Бъдещ юрист от ВТУ участва в Съвета на Европейските демократи студенти

Публикувано на вт, 5 май 2015
226 четения

Първокурсникът по право Георги Николаев от Великотърновския университет е участвал в Съвета на Европейските демократи студенти, който се е провел преди броени дни във Варшава. Бъдещият юрист в съосновател и зам.-председател на новосъздадения клуб по дипломация “Имхотеп” във ВТУ.
На форума в Полша е имало представители на почти всички страни – членки на Европейския съюз, и тези, които са заявили желание за членство. “Съветът премина под надслов “Младите срещу корупцията”, като основен акцент беше поставен върху начините и мерките за борба с тази порочна практика, която засяха в различна степен всяка държава от ЕС”, разказа студентът.
“По време на Съвета стана ясно, че корупцията в различна степен съществува във всички страни от ЕС. Наши лектори бяха членове на антикорупционни организации и на Европейския парламент от Полша, както и репортери, които разследват случаи на корупция. Представени бяха статистики, според които България е в средата на корупционните таблици. Много преди нас са страни като Испания, Гърция и Кипър”, сподели Георги.
Заседанията на Съвета са продължили пет дни, като през първите два студентите са слушали лекции на специалистите. “През третия ден бяха организирани три работни групи – “Политики за Европа”, “Човешки права” и “По-високо образование”, а аз попаднах в първата. Председателят на МГЕРБ Георг Георгиев и колега от гръцката делегация написаха идеите ни за антикорупционни действия, които могат да се предприемат. Те бяха представени по време на събрание преди завършването на форума и имат препоръчителен характер за ЕС. Едно от нашите предложения беше за изравняване на стандартите в публичните администрации в цяла Европа”, обясни възпитаникът на ВТУ.
“Необходимо е повишаване на образоваността на обикновените хора за спазването законите, възпитаване в уважение към институциите и информираност какви действия да се предприемат, когато срещаме корупция. Друго решение, което взехме по време на Съвета, е повишаване строгостта на законодателството по отношение на публичните фондове и разходването на средствата от тях. Важен елемент от борбата срещу корупцията е въвеждането на електронното управление и електронни подписи. Трябва да се ползват и антикорупционните практики, които прилагат някои страни и получават резултати от тях. Изключително важна е и ролята на медиите, чрез които до хората да достигнат начините за противодействие срещу корупцията”, каза още Георги.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново