Повдигнаха обвинение на фелдшер, заблуждавал с години лекари да му изписват морфин и лидол

Публикувано на чт, 18 Дек. 2014
2171 четения

Окръжна прокуратура повдигна обвинение на 44-годишния Ц. В. за незаконно придобиване на голямо количество високорискови наркотични вещества. Според събраните данни по разследването от 2002 г. до 2008 г., мъжът е придобил общо 943 ампули морфин на стойност 1470 лв. и 2769 ампули лидол за 4855 лв. Ц. В. ги закупил от аптеки, след като се снабдил неправомерно със специални рецептурни бланки.
До преди няколко години мъжът работел като фелдшер в Спешна помощ към МОБАЛ. Страдал от болезнени хронични заболявания, сред които дископатия и флегмони на ръцете. Наложило се да му се направят хирургически интервенции. Периодът на възстановяването след тях също протичал със силна болка и лекарите преценили, че следва да изпишат болкоуспокояващи на Ц. В. Фелдшерът обаче имал алергия към аналгина и медикаменти с подобен химичен състав. Това принудило хирурзите да му изпишат лидол. Ц. В. започнал да го приема, но в прекомерно големи количества и развил наркотична зависимост. Това го принудило постоянно да търси контакт с няколко лекари от В. Търново, които имали право да издават т.нар. “жълти рецепти”. Тъй като знаел, че никой от тях няма да му изпише количествата, които искал, Ц. В. ходел при всеки един поотделно, като се стараел другите да не разбират за това. От своя страна медиците считали, че фелдшерът търси медикаментите само за да тушира болките си и не подозирали, че е станал зависим. Тъй като бил и фелдшер, имали доверие, че познава рисковете от приемането на морфин и лидол, както и точните дози, които да взима. Мъжът стигнал до там, че започнал да иска лекарите да изписват високорискови лекарства не само за него, а и за пациенти, които уж имали нужда от болкоуспокояващи. Това продължило до 2008 г., когато за случая се разчуло в МОБАЛ. Ц. В. бил освободен от работа в болницата. Не бил лишен от права да упражнява професията си и според наши източници в момента работи като фелдшер в лечебно заведение в област Търговище.
Започнало разследване на прокуратурата, което първоначално било насочено срещу лекарите, които давали рецепти на фелдшера. Изминали близо 6 г., преди от държавното обвинение да стигнат до извода, че те нямат вина и че цялата отговорност следва да носи фелдшерът, който ги въвел в заблуждение.
“Доверявали му сме се като на колега, в опит да помогнем за проблемите му, а той е злоупотребявал с това”, споделя един от лекарите от МОБАЛ, издавали рецепти на фелдшера. Мъжът е привлечен като обвиняем и му е наложена мярка за неотклонение “подписка”. Ако бъде признат за виновен от съда, може да получи от 1 до 6 г. затвор, както и от 2000 до 10 000 лева глоба.
Пламен КАРАИВАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново