Хайдушки песни звучаха за поредна година в Мерданя

Публикувано на нд, 4 юни 2017
791 четения

Фестивалът „Хайдушка песен” тази година се проведе за седми пореден път. По традиция единственото по рода си събитие, посветено и възпяващо хайдутството, юначеството и българската хайдушка песен, се състоя в центъра на село Мерданя. Организатори са мерданското читалище „Развитие-1902”, кметство Мерданя и Община Лясковец, подкрепени от местни спонсори, а именно фирмите на Хаджирадеви, Арменчеви, Стоян Стоянов, Евгени Гелев, Драгневи, Пламен Чеснаров.

Както обикновено откриването беше на площад „Свобода” и надпяването започна още в ранния преди обед, като старт на събора дадоха кветовете на Лясковец и Мерданя д-р Ивелина Гецова и Красимира Владова. Над 25 самодейни състава изпяха избрани хайдушки песни от репертоара си в синхрон с празника, посветен на хайдутството.  Освен песни, някои самодейци бяха подготвили и рецитация на стихове с хайдушка тематика като баладите „Хаджи Димитър”, „Изворът на Белоногата” и други. Хайдушка въстановка е запазената марка на фестивала и този път тя отново беше най-зрелищния момент от празника. Гости, участници и жители на селото видяха постановка, представяща едно действително историческо събитие. По повод 150 години от битката между турски башибозуци и четата на легендарния ни войвода Филип Тотю, бе показана въстановка именно на това сражение. Всяка година тя е дело на талантливите мердански певици от Женски народен хор, на театрали от местното читалище, както и с професионалното участие на великотърновското Национално дружество „Традиция”, с ръководител Стефан Стефанов.

Около 30 актьори и самодейци представиха битката между турци и българи, състояла се по път към Балкана, където четата на Филип Тотю трябвало да се слее с тази на Панайот Хитов.

Хайдутството и мотиви от живота на българите по време на робството бе тематичното съдържание на всички изпяти песни, които съставите изпълниха по време на фестивала. В празника се включиха групи от лясковските пенсионерски клубове и читалището, както и състави от общинските ни села. Освен от Лясковско, в хайдушкия фестивал участваха и самодейци от още шест общини – от селата на Еленска, Златаришка, Горнооряховска, Великотърновска, Павликенска и Сражишка община. Всички колективи си тръгнаха от събора с много впечатления и емоции и разбира се, с много подаръци – сувенири икони, плакети на фестивала, грамоти, с погача и българския флаг. Оркестър „Оникс” от Горна Оряховица със солист народния певец Петър Георгиев бе гост-изпълнител на празника и весели присъстващите с избрани български народни песни, на които се извиха и много хора.

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново