С 55 тави почерпиха за Празника на баницата в Балван

Публикувано на нд, 20 авг. 2017
594 четения

С  55 тави с баници почерпиха в Балван, а  събота във великотърновското  село се събраха десетки  кулинарни майстори и самодейци от цяла Северна България. Баничари пристигнаха  дори от Берковица, които изненадаха всички с прочутата в Северозапада баница с боб.

За втора поредна година Балван посрещна гости за Празника на баницата, организиран от местното читалище и кметството, в партньорство в Община Велико Търново. Майсторки къщовници от рано сутринта подредиха на мегдана пищна трапеза от баници по рецепти на бабите и прабабите. Празничното настроение с домакини и гости сподели кметът на селото Недьо  Георгиев. Той поздрави всички и ги призова да опитат от вкусните тестени изкушения, които обаче преди това участват в кулинарния конкурс. Той допълни, че  с този празник Балван представя уникалното многообразие от баници в региона, а заедно с него и богатството на българския фолклор. Кметът припомни, че идеята в Балван да има такъв празник се родила преди няколко години, когато жените от селото участвали в голям международен кулинарен празник във Велико Търново. И тогава си казали защо да не възродят старата слава на балванските булки, които се славели навред с дърпаната вкусна баница.

Освен домакините, с над 30 тави с баници, с кулинари и самодейци се включиха Церова кория, Момин сбор, Хотница, Каранци, Шереметя, Велико Търново, Горна Оряховица, Ветринци, Йоглав, Ловешко, Върбица, Берковица и др. Голямото разнообразие показаха отрупаните с баници маси – със сирене, с кренвирши, с локум, със спанак, с майонеза, с гъби, с кашкавал, с ябълки, с тиквички, с прясно мляко, с мармалад, със сусам, моминсборска кумова, дърпан щирник, понички, пържена , парена, усукана вита, мачкана баница и др.

Баби от Йоглав разказаха, че да бъде вкусна една баница, зависи от майсторлъка, мерака и любовта на жената, а също и от качеството на брашното. Рецепта от Ветринци пък показа тайната в месенето, за което се искат здрави ръчички, търпение, за да стане баницата хубава. Историята показва, че бабите навремето са правили по сполучливи печива, сегашните жени постигат това по-рядко, а пък дъщерите им все по-трудно се захващат да дърпат баница.

Домакините от Балван разказаха как се прави щрудел с домашни ябълки и готови кори. А за да не се оводнява, в плънката се слага галета.

Берковчени пък се похвалиха с рецептата за баница с боб и печени червени чушки. Три глави лук и 500 г печени червени чушки се запържват с червен пипер, прибавят се щипка черен пипер. 500 г бял боб се сварява предварително и се прибавя към лука. Използват се готови кори, които по две се навиват с плънката. Прави се вита баница, която се полива с олио. Преди печене навитите кори се дупчат, за да излезе влагата. Пече се във фурна на 150 градуса не повече от 20 минути. Баницата с боба е готова, когато се зачерви отгоре и отдолу. Не се покрива, за да остане хрупкава.

И докато на сцената се изявяваха самодейните колективи,  журито с председател Нелина Църова, шеф на общинската Дирекция за култура, туризъм и международни дейности във Велико Търново, и в компанията на двама кавалери – Иван Църов, директор на Историческия музей в старата столица, и Радослав Христов, бивш кмет на селото, започна да оценява най-добрите баници. Наградите бяха осигурени от мелницата в Балван.

Преди това водещата на празника Мариела Тодорова припомни, че открай време Балван се е прославил с дърпаната баница. Малките топки тесто се приготвят на ръка, после се разтеглят и в средата се поставя мазнина и сирене. Зърното си хората от селото са смилали на мелници, построени около река Янтра. Но преди 80 години в началото на Балван е изградена съвременна електрическа мелница, която работи и днес. Затова славата на балванското брашно се носи навред, а гости и туристи не подминават мелницата, като купуват от истинското є брашно, за да си направят баница и за делник, и за празник. След това фолклорната програма откриха дамите на домакините от новосъздадения клуб за народни танци „Надежда“. Публиката аплодира бурно всички участници в пъстрия фолклор, в които имаше и драматични сценки от старото патриархалното българско битие, и особено детските певци, музиканти и танцьори. Малкият кавалджия Христо Младенов, който се оказа и талантлив певец на народни песни, събра много аплодисменти.

Накрая дойде най-очакваният момент за обявяване на кулинарните първенци в конкурса „Баницата в делник и в празник“. Според председателката на журито, всичките 55 вида  традиционни печива  заслужават първа награда, но все пак тя отиде при домакините от Балван. Второто място спечелиха две дами от Момин сбор , а  третото – представителите от читалището във Върбица. Наградата за най-оригинална рецепта спечели баницата с боб на фолклорния клуб „Усмивка“ от Берковица.

По традиция имаше и специална награда на кмета на Балван. Недьо Георгиев оцени старанието и участието  на Дома за стари хора в селото в кулинарния конкурс, откъдето се представиха с букет от баници. Бабите  баничарки получиха грамоти и подаръци.

В категорията за най-малък участник  в конкурса за баници награди получиха сестрата и братът  Михаела и Валентин Гавраилови, съответно на 7 и 8 години. Последваха ги 9-годишните Габриела Господинова от Балван и  Маргарита Мирчева от Ветринци. Децата разказаха как сами са месили баниците.

Вася ТЕРЗИЕВА
Сн. авторката

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново