135 години Държавна девическа гимназия – Велико Търново

Публикувано на чт, 30 окт. 2014
1967 четения

На 1 ноември 2014 г. се навършват 135 години от основаването на Великотърновската девическа гимназия. Държавен архив – Велико Търново и Регионална библиотека “П. Р. Славейков” имат честта да отбележат тази годишнина със съвместна изложба, която ще се открие на 31 октомври 2014 г. от 10. 30 ч. в региналната библиотека.
Въпреки, че Девическата гимназия е основана на 1 ноември 1879 г., нейните корени могат да се търсят още в основаното Девическо взаимно училище при църквата “Св. Никола” през 1849 г. от Теодора Иванова. Кондиката на църквата дава някои, макар и оскъдни факти за съществуването и издръжката на това училище.
Нов етап в развитието на Девическото образование в града ни се поставя с основаното на 1 август 1869 г. Класно девическо училище от Еленка х. Ангелова. Силен тласък на идеята дава и основаната на 8 септември с. г. от Евгения Кисимова Женска община и каса, чиято основна цел е да се грижи за поддръжката на това Девическо училище. Страниците на Летописната книга на Женската община, преименувана през 1872 г. на Дружество “Радост”, дават ценна информация за благотворителната дейност на Женската община от 1869 г., за някои нейни известни дарители като Иларион Макариополски, Панарет Рашев и др., а така също и за капитала с който разполага тази благотворителна институция. С документи от този период започва експозицията.
Историята на Девическата гимназия ни връща към датата 1 ноември 1879 г. От тази дата епископ Климент, посетнешния Търновски митрополит Климент Браницки е назначен за пръв директор и уредник на това елитно за времето си учебно заведение. В цялото Княжество тогава е имало само още една девическа гимназия, в София. Министърът на Просвещението д-р Г. Атанасович натоварва с уредбата на гимназията епископ Климент, който по това време управлява Търновската епархия и освен това е ректор на Петропавловската духовна семинария. Изпраща му 1150 франка и му възлага задача да намери учители. И епископ Климент представя за одобрение в Министерство на финансите учителките Райна Футекова, Марийка Ферадова и Тодорка Илиева, като изисква за тях 1500 франка годишна заплата – това са първите три учителки, одобрени да преподават в новооснованата девическа гимназия. Да напомним, че Райна Попгеоргиева Футекова, това е Райна Княгиня, влязла в българската история и в нашето съзнание като революционерка, ушила въстаническото знаме за Априлското въстание. Преподава в гимназията българска история, ботаника, ръкоделие и през лятото на 1882 г. се завръща в родния си град Панагюрище.
В изходящия дневник на гимназията се съдържат първите писма и разпоредби на епископ Климент. От него е видно, че където и да се намира той, в София, в Търново или другаде, продължава да изпълнява възложената му задача – да урежда и управлява гимназията. Грижи се за материалната уредба и преподавателската работа, застъпва се за приемане в гимназията на бедни девойки като стипендиантки. Над тридесет са официалните писма, писани и подписани лично от него, които подчертават това близко следене уредбата и живота на гимназията за периода 1 ноември 1879 – 7 август 1880 г. През този период епископ Климент е министър-председател и министър на Народното просвещение, но грижите му за гимназията не престават. Нещо повече, за учебната 1880/1881 г. епископ Климент издейства откриването на IV клас, в който се изучават предметите: Закон Божи, Български и старобългарски, аритметика, геометрия, всеобща история, география, естествена история, физика, рисуване, краснопис, френски език и ръкоделие. Освен това, предава 2000 франка спестени пари на следващия директор Никифор Константинов и прави постъпки за построяването на девически пансион.
Учителският съвет на Великотърновската девическа гимназия на 3 април 1902 г. единодушно взема решение тя да се преименува “Митрополит Климент” – на нейния пръв уредник и директор, заради заслугите му не само към нея, а и към народа и държавата. През дългия период на съществуване на гимназията директори са били: Сава Сирманов, Недялко Марков, Моско Москов, Димитър Габровски, Стефан Радославов и др.
От богатият на документи фонд на Девическата гимназия, който се съхранява в Държавния архив и личните фондове на Константин Гюров, Иван Попзахариев, Йордан Кулелиев, д-р Зоя Ставрева и др., бяха издирени и включени в изложбата оригинали на документи и снимки на директори, учители и ученици от Девическата гимназия.
Ще покажем писма: от епископ Климент Браницки до д-р Георги Атанасович, Министър на Просвещението и до Търновското окръжно ковчежничество за потвърждаване назначаването на Райна Футекова, Марийка Ферадова и Тодорка Илиева за учителки в новооткритата Девическа гимназия, които касаят и отпускане на месечна сума за заплатите им /1879/; от новоназначения директор на гимназията Никифор Константинов до Министъра на Народното просвещение Иван Гюзелев за приемане от епископ Климент делата на училището /1880/; от Министъра на Народното просвещение Георги Живков до Директора на Държавната девическа гимназия Сава Сирманов за награждаването на Цани Гинчев с орден “За граждански заслуги” IV степен /1892/.
Интерес представляват и послужните списъци на Теодора Илиева Петкова, една от първите три учителки в гимназията /1882/, на учителя Цани Гинчев, писател, публицист и просветен деятел, който е бил учител в Девическата гимназия в периода 1886-1892 г., а обявленията са за откриване на IV-ти клас в Девическата гимназия /1880/ и за раздаване свидетелствата на ученичките от годишните изпити на 27 юни 1883 г.
Различните видове оригинални документи – протоколи, указания, телеграми, свидетелства и наредби ще обогатят познанията за дейността на Девическата гимназия. Нагледният снимков материал е за учителите Райна Попгеоргиева Футекова /Райна Княгиня/, Вела Благоева /Виктория Живкова/; Цани Гинчев, д-р Зоя Ставрева и др., чиито житейски път е оставил светла диря в историята на гимназията.
На 1 ноември – денят на народните будители нека да отдадем дължимата почит към духовници, просветители и революционери, които в миналото водеха българския народ към просвета, култура и свобода.
Ив. ВЪЛЕВА, Държавен архив – Велико Търново

loading...
Пътни строежи - Велико Търново