Хиляди българи и чужденци дойдоха в Арбанаси на Голяма Богородица

Публикувано на вт, 15 авг. 2017
1310 четения

Хиляди българи и чужденци избраха да посрещнат Голяма Богородица в Арбанаси. Те не пропуснаха да запалят свещ и да се помолят за здраве и благополучие на себе си и своите близки в манастира „Св. Успение Богородично”. Цели семейства чакаха търпеливо на огромната опашка, за да стигнат до чудотворната икона на св. Богородица Троеручица и да я целунат. Чудодейният образ на Божията Майка остана пред църквата през целия ден, за да могат всички гости на светата обител да се докоснат до него. Хората вярват, че в близост до светинята се случват чудеса и със силна вяра всеки може да намери утеха и лечение на много от тежките болести.

По традиция дворът на арбанашкия манастир се пълни с поклонници още предния ден. Те пристигат от различни краища на България с дарове за светата обител, с животни и продукти за курбана и участват приготвянето му. И тази година празника не пропуснаха най-ревностните пазители на традицията, а сред тях има цели фамилии от региона, от Търговище, Добрич, Габрово, Варна, София, Пловдив, Ловеч, Русе. Поклонниците преспиват в стаите за гости или в манастирския двор под открито небе, но преди това се включват във вечерното богослужение и нощното бдение, в което участват само жени.

“Аз идвам тук на този ден от 21 години. Нося хляб за петохлебието и не пропускам да се помоля на Богородица”, сподели кака Величка от Разград. Почти толкова дълго в манастира на 15 август идва и Мария от Добрич. Тя казва, че Богородица е нейната закрилница, защото носи името є. “Тя ме пази през годините. Тя е с мен в най-хубавите и най-тежките ми моменти. Към нея се обръщам за съвет”, усмихва се Мария, която този път е тук с двете си дъщери.

Най-голяма и тази година е групата от Добрич, които посрещат празника на св. Богородица от незапомнени времена, както самите те казват. Винаги носят дарение за манастира и участват във всички традиции на този ден. “Ние сме само жени и един мъж имаме в групата за цвят. В Добрич всички ходим в една и съща църква, която се нарича “Св. Троица”. Когато наближи Голяма Богородица, се уговаряме и се срещаме на гарата. Идваме тук с влака и така си се прибираме”, разказва историята на компанията Стефка.

“Хората идват за вечерната служба, защото вярват, че молитвите за изцеление и благоденствие са най-силни срещу 15 август, а Богородичка помага на всеки, който искрено и силно вярва в нея. Аз не спирам да се моля за здраве на цялото семейство и за всички хора по света”. Това сподели на влизане в храма Христина Иванова от Трявна. Тя самата прекарва нощта в манастира от няколко години, но споделя, че през 2003 г. поклонници видели как двете обковани ръце на Богородица от иконата внезапно заблестели. През миналата година вярващи станали свидетели на голям светъл облак, който внезапно се издигнал над олтара. Преди 4 години, като излезли от храма след нощното бдение, видели на небето голям светещ кръст. “Жените са ми разказвали, че веднъж в храма било доведено момче, изпаднало в кома. Докато дядо му се молел пред иконата, то внезапно дошло в съзнание и дори започнало да се смее и подскача”, кръсти се и благодари на Богородица Христина. По думите є много хора, които не могат да присъстват на богослужението, изпращат писма с молитви и желания до Божията майка.

С богата програма, подготвена от кметството в Арбанаси, старинното село отбелязва големия празник. Тя започна вечерта на 14 август с традиционния турнир по ускорен шах, а негов домакин е читалище “Иларион Драгостинов – 1897”. В конната база в Арбанаси пък се провеждат държавните квалификации по прескачане на препятствия, в които участват клубове от цялата страна. Вечерта от 18,30 часа в селото има концерт, като първи жителите и гостите на Арбанаси ще поздравят  талантите от студио “Румина” при Военния клуб във Велико Търново. След това е тържественият водосвет и официалното приветствие на кмета Тошо Кръстев.

Програмата продължава с награждаване на победителките от фотоконкурса “Най-гиздава мома на мегдана”, който беше  организиран в рамките на Националния фолклорен събор “Болярска среща”. Красавиците са избрани след гласуване в интернет, като първото място печели 17-годишната Станимира Георгиева Стоянова от Добрич. Втора е Николета Несторова Атанасова на 21 г. от Мартен, а трета се е класирала Мирела Владиславова Манолова на 19 г. от София. Кулминацията на вечерта е концертът на Райко Кирилов, който започва в 20,30 часа.

Запазените исторически документи сочат, че манастирът “Света Богородица” е създаден още по времето на Втората българска държава и по чудо оцелява след превземането на Търново от турците през 1393 г. Тогава от Арбанаси остават само няколко къщи и светата обител. По-късно обаче запустява заради непрекъснатите набези на кърджалиите. През XVII и XVIII век манастирът е възобновен като девически, какъвто е и до днес.

Арбанашката св. Троеручица се явява на монах иконописец от Атон през XIII век. Той трябвало да я нарисува и отнесе в Търновград. Изпълнил заръката, но манастир с нейно име имало в Арбанаси и отнесъл светинята в обителта. С появата є започнали знаменията и чудотворните изцерения на вярващи. Смята се, че освен че лекува болни и бездетни, Богородица Троеручица е предпазила няколко пъти манастира от изпепеляване. Иконата е окована със сребро, като част от средствата са дарени от великотьрновски търговец, чието дете оздравяло след молитва пред Божията майка. При едно от опожаряванията на Арбанаси от турците през Средновековието, иконата била заровена на един хълм. Сто години по-късно пастирче, което извеждало стадото на чорбаджията си на паша, чуло на това място изпод земята плач. Започнало да копае и извадило оттам иконата на Девата, която оттогава нарекли “Плачещата”.

Златина ДИМИТРОВА

сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново