Най-богатата колекция на оръжие у нас гостува в хана “Хаджи Николи”

Публикувано на вт, 20 мар. 2018
661 четения

Изложбата от “От камъка до барута” е подредена в хана “Хаджи Николи” във В. Търново. Експозицията включва 218 предмета и е част от интересната колекция, собственост на пловдивската фамилия Ватеви. Това е най-богатата частна сбирка на оръжие у нас.

Изложбата показва развитието на оръжието от зората на човешката история до XVI век. Представени са първите известни оръжия, като юмручни клинове, кремъчни стъргалки и ножове. Те са от старокаменната епоха. За направата им хората тогава са използвали челюсти, кости, рога и зъби на животни, дърво, камък, кремък. Каменни брадви се появяват по нашите земи през неолита, брадвите – чукове – в началото на ранния халколит, а най-масово се откриват през късната каменно-медна епоха, когато наред с каменните се изработват и медни екземпляри. Първите специализирани оръжия за близък бой са каменните боздугани. В българските земи те са известни от неолита. През каменно-медната епоха броят им се увеличава. Появяват се първите екземпляри изработени от мед, а по-късно и от бронз. След появата на рапирите и мечовете те стават неефективни и излизат от употреба. Екземплярите от мед, бронз и олово в колекцията засега са без аналог у нас. С откриването на първата сплав – бронза, се появяват първите малки бронзови ками, плоски брадви, накитите от сребро.

В експозицията преходът между праисторическите култури и класическата тракийска история е представен с едноостри и двуострите железните мечове /махайри, акинаци/, железни върхове на копия, плоските кръстовидни брадви, ножове – акинаци, ромфеи, следвани хронологически от мечовете „келтски тип“ и римските мечове. Особено място е отредено на двойната брадва – лабриса. Ранните екземпляри са изработени от камък. Неин прототип се явяват тежките медни брадви с отвор по средата, известни като брадви – тесли.

За първи път на тази изложба се представя неизвестно досега тракийско съкровище от сбирка „Ватеви“. То се състои от четири сребърни чаши с частична позлата върху изображенията, две сребърни фалери с позлата, бронзова „птица“ и две торкви. Върху 3 от съдовете е изобразен по един тракийски войни. Представени са ловни сцени, бик, борба между птица и змия – символи на светлината и мрака, на подземния свят и небето, на смъртта и безсмъртието. Върху една от чашите и двете фалери има изображения на жени, най-вероятно на Великата тракийска богиня- майка, представена тук и като богиня на победата. Съкровището се датира II – I в. пр. Хр. и илюстрира тракийската изобразителна традиция през късната елинистическа епоха.

В колекцията на семейство Ватеви е впечатляващо и предпазното въоръжение от Античността. То включва бронзови шлемове – коринтски, халкидически, тракийски тип, келтски, късно елинистически железен шлем, бронзова шлем-маска от римската епоха.

Средновековната част от колекция „Ватеви” представя изключителното многообразие на предметите на военния бит от периода в пълнота, характеризираща в голяма степен и частите от предходните периоди. Тя може да бъде структурирана на нападателно въоръжение, защитно въоръжение и снаряжение на конник и кон.

Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново