Глад за учители: Над 30 000 педагози ще се пенсионират до 3 години

Публикувано на чт, 23 Ное. 2017
827 четения

Над 30 000 учители се очаква да излязат в пенсия до три години. Това ще доведе до сериозен кадрови дефицит в образователната система, защото на мястото на пенсионерите в класните стаи на година влизат по около 3200 млади педагози. Смущаващите данни във Велико Търново представи Илиян Петров, председател на синдикат “Образование” при КТ “Подкрепа”. Той се срещна със синдикалисти от Общината в Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон”.
Пенсионирането е една от основните причини за липсата на кадри в образованието. Този проблем, в комбинация с трудността на учителската професия, големия стрес, агресията и огромната бумащина оформят нежеланието на много дипломирани колеги да започнат работа в училище, посочи Петров. По наши данни около 10 000 души се пенсионират на година, а програмата на МОН, по която изплащат обезщетенията, досега е похарчила 50 млн. лв., уточни синдикалният лидер. Той допълни, че голяма част от пенсионерите продължават да работят в училище, но до 2-3 години те също ще излязат от класните стаи.
48 години е средната възраст на българския учител, сочи статистиката на МОН, но ние разполагаме с информация, според която в училищата работят хора с 50-годишен стаж. Най-голяма е необходимостта от подготвени педагози по физика, биология, английски и други чужди езици, информатика, посочи Илиян Петров.
“Нашите проучвания показват, че увеличението с 15 % на учителските заплати не е повишило интереса към професията, защото по-малко от 10 % от завършилите педагогически специалности влизат в училище. 98 % от педагозите споделят, че въпреки промените в редица наредби, за да се намали бумащината, тя се е увеличила. Това създава големи трудности на колегите”, каза Петров. Той заяви, че въпреки увеличението, заплатите на българските учители са най-ниските в Европа. В Румъния в момента правят 25-процентно увеличение и въпреки това колегите се готвят за протести. Там заплатата е като българската – между 360 и 611 евро.
Синдикалистът посочи, че 470 училища са закрити у нас, откакто са въведени делегираните бюджети. “Сигурен съм, че готвените промени в системата на делегираните бюджети ще се отразят добре на малките училища и няма да се стигне до закриване на други учебни заведения. Факт е, че вече има глад и за училища. Министър Красимир Вълчев обяви, че трябва да бъдат подсигурени поне 10 млрд. лв., за да построим поне 300 нови училища. Така децата ще могат да минат на едносменен режим на обучение. Сега, по данни на МОН, 1/5 от училищата работят на две смени, а в тях учат над 50 на сто от учениците”, заяви Илиян Петров.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново