Артисти от пет държави ще правят изкуство в Горна Липница, вдъхновени от българските ритуали

Публикувано на чт, 13 авг. 2015
162 четения

Изявени артисти от пет държави ще правят изкуство в Горна Липница, вдъхновени от времето и пространството в българските ритуали. За шестото издание на Арт резиденция “Старото училище” са селектирани 12 автори от САЩ, Китай, Испания, Полша и България, които ще творят в сферата на живописта, пърформанса, визуалните изкуства и музиката. Петима от художниците са българи – Пресиана Шишева, Мирян Колев, търновецът Дамян Бумбалов, Мартин Петров от Павликени и Христо Вълчев.
Уникалното събитие се организира от читалище “Зора – 1887” в Горна Липница, а тази година стартира на 14 август и ще продължи 10 дена. “Посветили сме се на елементите време и пространство и изследваме техните измерения, проследяваме ги в българските ритуали, като включваме всички ритуали – религиозни, народни и окултни. Още по-голямото предизвикателство за артистите е да направят паралел с това как съвременната физика разглежда времето и пространството”, обяснява идеята на тазгодишната арт резиденция нейният ръководител Димитър Палов.
Той посочи, че пленерът тази година е част от мащабен проект, финансиран по програма “Културно наследство и съвременни изкуства”. Дейностите в рамките на инициативата ще продължат цяла година, а за тяхното осъществяване организаторите са получили над 36 000 евро. Освен десетдневната творческа работилница, в проекта са предвидени и шест пътуващи изложби в София, Пловдив, Стара Загора, Варна, Бургас и Русе. На тях ще бъдат представени всички творби, които авторите ще изработят по време на престоя си в селото. “Това ще даде възможност на всички българи и чужденци – творци, артисти, туристи, изследователи и др., да задълбочат знанията си в сферата на културното наследство и да вземат дейно участие в културния диалог между България и останалите страни”, подчерта Палов.
12 деца на различни възрасти ще имат възможност да работят рамо до рамо с утвърдените художници по време на арт резиденцията. Това лято те ще се посветят на изработването на магнити от глина, които след това ще бъдат подарявани като сувенири. Таланта на малките художници развива Пламен Петров, който ръководи детската школа от старта на културното събитие до днес.
В периода 2010-2014 г. резиденцията е приела над 50 български и чуждестранни участници, а броят на кандидатствалите артисти е над 400 от повече от 30 държави, посочи Димитър Палов. Благодарение на художниците селото вече прилича на галерия на открито, защото голяма част от произведенията са направени като стенописи по стените на различни сгради. Всички видеоматериали, снимки, картини, инсталации, пластики и скулптури, които авторите в предишните издания са изработили, се съхраняват в кметството и читалището. Импровизираната изложбена площ предстои да се превърне в истинска изложбена зала.
Идеята на арт резиденцията е да се създава общност от артисти, които да творят близо до природата и традиционния бит в селото, далеч от урбанизацията на големия град. “В по-широк аспект – хората трябва да се върнат към селата, а не да бягат в големите градове, където нощем не се виждат звезди, нито пък се чува песента на щурците и жабите”, казва ръководителят.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново