Китайски изкуства на повече от 2000 г. демонстрираха в Мол – Велико Търново

Публикувано на нд, 26 февр. 2017
401 четения

С изложба и демонстрации на вековни изкуства беше отбелязан Денят на китайската култура в Мол – Велико Търново в събота. Десетки търновци и гости на града имаха възможност да се потопят в духа на Китай и да се запознаят с разнообразни китайски традиции и обичаи. Представиха им ги доброволци от Институт „Конфуций” при Великотърновския университет, както и студенти, които са се посветели на изучаването на китайските език и култура.

Най-много любопитни се тълпяха около масата за китайска калиграфия. Доброволците

трябваше да изпишат десетки имена с йероглифи, за да удовлетворят желанията на своите гости. Най-важно при калиграфията е начинът, по който ръката държи четката, обясниха младите хора. Китайците имат различен брой черти, точки, дъгички, които се изписват по точно определен начин. Има йероглифи с по 2-3 черти, които лесно се усвояват, но има и такива, които представляват плетеница от 33 черти. Този най-сложен йероглиф означава „оризови спагети” и днес все още е в употреба само в един китайски град. Около 50 000 са йероглифите в съвременен Китай, но никой вече не ги знае всичките. Средно грамотните иинтелигентни китайци боряват с 5 до 10 000 йероглифа, а и калиграфията отдавна се е превърнала в хоби дори и в Китай.

В една от работилниците малки и големи изучаваха тънкостите на вълшебния китайски възел. Това е традиционен сувенир за щастие, късмет, любов и прогонване на злите сили, а в мола ги изработваха доброволци от Китай и студенти от ВТУ. Възлите се плетат само от копринени конци. Най-характерните символи са свързани с пеперудата, водното конче и костенурката, която се носи за дълголетие.

Търновци се докоснаха и до китайското изкуство за изрязване на фигури от хартия, което има над 2000 г. история. Получените фигури на китайски се наричат дзиенджъ или къджъ. Те са едно от най-древните народни изкуства, което китайците и до днес практикуват за украса на сватби и новогодишни празненства. Използва се и за декорация на врати и прозорци. Красивите портрети, пейзажи, натюрморти и китайски символи се изрязват с помощта на специални ножчета или ножица, предимно от червена хартия. Съществуват няколко вида техники за направа на уникалната украса, а изрязването на рисунката обикновено започва от най-малките фигурки към по-големите.

В рамките на празника бяха организирани ателиета по традиционна китайска живопис, за татуировки с къна на китайски йероглифи и оцветяване на маски от Пекинската опера. Гостите в мола не пропуснаха възможността да си направят и снимки с традиционни китайски костюми и аксесоари, подсигурени от Институт „Конфуций”.

Кулминацията на празника беше откриването на фотоизложбата „Зимен Китай”, което беше съпътствано с концерт. Експозицията включва 30 фотографии, които са дело на майсторите на обектива Велин и Мария Паскови. Проектът на двамата автори е част от кампанията, свързана с избирането на Пекин за домакин на зимните олимпийски игри през 2022 г. Целта е до началото на спортното събитие да се разширят класическите представи на света за Китай и да се обогатят в зимни краски – сняг, лед и студ. Фотосите представят част от зимното лице на Пекин, както и най-северния и студент китайски град Харбит, където се провежда един от най-големите зимни фестивали на ледените и снежни скулптури в света.

Златина ДИМИТРОВА
Сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново