено тегло да спортуват под грижите на лекари и рехабилитатори.
Младежите работят по проекта “С усмивка към успех” с помощното училище “Т. Търновски”, а също и с млади хора, които излизат от социалните заведения. И не само това, младите доброволци организират благотворителни кампании в навечерието на национални и християнски празници. След това БМЧК предоставя даренията на социални домове и центрове. Младите доброволци се занимават и с пропагандна дейност за безвъзмездното кръводаряване.
– Кръводаряването обаче става все по-голям проблем за българина. Доброволните кръводарители намаляват и ако няма фамилно донорство, кръвцентровете няма как да се справят. Може би трябва да се засили именно информационната дейност.
– Наистина 75 % от кръводаряването е фамилно у нас, но младите доброволци провеждат такива информационни кампании най-вече в университетите във Велико Търново и Свищов, а също и в училища. В старата столица бе създаден и обществен съвет по кръводаряване. Като резултат на всичко това миналата година в Полски Тръмбеш, начело с кмета Георги Чакъров, бе организирана спешна кръводарителска акция за спасяването на родилка. В нея се включиха 18 души. На фона на цялата страна местното кръводаряване отчита добри резултати. Стараем се да работим сред младите хора те да станат кръводарители.
– Работите ли с ваши колеги от други страни?
– От години работим в партньорство с Македония и Германия. Имаме много добро сътрудничество с наши колеги. Трябва да се учим от Македония, където имат много добро кръводаряване. Освен това великотърновският БМЧК работи с доброволците в Куманово. Реализират се съвместни проекти, обмяна на опит и обучение.
Певече от 9 години си партнираме и с германската организация “Помощ за България”, която се грижи за изхранването на болни от туберкулоза деца. Последните години германците разшириха групата и сега помагат и на деца с други тежки заболявания. Те правят и дарения на храни, дрехи и средства на социални домове в областта.
Осъществихме и връзки с деятели на Червения кръст и Червения полумесец в Турция и Украйна, но добрите практики осъществяваме с Македония и Германия.
Искам да припомня, че БЧК осъществи една голяма програма по изхранване на най-бедните хора в областта, финансирана от Европейския съюз. В нея бяха включени 11 341 души, като раздадохме над 450 000 кг храни. Разбира се, по независещи от нас причини тези помощи не получиха всички правоимащи. Но останалите храни бяха раздадени на лечебни и социални заведения по списъци, одобрени от АСП.
– Каква оценка ще дадете на водното спасяване като дейност на БЧК?
– Радостното е, че много млади хора са изкарали курсове при нас и са водни спасители на различни места. Само миналата година сме обучили 145 души. Отделно в плуване сме обучили 121 деца и незабравим миг за всички нас бе състезанието по плуване на басейна в Килифарево. Децата показаха много добри резултати.
Всяка година организираме и състезания за преплуване на река Дунав.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново